Praca w charakterze kosmetyczki stanowi spełnienie marzeń wielu kobiet, przy czym realizowanie się w tym zawodzie może rzeczywiście stanowić dochodowy kierunek rozwoju zawodowego. Ofert pracy na stanowisko kosmetyczki zdecydowanie nie brakuje, przy czym warto podkreślić, że dużym uznaniem cieszą się również małe, lokalne salony – własny biznes w branży beauty może wobec tego być dogodną alternatywą dla pracy na etacie. Tak czy inaczej, w pierwszej kolejności kosmetyczka powinna posiąść wiedzę i umiejętności niezbędne dla wykonywania tego zawodu, który wbrew pozorom nie jest wcale taki prosty.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać pracę jako kosmetyczka? Czy szkoła policealna znacząco zwiększa wartość CV kosmetyczki na rynku pracy? Ile zarabia kosmetyczka w 2024 roku? Gdzie najlepiej szukać pracy w tym charakterze? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca jako kosmetyczka - jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać zatrudnienie?

Zawód kosmetyczki w wielu miastach klasyfikowany jest jako zawód deficytowy, wobec czego wymagania pracodawców względem kandydatek nie będą szczególnie restrykcyjne. Bardzo często nie jest wymagane doświadczenie na podobnym stanowisku, choć z całą pewnością będzie to dodatkowym atutem.

Zdecydowanie najistotniejsze jest wykształcenie kandydatek. Niezbędne będzie wykształcenie średnie zawodowe lub techniczne zawodowe. Kompleksowo do pracy w zawodzie kosmetyczki może nas przygotować szkoła policealna - warto zapisać się na kierunek technik usług kosmetycznych w Krakowie lub dowolnym innym mieście, dzięki czemu bez większych trudności zdobędziemy wymarzoną pracę.

Istotne w procesie rekrutacji będą także kompetencje miękkie kandydatek - wszak każdego dnia będą one pracować z ludźmi. Do najistotniejszych cech w tym zakresie należy komunikatywność, empatia, poczucie humoru, zdolność do logicznego myślenia i rzetelne wywiązywanie się ze swoich obowiązków.

Kosmetyczka po szkole policealnej - dlaczego warto?

Na rynku dostępnych jest wiele kursów zawodowych, które mogą przygotować nas do pracy w zawodzie kosmetyczki. Prawdą jest, że kosmetyczka powinna stale dbać o rozwój swoich kompetencji i aktualizować swoją wiedzę.

Nie da się jednak ukryć, że pracodawców w pierwszej kolejności zainteresują te CV, w których zawarte informacje potwierdzają jak najbardziej kompleksowe przygotowanie kandydatki do wykonywania zawodu. Wszelkie kompetencje w tym zakresie może zapewnić Ci Szkoła Policealna GoWork - to właśnie dzięki edukacji w tej placówce i zdaniu egzaminu państwowego otrzymasz tytuł technika usług kosmetycznych, bez trudu znajdując później pracę jako kosmetyczka.

Ile zarabia kosmetyczka w 2024 roku?

Zarobki na stanowisku kosmetyczki mogą być uzależnione od wielu czynników - do najistotniejszych z nich należy doświadczenie kandydatki, miejsce pracy czy zakres posiadanych kwalifikacji. Do istotnych kwestii należy także rodzaj umowy na podstawie której kosmetyczka jest zatrudniona, jak i miesięczny czas pracy.

Zarobki kosmetyczek mogą być bardzo różne, zaczynając się od ok. 4 300 złotych brutto miesięcznie w mniejszych miejscowościach (poziom minimalnej krajowej), dochodząc nawet do 10 000 złotych brutto w najbardziej ekskluzywnych salonach Warszawy czy Krakowa.

Wiele kosmetyczek po ukończeniu edukacji w szkole policealnej decyduje się na otwarcie własnego salonu. Trudno przewidzieć na jakie zarobki będą one mogły liczyć - ponownie, wiele zależy tu od miejscowości, w której będziemy prowadzić swoją działalność.

Gdzie najlepiej szukać pracy jako kosmetyczka?

Zdobycie zatrudnienia w charakterze kosmetyczki raczej nie powinno nikomu przysporzyć większych trudności - warto jednak wiedzieć, gdzie można zatrudnienia szukać najskuteczniej. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej efektywną z metod przedstawia skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl - to właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej i najliczniej.

Do tradycyjnych metod zaliczymy z kolei Powiatowy Urząd Pracy, agencje zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobistą wizytę w salonie wraz ze swoim CV. Początek zawodowej kariery kosmetyczki można niekiedy wiązać również ze stażem zawodowym.