Punktualnie w samo południe rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenia Sejmu IX kadencji. Pierwsze posiedzenie Izby niższej parlamentu otworzył powołany przez prezydenta marszałek senior Antoni Macierewicz. Podczas posiedzenia na stanowisko marszałka Sejmu została wybrana Elżbieta Witek. Z kolei pierwsze posiedzenie Senatu rozpocznie się o godz. 16:00. Zainauguruje je prezydent, a na marszałka seniora powoła najstarszego wiekiem senatora - Barbarę Borys-Damięcką (Koalicja Obywatelska). Wydarzenia na Wiejskiej relacjonujemy dla Was na żywo.
Sejm przerwał wtorkowe obrady. Posiedzenie zostanie wznowione w środę o godz. 17.30
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że "zarządzi przerwę w obradach, podczas której zwoła posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w sprawie kontynuacji pierwszego posiedzenia Sejmu oraz realizacji planowanego porządku dziennego" - powiedziała. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu" - przekazała. Jak poinformowała ma ona potrwać do środy do godz. 17.30.
PiS powinien mieć dwóch wicemarszałków w Senacie. Taka liczba jest uzasadniona i naturalna - powiedział w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk zaznaczył, że wybrano już marszałków Sejmu i Senatu. Wyraził nadzieję, że proces legislacyjny będzie przebiegał już bez żadnych opóźnień.
Posłowie wybrali pięcioro wicemarszałków Sejmu nowej kadencji. Zgodnie z przeprowadzonym głosowaniem funkcje te pełnić będą: Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Małgorzata Gosiewska (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Ryszard Terlecki (PiS) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-KP).
Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw.
Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw.
Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw.
Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw.
Za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.
Ryszard Terlecki (PiS) wicemarszałkiem Sejmu. Piotr Zgorzelski (PSL-KP) wicemarszałkiem Sejmu.
Małgorzata Gosiewska - PiS - wicemarszałkiem Sejmu. Małgorzata Kidawa-Błońska - KO - wicemarszałkiem Sejmu.
Włodzimierz Czarzasty - Lewica - wicemarszałkiem Sejmu.
Sejm wznowił obrady, ma zająć się wyborem pięciorga wicemarszałków Izby.
Posłowie w drodze uchwały zdecydowali, że w obecnej kadencji będzie pięciu wicemarszałków. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie.
Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeżeli zgłoszono więcej niż jednego kandydata, a w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy kandydatów nazwisko tego, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Jeżeli tę samą najmniejszą liczbę głosów uzyskało dwóch lub więcej kandydatów, przed kolejną turą głosowania usuwa się nazwiska tych kandydatów.
Kandydatem Lewicy na wicemarszałka Sejmu ma być lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Koalicja Obywatelska zamierza zgłosić Małgorzatę Kidawę-Błońską, która zasiadała w prezydium Sejmu w poprzedniej kadencji. Piotr Zgorzelski jest kandydatem klubu PSL-Koalicja Polska. Klub PiS zaproponuje dwoje wicemarszałków poprzedniej kadencji: Ryszarda Terleckiego i Małgorzatę Gosiewską.
Sejm zdecydował, że będzie pięciu wicemarszałków, czas na zgłaszanie kandydatów jest do godz. 19. Przerwa została przedłużona do godziny 19.15.
Elżbieta Witek ogłosiła przerwę do godziny 17:30. W tym czasie nastąpi ustalenie liczby wicemarszałków w Sejmie.
Równo cztery lata temu marszałek senior poprzedniej kadencji wygłaszał swoje przemówienie. Zapytał, czy będziemy w stanie zmniejszyć obszary biedy, czy ambitnym ludziom damy możliwość realizować swoje talenty. Dziś po tych czterech latach bardzo wiele zrobiliśmy, aby Polska była lepsza - zakończył swoje przemówienie Mateusz Morawiecki.
Chciałbym podziękować premier Beacie Szydło. Dziękuje wszystkim ministrom. Przez cztery lata dokonaliśmy wielkie zmiany godnościowe - mówi Morawiecki. Nastąpiła zasadnicza w postrzeganiu Polski. To daje nam siłę, bo od tego zależeć będzie, jak w przyszłości realizować będziemy nasze interesy - podkreślał.
Elżbieta Witek dwukrotnie upomniała premiera, aby kończył przemówienie.
Rewolucja godności została potwierdzona przez międzynarodowe instytucje. Polacy najbardziej pozytywnie wyrażają się o wielopartyjnym systemie i wolnej gospodarce - mówił Morawiecki. Przez ostatnie cztery lata mieliśmy do czynienia z rozkwitem wolności i demokracji - ocenił.