Dwa miasta - Kraków i Kijów, dwa fortepiany - realny i wirtualny oraz trzydziestu pianistów, którzy utwór Erica Satie „Vexations” / „Udręki” zagrają łącznie 840 razy z rzędu. 30 września odbędzie się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane z okazji 30. rocznicy współpracy Krakowa i Kijowa. 35 godzin refleksyjnej muzyki, której będą towarzyszyć obrazy z objętej wojną Ukrainy, złoży się na krakowską mantrę dla Kijowa, muzyczną modlitwę o pokój w Ukrainie. Początek o godz. 6.00.
Kraków i Kijów są miastami partnerskimi od trzech dekad. Zwykle świętujemy takie jubileusze, przybliżając mieszkańcom Krakowa różne oblicza kultury miasta partnerskiego. Teraz jednak sytuacja jest wyjątkowa, w Ukrainie trwa wojna. A świętowanie jubileuszy nie idzie w parze z dramatem wojny. To czas, kiedy kurtuazyjne wizyty i projekty kulturalne zastępuje pomoc humanitarna, działania na rzecz osób w kryzysie uchodźctwa i - dodatkowo - gesty solidarności, takie jak Mantra dla Kijowa - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, zapraszając na wydarzenie organizowane przez miasto i partnerów.
Przygotowane wydarzenie będzie manifestacją solidarności Krakowa z Kijowem, a zarazem hołdem dla Ukraińców bohatersko broniących swojej ojczyzny.
Punktem wyjścia jest skomponowane 130 lat temu dzieło francuskiego kompozytora Erica Satie "Vexations" (Udręki), które ujrzało światło dzienne dzięki ikonie dwudziestowiecznej awangardy Johnowi Cage’owi. Dokładnie 60 lat temu zainicjował on pierwszą w historii prezentację "Vexations", zgodną z zagadkową inskrypcją kompozytora. Aby zagrać ten motyw 840 razy z rzędu, wskazane byłoby przygotowanie się, w największej ciszy, poprzez poważny bezruch". Rzucone przez Satiego i podjęte przez Cage’a wyzwanie zostanie w Krakowie przeinterpretowane.
30 września o godz. 6.00 rano 30 pianistów - profesjonalistów i amatorów w różnym wieku i różnej narodowości - zasiądzie po kolei przy fortepianie w krakowskim Kinie "Kijów" aby zagrać "Udręki" po 28 razy. Wykonanie motywu "840 razy z rzędu" złoży się na prawie 35 godzin refleksyjnej muzyki, której będą towarzyszyć obrazy z objętej wojną Ukrainy.
W performance zostaną wkomponowane elementy rozszerzonej rzeczywistości, a UKRAiNATV i #StreamArtStudio zabezpieczą streaming internetowy, który podkreśli symboliczną równoległość miejsc i kontekstów Krakowa i Kijowa. W
W Krakowie zobaczymy na żywo wnętrze kijowskiego Centrum Kultury "Kraków", którego oficjalną inaugurację przerwała wojna. Kijowianie zaś zobaczą przygotowany z myślą o nich występ w kinie "Kijów".
Wydarzenie - Mantra dla Kijowa odbędzie się w najbliższą sobotę 30 września w kinie "Kijów" - wstęp jest wolny. Mantrę dla Kijowa będzie można śledzić także na kanale UKRAiNATV.