Wiązy i grusze drobnoowocowe - stworzą nową, zieloną oprawę dla placu Wolności w Łodzi i pomnika Tadeusza Kościuszki, który z wysoka spogląda na miasto. To miejsce przechodzi gruntowną przebudowę i przeobrażenie w oazę zieleni. Na placu zasadzonych zostanie ponad 60 drzew.

Pierwsze z nich już posadzono. Na zmodernizowanym placu Wolności będzie też kilka tysięcy krzewów, m.in.: hortensje, wierzby purpurowe i laurowiśnie wschodnie. Drzewa to dwa gatunki: wiązy i grusze drobnoowocowe. Natomiast wśród różnych gatunków bylin i traw ozdobnych znajdą się: krwawniki pospolite, liliowce czy astry.

To jest właśnie zielona metamorfoza Placu Wolności w Łodzi. Po stronie ulicy Piotrkowskiej powstanie skwer, na którym będzie można odpocząć w upalny dzień i skryć się w cieniu.

Pod drzewami będą krzewy i trawniki, na których będzie można nawet rozłożyć koc. Po remoncie plac stanie się miejscem organizacji świątecznych jarmarków i miejskich wydarzeń. 

Organizację kiermaszów ułatwią przyłącza prądu, które zostaną zamontowane wokół placu. Nie zabraknie też nowego oświetlenia, ławek, koszy czy stojaków na rowery.

Szykują się także zmiany w organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe będą zintegrowane z autobusowymi, aby pasażerowie wygodniej się przesiadali.

Wartość inwestycji to 35,5 mln zł, a jej finał zaplanowano na listopad tego roku.

Zieleń w mieście jest nie tylko miła dla oka, ale też bardzo pożyteczna. Drzewa oczyszczają powietrze oraz dają schronienie przed upałem. Polepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic. Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu u ludzi. To jest odpowiedź na ludzką potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się lepiej.