Statuetki Oscara, Emmy i Grammy, zdjęcia z Albertem Einsteinem, Pablem Picassem i Charlie Chaplinem, a także ulubione cygara i szmaciane maskotki, które towarzyszyły mu na koncertach - to oryginalne, unikatowe pamiątki po Arturze Rubinsteinie. Tylko Muzeum Miasta Łodzi może pochwalić się tak bogatą - i największą na świecie - kolekcją, którą tworzy ponad tysiąc eksponatów poświęconych muzykowi.
Muzeum Miasta Łodzi ma największy na świecie zbiór pamiątek po kompozytorze, na który składa się ponad tysiąc obiektów. W kolekcji znajdują się prestiżowe nagrody, które w swej długiej karierze otrzymał Artur Rubinstein. Jest to m.in. statuetka Oscara, którą zdobył dokument o życiu kompozytora pt. "L'amour de la vie - Artur Rubinstein".
W gablotach Pałacu Poznańskich błyszczą również nagrody Emmy i Grammy, a odznaczenia i medale Rubinsteina zajmują osobną galeryjkę. Można tam znaleźć cudowne, włóczkowe maskotki - towarzyszki koncertów oraz cygara, jakie lubił muzyk.
W Łodzi zobaczycie też to, jakich kosmetyków używał ten wybitny pianista, aby nienagannie prezentować się na fotografiach. Zresztą jego niezwykle elegancki, przedwojenny styl wyrażają stroje - również pokazane w Muzeum Miasta Łodzi.
Koniecznie trzeba uważnie obejrzeć szpadę - podarunek od Francuskiej Akademii Sztuki - która na rękojeści ma ziemski glob z brylancikiem wskazującym miejsce urodzenia Rubinsteina, czyli Łódź. Tuż obok są "złote dłonie" - odlew dłoni pianisty.
Muzeum Miasta Łodzi jest szczególnie dumne z tego, że może prezentować pamiątki po tak wybitnym twórcy, jakim był Rubinstein. Staramy się przybliżać jego sylwetkę, nie tylko poprzez jego wystawę stałą, ale także przez koncerty poświęcone pianiście, które regularnie rozbrzmiewają w naszych murach - mówi dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
Artur Rubinstein urodził się w Łodzi 28 stycznia 1887 roku. Jego niezwykły talent objawił się, gdy miał zaledwie kilka lat.
Wyjechał do Berlina w celach edukacyjnych. Szybko udało mu się zdobyć światowe uznanie, koncertował na całym świecie. Wystąpił ponad 6 tys. razy w swojej ponad 80-letniej karierze. Zmarł w Genewie w 1982 roku w wieku 95 lat.
Koncert stanowiący hołd dla Artura Rubinsteina otworzy nowy sezon "Muzyki Łodzi", organizowany przez Muzeum Miasta Łodzi wspólnie z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. Podczas comiesięcznych koncertów przypominane są sylwetki wybitnych twórców związanych z Łodzią.
W sobotę, 28 stycznia, o godzinie 12:00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej przy Piotrkowskiej 78 (czyli w miejscu, gdzie mieszkał Rubinsteina) oraz przy pomniku Fortepian Rubinsteina. Później przewodnicy zaproszą na spacer łódzkimi śladami pianisty.
Również w sobotę, o godzinie 16:30 w murach Muzeum Miasta Łodzi rozpocznie się muzyczne upamiętnienie jubilata. Podczas koncertu "Pamięci Artura Rubinsteina" wielokrotnie nagradzany pianista Łukasz Kwiatkowski zagra utwory Mozarta, Bacha czy Chopina.
Rubinstein uchodził za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki tego ostatniego kompozytora. Po koncercie odbędzie się spotkanie w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina, aby móc podziwiać unikatowe eksponaty, związane z postacią muzyka.