2673 indywidualne piecyki gazowe znajdujące się w 64 budynkach wielorodzinnych w podkrakowskiej Skawinie zostały zastąpione bezpiecznym systemem centralnego podgrzewania wody użytkowej. Gmina zakończyła właśnie program "Ciepła woda bez piecyka".
Jak poinformowały władze Skawiny, po pięciu latach zakończono instalację systemu centralnego podgrzewania wody użytkowej w 64 budynkach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej (SMLW). Program likwidacji piecyków gazowych zrealizowano w ramach kompleksowej umowy podpisanej w 2017 roku przez SMLW Skawina z dostawcami ciepła: elektrownią CEZ Skawina i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie.
W efekcie programu - wskazano - ponad 2,6 tysiąca mieszkań zamieszkanych przez ponad 6 tysięcy osób korzysta z bezpiecznej i komfortowej ciepłej wody bez piecyka.
Wiceprezes i dyrektor ds. rozwoju CEZ Skawina Marek Jaglarz ocenił, że założone w programie prace zostały zakończone w terminie i zgodnie z założeniami.
Cieszy nas fakt, że w takiej skali udało się zrealizować kolejną umowę kompleksową w ramach programu "Ciepła woda bez piecyka", tym samym poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia ponad 6 tys. mieszkańców Skawiny - wskazał Jaglarz.
Według burmistrza miasta i gminy Skawina Norberta Rzepisko, dzięki zrealizowanemu programowi ponad 95 proc. mieszkań w tej gminie ma dostęp do ciepłej wody z sieci. Władze Skawiny zapowiedziały, że będą dążyły do tego, by tym rozwiązaniem objąć wszystkie mieszkania.
To oczywiście wymaga koordynacji działań kilku instytucji i dużych nakładów finansowych. Widzimy, że warto realizować tego typu programy, ponieważ mieszkańcy oczekują ciepłej wody z sieci i są z niej jednoznacznie zadowoleni. Z wielką chęcią zaangażujemy się w kolejny taki projekt - zaznaczył burmistrz.
Uczestnicząca w programie Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa to największa spółdzielnia mieszkaniowa w Skawinie. Jej prezes Bogdan Wicher poinformował, że inwestycja umożliwiającą bezpieczne podgrzewanie wody użytkowej poza mieszkaniami była realizowana etapami ze względu na jej skalę i koszty.
Rozwój programu - wskazał Wicher - był możliwy m.in. dzięki stopniowo rozbudowywanej przez MPEC wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej oraz dofinansowaniu wykonania wewnętrznych instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach SMLW, przez elektrownię CEZ Skawina.
Inwestycja polegająca na likwidacji 2673 piecyków gazowych i zastąpieniu ich instalacją podgrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą ciepła sieciowego, dla nas jako spółdzielni ma wymiar niemal historyczny. Skala, budżet, a przede wszystkim liczba objętych mieszkańców sprawiają, że to jeden z naszych największych projektów - wskazał prezes spółdzielni i podkreślił, że dzięki usunięciu piecyków gazowych z mieszkań znacząco poprawiło się bezpieczeństwo i komfort ich mieszkańców. Całkowita moc przyłączeniowa w ramach zrealizowanej inwestycji wyniosła ponad 7MWt.
Programu "Ciepła woda bez piecyka" polegający na zastępowaniu piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody realizowany jest od 2004 roku także w Krakowie. Od początku jego trwania zlikwidowano kilkadziesiąt tysięcy piecyków gazowych w mieszkaniach, instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury na terenie miasta. O przystąpieniu do programu decydują administratorzy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielnie mieszkaniowe, a jego realizatorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, krakowska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła oraz elektrownia CEZ Skawina.