Dzieci i młodzież mierzą się z wieloma trudnościami w życiu codziennym, takimi jak presja szkolna, trudności w nawiązywaniu relacji czy nadmierny stres. Dlatego tak ważne jest, aby mogły liczyć na wsparcie i dostać odpowiednią pomoc psychologiczno-pedagogiczną, by móc w pełni cieszyć się życiem. Istotne jest również, aby ich rodzice i opiekunowie mieli świadomość na temat własnej postawy wychowawczej, a także by mogli zrozumieć potrzeby swoich pociech i móc im pomóc w codziennych wyzwaniach.
Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na jakość życia, ogólny stan zdrowia czy relacje międzyludzkie. Wpływa na to, jak reagujemy na różne, często stresujące sytuacje i jak podejmujemy decyzje. Dobre zdrowie psychiczne pomaga w komunikacji z innymi, nawiązywaniu znajomości, ale także poprawia jakość życia.
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Odczuwanie lęku, stres, obniżony nastrój czy brak wsparcia od dorosłych mogą zwiększyć ryzyko chorób, osłabić organizm i być początkiem depresji. Ważne jest, aby dzieci i młodzież mogły liczyć na wsparcie ze strony rodziców i opiekunów. Czuć się bezpiecznie, móc porozmawiać o swoich emocjach i lękach, mieć w dorosłych oparcie i wzór do naśladowania, ale także móc dostać odpowiednią pomoc.
Projekt "Małopolska Akademia Rodzica" pozwala upowszechnić dobre praktyki w procesie edukacyjno-wychowawczym dziecka oraz pokazać jaką rolę powinni w tym odkrywać rodzice i opiekunowie. Założone działania skłaniają również do refleksji nad własną postawą wychowawczą.
Departament Edukacji przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie w ramach tegorocznej, drugiej już, edycji "Małopolskiej Akademii Rodzica" zrealizował cykl podcastów prowadzonych przez Jowitę Dziedzic-Golec z RMF Classic, który jest skierowany do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży. Gośćmi byli specjaliści z dziedzin psychiatrii, psychologii, pedagogiki oraz prawa. W przyjaznej atmosferze dzielili się swoją wiedzą
i doświadczeniem na takie tematy, jak m.in. terapia rodzin, budowanie u dziecka odporności psychicznej, udzielania pomocy emocjonalnej, budowania bezpiecznej atmosfery w domu, funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami psychicznymi czy rozwód/rozpad rodziny.
Wśród ekspertów w ramach "Małopolskiej Akademii Rodzica" znaleźli się: dr n. med. Łukasz Cichocki - psychiatra, dr n. med. Michał Skalski - psychiatra, Konrad Markiewicz - psychoterapeuta, prof. dr hab. Barbara Józefik - psycholog, psychoterapeutka, Zofia Szepczyńska - lekarz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, dyplomowany suicydolog oraz Agnieszka Swaczyna - adwokat, Agnieszka Mikołajczyk - pedagog szkolny i Magdalena Boczar - pedagog szkolny.
Rodzice i opiekunowie dzięki wysłuchaniu 16 odcinków podcastu z udziałem ekspertów w swoich dziedzinach mają okazję poszerzyć wiedzę pedagogiczną oraz wzmocnić kompetencje wychowawcze, a dzięki temu dzieci i młodzież mogą dostać odpowiednią pomoc i wsparcie. Zdrowie psychiczne jest ważne już od najmłodszych lat, dlatego istotne jest, aby dzieci czuły się zrozumiane zarówno w domu, jak i w szkole, a także, aby wiedziały, że nie muszą mierzyć się z trudnościami same. Mogą liczyć na pomocną dłoń ze strony dorosłych.
W ramach projektu "Małopolska Akademia Rodzica" podjęto szereg działań mających na celu wparcie rodziców, opiekunów, grona pedagogicznego, a także dzieci i młodzież w zakresie zdrowia psychicznego w naszym regionie.
Jako pierwsza odsłona projektu, wyprodukowane zostały audycje telewizyjne przy współpracy z Telewizją Polską oddziałem w Krakowie. Audycje te w całości poświęcono najczęstszym problemom z jakimi borykają się dzieci. Każdy odcinek, to jeden temat związany m.in. z: hejtem, samookaleczaniem, zaburzeniami odżywiania czy uzależnieniem od komputera.
Poruszane kwestie rozpoczynają się od sondy przeprowadzonej w krakowskiej szkole, której zadaniem jest wprowadzenie w dane zagadnienie. Następnie akcja przenosi się do studia. Prowadząca audycje w trakcie rozmowy z ekspertami z dziedziny m.in.: psychiatrii, psychologii oraz pedagogiki zagłębia tematy poruszane w odcinku.
W ramach Małopolskiej Akademii Rodzica powstały także stanowiska "mobilnego konsultanta" przy powiatowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych - dzięki udzielonym dotacjom celowym jednostkom samorządu terytorialnego jako organom prowadzącym powyższe poradnie. "Mobilny konsultant" realizuje zadania z konkretnego działu poradnictwa, w którym się specjalizuje, czyli m.in.: diagnoza, terapia, doradztwo zawodowe czy trudności wychowawcze i w nauce. Doradztwo może się odbyć w dowolnie wskazanym miejscu przez dzieci, młodzież i rodziców oraz w elastycznym wymiarze czasu.
Kolejną odsłoną projektu jest także cykl wyprodukowanych podcastów opisanych na samym początku artykułu dostępnych we wszelkich możliwych aplikacjach podcastowych: Spotify, Google Podcast i Apple Podcast.
Powyższymi działaniami Województwo Małopolskie wspiera inicjatywy o charakterze edukacyjno-profilaktycznym z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Razem możemy zadbać o lepsze środowisko wychowawcze dla naszych podopiecznych. Zachęcamy do wysłuchania wszystkich odcinków.
Więcej informacji na stronie: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/praca-i-edukacja/malopolska-akademia-rodzica