Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali dziś Jana A.P. Kaczmarka - wybitnego kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara. W Krakowie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe.
Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1954 r., zmarł 21 maja 2024 roku.
Urodzony i wychowany w Wielkopolsce, w rodzinie muzycznej, absolwent prawa na uniwersytecie w Poznaniu, w 1989 r. wyjechał do Kalifornii i tam spędził około 30 lat. Przez ostatnią niemal dekadę mieszkał w Krakowie z żoną i synem.
Jan A. P. Kaczmarek skomponował muzykę do tak znanych filmów jak: "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy", "Aż po grób", "Dzieci Ireny Sendlerowej".
Pogrzeb Jana A.P. Kaczmarka miał charakter oficjalny. Uroczystości były otwarte także dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób ze świata kultury.
Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 12:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wzięła w niej udział rodzina zmarłego kompozytora, a także m.in. Piotr Serafin, doradca Prezydenta RP, Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Przemawiający podkreślali wkład Kaczmarka w rozwój kultury polskiej i światowej, zwracali uwagę na dorobek, jaki zostawił. Uroczystościom towarzyszyły wykonania utworów muzyki filmowej. Na cmentarzu oddano salwę honorową.
Janku, Janeczku, idź w stronę światła - mówiła podczas eucharystii żona Jana A.P. Kaczmarka, Aleksandra. Niech Bóg Cię prowadzi, z moją, Jasia miłością. Powtórzę za Tobą: "love is all your way", miłość jest jedyną drogą - powiedziała.
Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Rakowicki. Znany kompozytor spoczął w Alei Zasłużonych.
Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem, który swoją działalnością artystyczną znacząco przyczynił się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Jest autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych.
Zdobył Oscara w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel", a także szereg nagród europejskich i krajowych. Był członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki dla Teatru Ósmego Dnia.
Jest autorem ścieżek dźwiękowych do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w kraju i za granicą. Pracował dla czołowych polskich i amerykańskich teatrów, w Polsce współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Sceną Plastyczną KUL, Akademią Ruchu, Teatrem Studio. W 2005 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w roku 2015 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.
Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie. Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum - powiedział w środę, 22 maja Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.