Andrzej Seweryn, aktor i reżyser został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Jest 35. honorowym łodzianinem. Wcześniej ten tytuł przyznano m.in. Janowi Pawłowi II, Janowi Karskiemu czy Marianowi Turskiemu
Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Łodzi wpłynął do łódzkiego samorządu 11 czerwca 2024 r. W uzasadnieniu wnioskodawcy wymienili długą listę artystycznych dokonań Andrzeja Seweryna, w tym opisujący Łódź obraz Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Wskazywali też na związki aktora z Łodzią, jego wsparcie dla lokalnych środowisk artystycznych i zaangażowanie w Festiwal Sztuki Aktorskiej "Teatropolis". W tym roku w Łodzi odbyła się druga edycja wydarzenia, a już zapowiedziana jest jego trzecia odsłona w marcu 2025 r.
To powinna być dla nas duma, że Andrzej Seweryn chce przyjąć honorowe obywatelstwo Łodzi. To ikona polskiego kina. Pokazywał i interpretował nasze miasto, jakim było. To będzie wielka promocją Łodzi. Wszystkie wizyty aktora kończą się sesjami zdjęciowymi z mieszkańcami, którzy chcą mieć zdjęcie z Mistrzem - powiedział popierając wniosek w imieniu klubu PO, radny Tomasz Kacprzak.
Przeciwną opinię wyrażali radni PiS. Powołując się na krótki klip filmowy z monologiem Andrzeja Seweryna zaangażowanym politycznie zarzucali aktorowi, że co prawda nie mają uwag do działalności artystycznej aktora, ale dzieli on społeczeństwo i szerzył mowę nienawiści, więc będą głosować przeciwko tej kandydaturze.
Radosław Marzec (PiS) dodał, że sam wniosek trafił do komisji nieprzygotowany, a Piotr Cieplucha (PiS) pytał, czy tytuł honorowego obywatela Łodzi nie jest nagrodą za poparcie określonej partii politycznej.
Mimo kontrowersji podnoszonych przez opozycję większością głosów 26 do 7 (nikt się nie wstrzymał) Andrzej Seweryn został honorowym obywatelem miasta Łodzi. Poza tytułem aktor otrzyma okolicznościowy dyplom i klucz do miasta.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi nadano dotychczas 34 osobom. Wśród nich są m.in. Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Jan Karski, Jan Machulski, Marian Turski i Andrzej Wajda.