Reżyser, scenarzysta i producent filmowy Jacek Bromski odsłonił we wtorek swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Po uroczystości twórca takich filmów jak "Zabij mnie, glino", "Sztuka kochania" i "U Pana Boga za piecem" spotkał się z łódzką publicznością.
To 93. gwiazda więc dziękuję, że zmieściłem się w pierwszej setce. Moja skromność została wystawiona na wielką próbę. Tej skromności nauczyłem się już w szkole podstawowej. Pamiętam, że jak ktoś na koniec roku od pani dyrektor dostawał nagrodę: książkę z pieczątką i podpisem, to potem na boisku dostawał "kocówę". Także takie zbalansowanie porażek i nagród mam od dziecka - żartował reżyser po odsłonięciu gwiazdy.
Bromski dodał, że z sentymentem wspomina czas spędzony na studiach w łódzkiej Szkole Filmowej oraz okres realizowania w Łodzi filmu "Kariera Nikosia Dyzmy".
Robiłem to z wielką przyjemnością, bo nareszcie nie w Warszawie, nareszcie w mieście, które odkrywaliśmy na nowo nakręciliśmy film, który okazał się bardzo fotogeniczny - podkreślił.
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka przypomniała reżyserowi, że jego pierwszym filmem nakręconym w Łodzi był zrealizowany w 1977 roku "Aniele boży, stróżu mój". Dziękowała mu też za całą twórczość, promowanie Łodzi i jego działalność na rzecz środowiska artystycznego m.in. w roli prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
45 lat temu Bromski ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1980 roku, dwa lata po zdobyciu dyplomu, razem z Jerzym Gruzą wyreżyserował "Alicję" - film muzyczny na motywach powieści Lewisa Carolla. Za pełnometrażową "Ceremonię pogrzebową" został uhonorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku nagrodą za debiut.
W tym roku mija 35 lat od premiery "Zabij mnie, glino" (Nagroda Szefa Kinematografii). Niemal w tym samym czasie jako scenarzysta i reżyser tworzył komedię "Sztuka kochania", którą publiczność uznała za film roku. Zarówno "Zabij mnie, glino", jak i "Sztuka kochania" należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80.
Do bardzo lubianych przez widzów dzieł Bromskiego należy też komedia "U Pana Boga za piecem", która na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała siedem nagród. W filmowym dorobku Bromskiego są też nagradzane: "To ja, złodziej", "Dzieci i ryby" i "Kariera Nikosia Dyzmy", "Uwikłanie", "Bilet na księżyc".
W tym roku mija też 35 lat od założenia przez Jacka Bromskiego z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim Zespołu Filmowego "Zebra" (obecnie Studio Filmowe "Zebra"). To w nim był koproducentem takich filmów, jak "Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Psy".
Jacek Bromski jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, założycielem działającego przy SFP - Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej, był pierwszym przewodniczącym rady PISF. Był członkiem Komitetu Kinematografii, wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Filmowych AIDAA. Został odznaczony srebrnym i złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Gwiazda reżysera ufundowana przez miasto Łódź została wmurowana na ul. Piotrkowskiej w okolicach numeru 78.