Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie poszukuje pamiątek związanych z Kossakówką. To zabytkowy zespół dworsko-parkowy, w którym powstaje nowa placówka muzealna.
Gromadząc zbiory przyszłego Muzeum w Kossakówce poszukujemy przedmiotów, które stanowiły oryginalne wyposażenie historycznej willi, pamiątek po rodzinie Kossaków oraz fotografii ukazujących wnętrza dawnej Kossakówki oraz jej otoczenie. W przypadku archiwaliów – fotografii, listów, dokumentów – interesują nas również skany i kopie" - poinformowała Joanna Plata z MOCAK-u.
Osoby, które chciałyby przekazać pamiątki do powstającego muzeum, proszone są o kontakt z MOCAK-iem – można dzwonić pod numer telefonu +48 12 263 40 53 lub pisać na adres mailowy majewska@mocak.pl.
Kossakówka jest własnością miasta Krakowa, oddziałem Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Po remoncie ma to być miejsce poświęcone rodzinie malarza Juliusza Kossaka.
Remont jest finansowany ze środków miasta, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Kierownictwo muzeum ma nadzieję, że w 2025 r. nowy oddział będzie już dostępny dla zwiedzających.
Willa Kossakówka mieści się w centrum Krakowa. Neogotycki dworek, otoczony ogrodem, zakupił w 1869 r. malarz Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.
Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. Zespół zabudowań trafił do rejestru zabytków w 1960 r. W latach 80. XX w. dworek zaczął podupadać.