Ulica Ogrodowa w Łodzi świętuje swoje urodziny - wracając do korzeni przemysłu włókienniczego. Ta ulica przez wielu kojarzona jest z sercem włókienniczego imperium Izraela Poznańskiego i słusznie. Jej klimat tworzy czerwona cegła - tak charakterystyczna dla łódzkich budynków fabrycznych. Jakie były początki tej włókienniczej ulicy? O tym opowiedzą "Ogrody na Ogrodowej".
Wydarzenie "Ogrody na Ogrodowej" - to święto ulicy Ogrodowej w Łodzi, zaplanowane na 16-18 września. Ten weekend upłynie pod znakiem urodzin ulicy, przy której mieści się Pałac Poznańskiego i Manufaktura. W czasie święta będą opowieści nie tylko o początkach ulicy, ale także o zmianach, jakie w niej zaszły przez dziesięciolecia.
W sobotę (17 września) na łodzian czeka np. wycieczka po terenie Starego Cmentarza "Ogrody wieczności", wycieczka fotograficzna "Ogrodowa w obiektywie - fotografia na wysokim szczeblu" organizowana we współpracy z hotelem Andel’s. Będą też warsztaty "Zioła i dary lasu", a także piknik sąsiedzki.
Na zakończenie wydarzenia, w niedzielę (18 września), odbędą się m.in. warsztaty kulinarne dla dzieci w Qulinarium i koncert chóru "Moniuszkowców". Na wielki finał: spektakl Teatru Ognia na rynku Manufaktury o godz. 20.00.
Pełny harmonogram obchodów dostępny na stronie: www.manufaktura.com/wydarzenia
Ulica Ogrodowa to dziś jeden z symboli przemysłu włókienniczego. Swoje początki zawdzięcza znajdującym się tam ogrodom warzywnym.
Pierwsza połowa XIX uznawana jest za jeden z najpiękniejszych okresów w dziejach ulicy: bogata roślinność, wszechobecna zieleń, a wreszcie zapowiedź wspaniałego rozwoju i otwartość na przybywających spoza Łodzi osadników. Ten "wielki początek" otworzył drogę do sukcesu Izraelowi K. Poznańskiemu, który właśnie przy Ogrodowej zbudował swoje bawełniane imperium.
"Ogrody na Ogrodowej" są organizowane przez Stowarzyszenie "Ludzie Fabryki" (zrzeszające byłych pracowników "Poltexu") oraz Fundację Ogrodowa.