Stolica polskiego street artu, miejsce niezwykłych festiwali oraz ludzi obecnych w literaturze, komiksach i spektaklach teatralnych - tak w skrócie można zapowiedzieć sobotni (1 października) spacer szlakiem Łodzi kreatywnej. Zbiórka o 11.00, przed Art Inkubatorem przy Tymienieckiego 3 w Łodzi.
Warto wybrać się na spacer z Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, żeby zobaczyć Łódź z zupełnie nowej perspektywy i odesłać w niebyt krzywdzące opinie o mieście nad Łódką. W trakcie tej wycieczki każdy będzie mógł przekonać się, że od narodzin Łodzi Przemysłowej, to miasto jest miejscem innowacyjności i awangardy.
Źródłem siły i witalności jest tutaj wyjątkowa kreatywność. Łódź ma zasoby dziedzictwa kulturowego o randze światowej, ale mało znane i jeszcze nie dość rozreklamowane.
Na spacerze przygotowanym przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej będzie można zobaczyć miasto kultury i wielowymiarową przestrzeń kreatywnych działań. Dowodem na to są warsztaty "Łódź Wczoraj - Dziś - Jutro. Rewitalizacja 2.0".
Fundacja przygotowała zajęcia, których celem jest rewitalizacja społeczna i integracja ze społecznością ukraińską przybyłą do Łodzi w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Jednym z efektów spotkań kreatywno-integracyjnych jest nowoczesna, całkowicie niebanalna wersja hymnu Łodzi, czyli "Prząśniczki".
Taką niezwykle twórczą Łódź będzie można poznać także na spacerze. Zaplanowano między innymi ścieżkę związaną z wyjątkową kolekcją wielkoformatowych murali oraz podążanie śladami designu i mody w mieście.
Udział w spacerze jest bezpłatny. Start w Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego o godz. 11.00.
O projekcie
"Łódź Wczoraj - Dziś - Jutro. Rewitalizacja 2.0" to ambitny i rozbudowany projekt Fundacji Ulicy Piotrkowskiej obejmujący szereg działań edukacyjnych i kulturalnych o charakterze interdyscyplinarnym. Jego kluczowym celem jest rewitalizacja społeczna i włączanie Ukraińców, którzy do Łodzi uciekli przed wojną.
Projekt zakłada spójność społeczną, czyli wyrównanie dysproporcji w jakości życia, poprzez m.in: ograniczanie nierówności społecznych oraz integrację społeczną, a przez to zwiększenie kreatywności ludzi, ich zdolności do innowacji, a w konsekwencji podnoszenie konkurencyjności, rozwój zdolności adaptacyjnych w kontaktach społecznych i gospodarczych.