Jak organizacja dużych wydarzeń sportowych oraz przyjazd zawodników i kibiców z różnych krajów wpływa na miejski mikrobiom? Odpowiedzi na to pytanie szukać będą podczas III Igrzysk Europejskich naukowcy: dr hab. inż. Paweł Łabaj i prof. Krzysztof Pyrć. Chodzi w szczególności o sprawdzenie, jak rozprzestrzeniają się nowe, egzotyczne wirusy, bakterie i grzyby.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca. Sportowcy z 48 europejskich krajów będą rywalizować o medale w 29 dyscyplinach.

Według naukowców to znakomita okazja, by zbadać wpływ tak dużego wydarzenia na zdrowie krakowian.

Celem tych badań jest uzupełnienie wiedzy o miejskim mikrobiomie. Chcemy wiedzieć, jak on się zmienia - wyjaśnia dr hab. inż. Paweł Łabaj.  

Czym jest mikrobiom?

 Mikrobiom to zespół mikroorganizmów występujących w danym miejscu i charakterystycznych właśnie dla niego.  

Do badań pobierane będą próbki powietrza, wymazy z powierzchni poręczy, siedzisk i klawiszy np. bankomatów oraz próbki ścieków m.in. w Tauron Arenie, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana i w hali widowiskowo-sportowej Suche Stawy. Przeanalizowane zostaną także próbki zebrane w miejscach o dużym zagęszczenia ruchu: z przystanków linii tramwajowych dowożących kibiców na wydarzenia sportowe, z kilku punktów na Rynku Głównym oraz z krakowskiego lotniska.

Próbki będą pobierane cztery razy: przed rozpoczęciem Igrzysk i w czasie ich trwania: 21, 25 i 30 czerwca, a potem miesiąc po ich zakończeniu 31 lipca i trzy miesiące po wydarzeniu (1 września).

Wyniki powinny być znane za kilka - kilkanaście miesięcy

Naukowcy liczą, że w przyszłości w mieście rozmieszczone będą stacjonarne czujniki badające w zwartości wirusów i bakterii w powietrzu, co pozwoliłoby na szybką reakcję odpowiednich służb, kiedy pojawi się zagrożenie biologiczne lub niebezpieczne dla ludzi wirusy.

Projekt jest realizowany przez dr hab. inż. Pawła Łabaja z Grupy Badawczej Bioinformatyki i prof. Krzysztofa Pyrcia z grupy Virogenetics, działających w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ we współpracy z miastem Kraków i spółką Igrzyska Europejskie 2023.

Partnerami przedsięwzięcia są także krakowskie MPK, Zarząd Transportu Publicznego i Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice.

Opracowanie: