Dwa rysie, które zostały nielegalnie wypuszczone na wolność w Szkocji, zostały schwytane. Zwierzęta trafiły na 30-dniową kwarantannę, a docelowym miejscem ich pobytu będzie zoo w Edynburgu.

Akcja poszukiwawcza rozpoczęła się w środę i zakończyła w czwartek. Dwa rysie zostały złapane w okolicach Kingussie - miasteczka w północnej Szkocji. Co prawda zwierzęta te były kiedyś rodzimym gatunkiem w Wielkiej Brytanii, jednak - jak podają tamtejsze media - 500-1000 lat temu zostały całkowicie wytępione.

Wysypana została przynęta, a przy niej ustawiliśmy fotopułapki. Przez całą noc monitorowaliśmy wszelkie aktywności. Schwytanie rysiów w bezpieczny i humanitarny sposób warte było poświecenia kilka godzin snu - powiedział BBC David Barclay z Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego Szkocji.

Koty zostały następnie przewiezione do Highland Wildlife Park. Tam - zgodnie z zasadami - mają przejść 30-dniową kwarantannę. Następnie trafią do zoo w Edynburgu.

Stan zdrowia ssaków został oceniony jako dobry.

"Lekkomyślne" zachowanie

Rysie najprawdopodobniej zostały wypuszczone nielegalnie. Eksperci z Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego Szkocji, organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną przyrody, potępili takie zachowanie. Nazwali je "lekkomyślnym" i "nieodpowiedzialnym", tłumacząc, że zwierzęta mogły zginąć na wolności, ponieważ nie są przystosowane do takich warunków.

Ich porzucenie było lekkomyślne wobec nich, lokalnych zwierząt, społeczności i przyrody - przekazał przedstawiciel organizacji David Field.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim osobom, które przekazały nam i policji informacje na ten temat - dodał.

Policja poinformowała, że trwa dochodzenie w celu ustalenia pełnych okoliczności zdarzenia.

Organizacje ekologiczne od pewnego czasu pracują, żeby ponownie wprowadzić rysie na te tereny. "The Guardian" stwierdził, że być może ktoś był sfrustrowany powolnym postępem prac i zdecydował się samemu wypuścić zwierzęta.

Jak podaje BBC, rysie nie są uważane za niebezpieczne dla ludzi. Zazwyczaj unikają kontaktu z człowiekiem.

Polują m.in. na jelenie, króliki i myszy, a także na niektóre gatunki ptaków.


Oprac. Krzysztof Maj