Park kieszonkowy, plac zabaw albo boisko? A może siłownia plenerowa, tężnia i nowy chodnik? Mieszkańcy Łodzi po raz 11. zdecydują, co powstanie w ich najbliższej okolicy. W nowej edycji budżetu obywatelskiego będą wybierać spośród niemal 800 projektów. Głosowanie rozpocznie się 2 października.

Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy moment XI Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Łodzianie przez miesiąc będą wybierać najlepsze projekty, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. Do wyboru jest bez mała 800 projektów - 660 osiedlowych i 139 w puli ponadosiedlowej. Na ich realizację miasto przeznaczyło niemal 30 milionów złotych.

Głosowanie rozpocznie się 2 października i potrwa do 31 października. Każdy łodzianin (niezależnie od wieku) może wybrać pięć projektów z maksymalnie dwóch osiedli i pięć zadań ponadosiedlowych.

"Mieszkańcy mogą wziąć sprawy we własne ręce"

Budżet obywatelski to jest ten moment, kiedy mieszkańcy mogą wziąć sprawy we własne ręce - mówi przewodniczący Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi Damian Raczkowski. Wpłynęło do nas ponad tysiąc wniosków, niemal 800 zostało dopuszczonych do głosowania. Jest w czym wybierać, a przez najbliższy miesiąc mieszkańcy będą mogli się zastanowić, czego potrzeba w ich najbliższej okolicy - dodaje.

Zdecydowana większość to są projekty zielone - propozycje lokalizacji nowych parków, skwerów i nasadzeń - mówi zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej Agata Kobylińska. Mamy też dużo zadań infrastrukturalnych, edukacyjnych i zdrowotnych. To projekty bardzo różnorodne, mieszkańcy wykazali się pomysłowością, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla.

Tegoroczna edycja jest rewolucyjna i zdecydowanie bardziej ekologiczna. Po raz pierwszy mieszkańcy będą głosować przede wszystkim przez internet, a nie tak, jak w poprzednich edycjach - za pomocą papierowej karty do głosowania.

Jak głosować?

Łodzianie już teraz mogą zapoznać się z listą projektów na stronie: www.lodz.pl/bo.

W tym roku stawiamy przede wszystkim na głosowanie elektroniczne. Zachęcamy do tego, żeby młodsze osoby pomogły zagłosować seniorom i innym łodzianom, którzy nie korzystają na co dzień z internetu. To może być wspaniała okazja do tego, żeby przedyskutować zgłoszone projekty i wspólnie wybrać te, które będą służyły różnym pokoleniom mieszkańców - powiedziała Agata Kobylińska.

Papierowe głosowanie nie znika zupełnie, jednak łodzianie mogą zagłosować w tradycyjny sposób tylko w dniach 2-16 października w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10. Papierowy głos można oddać tylko osobiście, po okazaniu dowodu tożsamości, a to oznacza, że nie będą przyjmowane karty wypełnione przez inne osoby.

Opracowanie: