Zespół Szkół Specjalnych nr 2 dla młodych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi będzie od września działał w szpitalu im. Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie. Zespół, w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i liceum, działał do tej pory przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika oraz Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.
"Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają hospitalizacji, miejscy radni zdecydowali o przeniesieniu go do nowej lokalizacji. To właśnie w szpitalu mieszczącym się w krakowskim Kobierzynie będą realizowane zajęcia dla przewlekle chorujących dzieci i młodzieży, w tym z zaburzeniami psychicznymi" –poinformował rzecznik szpitala Babińskiego, Maciej Bóbr.
Przy lecznicy, w ramach szkoły, powstał także niewielki hostel dla osób powyżej 16. roku życia, które potrzebują okresowego odizolowania od rodziny.
Funkcjonujący od początku lat 60. w szpitalu oddział dziecięcy, zamknięto w 1978 r. W 2021 r. otwarto tu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Południe oraz Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Podopieczni tych ośrodków w czasie leczenia i terapii będą mogli kontynuować naukę.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Południe prowadzi nie tylko działalność terapeutyczną, ale i edukacyjną – realizowane są tu szkolenia dla rodzin dzieci, a także m.in. nauczycieli, pedagogów, policjantów.
W Polsce ok. 150 000 dzieci i nastolatków jest objętych opieką psychiatryczną. Polska należy do czołówki państw UE pod względem liczby samobójstw wśród najmłodszych.
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do 1 496 prób samobójczych osób poniżej 18. roku życia, przy czym 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to wzrost o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych.