Malownicze ruiny zamku w Besiekierach (Łódzkie) dzięki inwestycji za ponad 9 mln zł, obejmującej m.in. prace konserwatorskie, porządkowe oraz budowę zaplecza turystycznego, zamieniły się w atrakcyjny cel wycieczek. Zabytek z przełomu XV i XVI wieku można odwiedzać także zimą.
Ruiny zamku w Besiekierach są najcenniejszym z zabytków znajdujących się na terenie gminy Grabów w woj. łódzkim. Do niedawna wzniesiony na sztucznej wyspie obiekt można było podziwiać jedynie z dalszej odległości.
Z uwagi na znaczną degradację murów przez bakterie nitryfikacyjne oraz zły stan drewnianej kładki prowadzącej na dziedziniec zamku, co zagrażało bezpieczeństwu zwiedzających, od kilku lat zwiedzanie dziedzińca nie było możliwe. Teraz, po przeprowadzeniu prac, które rozpoczęły się w kwietniu 2023 r., a skończyły w grudniu 2024 r., jest to już możliwe - wyjaśniła Kamila Raj z Urzędu Miejskiego w Grabowie.
Zamek został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo składał się z budynku mieszkalnego, budynku bramnego, mostu zwodzonego i murów obwodowych. Obiekt miał trzy kondygnacje, a na każdej z nich po cztery komnaty. Został częściowo zniszczony podczas wojny ze Szwecją. W XIX wieku został opuszczony, a następnie pełnił rolę budynku gospodarczego.
Podczas zakończonej w grudniu renowacji naprawiono uszkodzone fragmenty murów, a ich korony zabezpieczono przed degradacją. Odgruzowano dziedziniec zamkowy oraz pomieszczenia domu do poziomu posadzki parteru. Dzięki zamontowanej windzie, dostęp do obiektu zyskały również osoby z niepełnosprawnościami.
Na przeprowadzone prace gmina pozyskała dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości prawie 9 mln zł; jej wkład własny wyniósł ok. 10 proc. wartości inwestycji.