W Krakowie rusza remont ,,Kossakówki". Ta zabytkowa willa, otoczona ogrodem, znajdująca się w centrum miasta tuż przy alejach Trzech Wieszczów, od dziesięcioleci popadała w ruinę.
"Kossakówka" była domem i miejscem twórczości Kossaków. To niewykłe miejsce, ukryte za wysokim ogrodzeniem, zamieni się muzeum opowiadające historię rodziny. To tam tworzyli Jerzy Kossak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, a także bywali tam Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Ignacy Paderewski.
To słynna willa, w której mieszkało całe pokolenie zasłużonych dla Polski artystów. Budynek, który marniał na oczach mieszkańców Krakowa przez ostatnie dziesięciolecia. Wreszcie nadszedł czas, żeby go uratować - podkreśla Adrian Kowalski z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
To muzeum małe, intymne, ale pełne pamiątek, pełne wiedzy na temat Kossaków. Zmieni się też otoczenie. Remont jest kompleksowy. Powstanie ogród, który będzie przepiękny. Remontujemy ogrodzenie. Zmieni się bardzo wiele, wreszcie będzie tutaj tak jak należy, a tak jak powinno być już dawno temu - dodaje Kowalski.
Willa "Kossakówka" mieści się w centrum Krakowa. Neogotycki dworek, otoczony ogrodem, zakupił w 1869 r. malarz Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.
Przed II wojną światową "Kossakówka" była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. Zespół zabudowań trafił do rejestru zabytków w 1960 r. W latach 80. XX w. dworek zaczął podupadać.