Przedstawiliśmy swoje stanowisko i priorytety na kolejną kadencję - tak Rafał Bochenek mówił o dzisiejszych konsultacjach u prezydenta Andrzeja Dudy. „Poinformowaliśmy jakie rozmowy prowadzimy ws. budowania większości koalicyjnej” - dodał rzecznik PiS. Po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej w Warszawie rozpoczęło się spotkanie władz partii.

Dziś i jutro, na zaproszenie prezydenta, z Andrzejem Dudą spotykają się przedstawiciele komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Spotkania odbywają się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach. Prezydent zapowiedział, że będzie pytał polityków o ich pomysły na inwestycje, gospodarkę, energetykę i obronność oraz o potencjalnych kandydatów na premiera.

W południe, jako pierwsi w spotkaniu z prezydentem uczestniczyli przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera.

Kto dostanie misję stworzenia rządu?

Na konferencji prasowej w Sejmie, po spotkaniu z prezydentem, Bochenek powiedział, że "to było dobre, merytoryczne spotkanie o przyszłości polskiej polityki".

To był też dobry czas na to, aby złożyć gratulacje Prawu i Sprawiedliwości za osiem lat skutecznych rządów i gratulacje z tytułu osiągnięcia najwyższego wyniku, de facto zwycięstwa trzecich z rzędu wyborów parlamentarnych - powiedział rzecznik PiS.

Pytany przez dziennikarzy, komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu, odpowiedział, że zgodnie z zapowiedziami, podejrzewa, że po konsultacjach, które odbywają się dziś i jutro, będą podejmowane dalsze decyzje.

Na podstawie tych rozmów prezydent podejmie decyzję, komu tę misję powierzyć - podkreślił Bochenek. Zwrócił uwagę, że "zwyczajem konstytucyjnym jest to, że dotychczas misja formułowania rządu była powierzana zwycięskiej partii, którą jest Prawo i Sprawiedliwość".

To było spotkanie konsultacyjne, pan prezydent był żywo zainteresowany procesem formułowania większości sejmowej. Przedstawiliśmy swoje stanowisko w tej sprawie, jak to wygląda z naszej perspektywy, jakie rozmowy prowadzimy i w którym kierunku chcemy pójść, jeżeli chodzi o kolejną kadencję, priorytety na kolejną kadencję. Bardzo dobra, merytoryczna, spokojna rozmowa z panem prezydentem, który jest zatroskany o przyszłość naszej ojczyzny i kształt przyszłego parlamentu - powiedział Bochenek.

Na pytanie, czy usłyszeli od prezydenta deklarację, że będą mogli tworzyć rząd, odpowiedział: "Taka deklaracja jasna ze strony pana prezydenta na tym spotkaniu nie padła". Pan prezydent zresztą wielokrotnie mówił, że będzie się opierał, jeżeli chodzi o tę decyzję na tych konsultacjach, które zamierza przeprowadzić dzisiaj i w dniu jutrzejszym. Będzie opierał się na tych informacjach, które uzyskał od poszczególnych partii, które zostały zaproszone na te konsultacje do Pałacu Prezydenckiego - przypomniał rzecznik PiS.

Dopytywany o co pytał prezydent, powiedział: "Rozmawialiśmy o sprawach programowych, czyli priorytetach, kluczowych zadaniach na kolejną kadencję, wyzwaniach, które również stoją przed nami w kontekście chociażby tego, co dzieje się i za naszą wschodnią granicą, biorąc pod uwagę chociażby te działania wojenne na Ukrainie czy w Izraelu oraz w kontekście tych wyzwań, które pojawiają się w UE, czyli tych zapowiedzianych różnego rodzaju zmian traktatowych, które są już właściwie procedowane w Parlamencie Europejskim, instytucjach unijnych".

Potwierdził, że odbyła się także rozmowa "jeżeli chodzi o sposób formułowania większości parlamentarnej". My wskazaliśmy te kierunki działań, które w tym momencie podejmujemy, ponieważ takie rozmowy z naszej strony, z naszej perspektywy się toczą. (...) Piłka w grze, nic absolutnie nie jest przesądzone, jeżeli chodzi o tę medialną zbitkę, które niektóre media wspierające PO i Donalda Tuska, próbują wytworzyć - podkreślił Bochenek.

Prezydent Duda wielokrotnie to już mówił publicznie, że nie widzi potrzeby, aby skracać bieżącą kadencję polskiego parlamentu, zresztą tak to się odbywało również w poprzednich kadencjach - zaznaczył Bochenek po tym spotkaniu podczas briefingu w Sejmie.

Jak wskazał "chodzi o zachowanie pewnej ciągłości władzy". Ta ciągłość jest zachowana, przecież rząd normalnie pracuje. Jest w tym momencie jeszcze większość parlamentarna, która de facto sprawuje swój mandat do połowy listopada. Prezydent powiedział, że będzie tu postępował ze wszech miar zgodnie z konstytucją - zaznaczył.

Jednocześnie Bochenek odpowiadając na pytania dziennikarzy dodał, że w sprawie marszałka seniora i tego, kto nim będzie, nie ma jeszcze decyzji.

Konsultacje także jutro

Od godz. 14:00 do godz. 15:00 trwała kolejna tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. W Pałacu Prezydenckiego uczestniczyli w niej szef PO Donald Tusk oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Adam Szłapka (Nowoczesna), Urszula Zielińska (Zieloni) i Marcin Kierwiński (PO).

W spotkaniu oprócz Andrzeja Dudy uczestniczyła także szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Wojciech Kolarski oraz nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Jak poinformowała na platformie X szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, spotkania z reprezentantami PiS oraz KO przebiegały w dobrej atmosferze.

"Prezydent pogratulował zwycięstwa w wyborach Prawu i Sprawiedliwości oraz dobrego wyniku wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Oba ugrupowania przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu" - przekazała Ignaczak-Bandych.

Jak relacjonowała, prezydent zapewnił, że będzie stał na straży norm konstytucyjnych i terminów dotyczących zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania nowej Rady Ministrów. "Podkreślił, że zależy mu na dobrym współdziałaniu z rządem. Szczególnie w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych" - napisała szefowa Kancelarii Prezydenta.

W środę o godz. 11:00 Prezydent RP spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe - Polska 2050 Szymona Hołowni, o 13:00 KW Nowa Lewica i o 15:00 KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

Co zapisano w konstytucji?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. 

W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. 

Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość.