Koncert Margaret, strefa kibica i mecz I ligi: ŁKS – Chrobry Głogów – tak w piątek (22 kwietnia) zapowiada się uroczyste otwarcie powiększonego o trzy nowe trybuny, Stadionu Miejskiego przy Al. Unii Lubelskiej w Łodzi. Zostało jeszcze około 800 biletów.
Rozpoczynamy strefami fan zone od godz. 16.00 - mówi główny akcjonariusz ŁKS-u - Tomasz Salski. To będzie miejsce gier, zabaw, ale także edukacji dla najmłodszych kibiców. A od 18.00 na stadionie, na murawie występ Margaret, zespołu The Bootel, wybitnego łódzkiego barytona Zbigniewa Maciasa oraz część oficjalna: uhonorowanie pana Wiesława Jańczyka odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Co ciekawe, Mistrza Polski z 1958 roku w piłce nożnej i z tego samego roku w koszykówce - co wydaje mi się dziś nie możliwe. Kończymy meczem mistrzowskim z sąsiadem z tabeli, drużyną Chrobry Głogów.
Dla wygłodniałych - nie tylko sportowych emocji - kibiców będą Food Trucki i mała gastronomia - już działająca na terenie stadionu.
W czerwcu 2021 roku Rada Miejska w Łodzi uchwaliła patrona stadionu przy Al. Unii. Został nim, zgodnie z życzeniami kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego, legendarny sportowiec i trener - Władysław Król. Na trybunie południowej stadionu zawisła nazwa obiektu, pod nią wykonawca zamontował ledowy herb Łódzkiego Klubu Sportowego.
Arena piłkarska im. Władysława Króla w Łodzi powstawała na raty. Najpierw to była rozbiórka starego obiektu i budowa stadionu z jedną trybuną za 94 mln zł, a później dobudowano trzy trybuny za 129 mln zł. Teraz stadion ma pojemność nieco ponad 18 tys. miejsc.
W bryle stadionu, oprócz trybun i boiska, znalazły się powierzchnie biurowe, gastronomiczne i usługowe. W budynku biurowym trybuny północnej na trzech kondygnacjach przewidziano przestrzenie biurowe open space o łącznej powierzchni około 3,1 tys. metrów kwadratowych.
Na parterze trybuny południowej są powierzchnie przeznaczone pod muzeum, sklep i biura, a na parterze trybuny wschodniej zarezerwowano przestrzeń na restaurację. Na kondygnacji +2 trybuny wschodniej i południowej staną kioski gastronomiczne.
Tereny, na których dziś stoi nowy obiekt, klub otrzymał od miasta w 1922 r. W dwa lata zbudowano tu od podstaw pierwszy niewielki stadion (z bieżnią lekkoatletyczną), a 24 czerwca 1924 roku rozegrano na nim inauguracyjny mecz: reprezentacja Polski towarzysko zagrała z Turcją (2:0).
W latach 30. XX w. najpierw trybuny zostały powiększone, a w 1935 r. otwarta została nowa, zadaszona trybuna dla 1800 widzów. W 1932 r. zamontowano pierwszy zegar (Omega, która stała do 1973 r., i którą starsi kibice jeszcze dziś doskonale pamiętają).
W 1946 r. wybudowano kolejną nową trybunę na 3 tys. widzów, a pięć lat później cały stadion rozbudowano. W latach 1964-69 powstała charakterystyczna żelbetowa trybuna po stronie zachodniej, która mieściła 10 tys. widzów. W 1970 roku obiekt wzbogacił się o sztuczne oświetlenie, by po siedmiu latach znacznie zwiększyć jego moc (z 320 do 1200 luksów).
Zgodnie z nieoficjalnymi statystykami, najwyższa frekwencja na imprezach organizowanych na stadionie grubo przekraczała 40 tys. osób. Od lat 70. XX w. obiekt nie przechodził już większych modernizacji i z czasem stał się mocno przestarzały.
W 2012 r. rozpoczęły się pierwsze prace rozbiórkowe, a ostatni oficjalny mecz rozegrano na nim w 2015 roku.
Długość wraz ze schodami zewnętrznymi - 210,70 m,
Szerokość do zewnętrznej krawędzi zadaszenia - 119,84 m,
Wysokość elewacji do wewnętrznej krawędzi zadaszenia - 25,82 m,
Wymiary boiska - 68 x 105 m,
Pojemność po zakończonej rozbudowie - minimum 18 tys. miejsc.