Smog, zakorkowane ulice, dalsza modernizacja torowisk i wymiana taboru, remonty starych kamienic czy poszukiwania właściciela dla piłkarskiego Śląska Wrocław – to główne wyzwania, przed którymi stanie nowy prezydent Wrocławia. Największe szanse na udział w drugiej turze wyborów mają poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości oraz Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Co łączy tę dwójkę, a co dzieli?

Korki

Nawet dwadzieścia siedem godzin spędza w korkach każdego roku statystyczny kierowca na ulicach Wrocławia. Walkę z zakorkowanymi ulicami zapowiada zarówno kandydatka PiS, jak i kandydat Koalicji Obywatelskiej. W jednej kwestii kandydaci są zgodnie - receptą na ten problem może być komunikacja miejska.

Cytat

Naturalnie, że trzeba te oczywiście drogi, główne szlaki, skrzyżowania udrażniać i przebudowywać. Natomiast jednak niewątpliwie, priorytetem powinna być komunikacja publiczna
mówi Mirosława Stachowiak-Różecka

Kandydatka PiS wskazuje także na konieczność budowy nowych parkingów, zarówno w centrum miasta, jak i na peryferyjnych osiedlach. 

Cytat

Żeby móc uczciwie zachęcić wrocławian do tego, aby przesiedli się na komunikację publiczną i tym samym zostawili swoje cztery kółka w domu, i tym samym by nam się zmniejszyły wrocławskie korki, to trzeba im zaoferować dobrze, sprawnie działającą, punktualną, czystą komunikację publiczną, docierającą we wszystkie dogodne miejsca. Taką komunikację publiczną chcemy stworzyć
mówi Jacek Sutryk.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej także dostrzega konieczność budowy nowych parkingów. 

Smog

Dalsze ograniczenia ruchu ciężarówek w mieście, to zdaniem kandydatki PiS pozorny pomysł na walkę ze smogiem. Zdaniem kandydata Koalicji Obywatelskiej jedna z ważniejszych kwestii i trzeba ten proces kontynuować. 

Problem smogu we Wrocławiu rozwiązać może tylko wieloletni plan - w tej kwestii kandydaci są niemal zgodni. Wskazują na konieczność wymiany starych pieców i szerokie porozumienie instytucji na rzecz walki o czyste powietrze. Różnicę widać w doraźnym reagowaniu na problem. 

Cytat

Na pewno doraźnym rozwiązaniem nie jest udostępnienie tego dnia za darmo komunikacji publicznej. To niczego nie rozwiązuje
mówi Jacek Sutryk.

Dodatkowo wskazuje na konieczność doradztwa energetycznego dla mieszkańców i pomoc w wymianie starych pieców. Te mają zniknąć z Wrocławia w ciągu kilku lat. 

Kandydatka PiS także wskazuje na konieczność długofalowych działań. Z jednej strony w walce ze smogiem mają pomóc programy rządowe, ale musi być także zaangażowanie producentów i dostawców ciepła. Doraźne rozwiązanie?

Ja proponuję bezpłatną komunikację miejską. Statystyki. Eksperci mówią, że sześćdziesiąt procent źródła smogu to oczywiście kopciuchy. Te statystyki mówią też o tym, że jeżeli idzie o auta i spaliny to jest kilkanaście procent. Więc ten ruch trzeba ograniczać. Nie zakazy jednak, tylko jasny plan działania i zachęty - mówi Mirosława Stachowiak-Różecka.

Komunikacja miejska

Sporym wyzwaniem dla nowego prezydenta Wrocławia będzie także dalsza modernizacja komunikacji publicznej. Zdaniem kandydatki PiS proces ten trwa zbyt wolno. Jacek Sutryk uważa, że tempo jest dobre, choć można je przyspieszyć. 

Kandydaci wskazują również na konieczność budowy nowych linii tramwajowych.

Nowy Dwór, Psie Pole, Pilczyce i myślę, że realnie, jeżeli chodzi o pierwszą kadencję, to odpowiedzialny włodarz nie może obiecywać więcej. To nie oznacza, że inne osiedla, na których planujemy powstanie nowych linii tramwajowych, jak Maślice czy Jagodno pozostaną bez dobrych połączeń. Będziemy musieli pewne rzeczy rozwijać równolegle. Z jednej strony budowa linii tramwajowych, jak najszybciej, gdzie się da. Natomiast tam, gdzie jeszcze trzeba będzie to odsuwać na przykład z powodów finansowych, trzeba budować buspasy, stawiać na autobusy - mówi Mirosława Stachowiak-Różecka. 

Nowy program tramwajowy zapowiada Jacek Sutryk: Tramwaj na Jagodno, na Ołtaszyn, na Maślice, Nowy Dwór, Popowice, na Swojec, Psie Pole. Wymiana taboru autobusowego i tramwajowego. W tym autobusy elektryczne. Ta komunikacja taka przymiotnikowa: czysta, punktualna i często kursująca. O taką komunikację będziemy walczyć. Ja mówię uczciwie, to jest plan na dwie kadencje - mówi Sutryk. 

Rewitalizacja

Wyjątkową zgodność kandydaci wskazują w kwestii rewitalizacji. Ta powinna w pierwszej kolejności objąć Przedmieście Oławskie, choć jednocześnie remonty prowadzone mają być poza ścisłym centrum Wrocławia. 

Sport

Budząca sporo emocji sprawa dofinansowania z miejskiej kasy piłkarskiego Śląska Wrocław to także kwestia, w której kandydaci mają podobne poglądy. Jacek Sutryk uważa, że klub powinien być finansowany ze środków niepublicznych. Sprzedaż ma być przeprowadzona w sposób właściwy, aby nie stracić tradycji.  Dotychczasowa formuła dofinansowania klubu musi się skończyć także zdaniem Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, która także zgadza się z tym, że trzeba poszukać nowego właściciela.

Różnice w wizji miasta obu kandydatów widać w kwestii zagospodarowania "dziury" przy Stadionie Miejskim. Zdaniem kandydatki PiS ta przestrzeń powinna służyć mieszkańcom. Kandydat Koalicji Obywatelskiej uważa, że zagospodarowanie tego miejsca powinno wiązać się z profitami finansowymi, czy dla samego stadionu czy dla wrocławskiego sportu. Oboje kandydatów łączy jeden fakt - konkretnych propozycji nie ma. Mają się pojawić po dyskusjach w tej sprawie.

(nm)