Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu IX kadencji. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości była jedyną zgłoszoną kandydatką na drugą osobę w państwie.
Głosowało 459 posłów; większość bezwzględna wynosiła 230 głosów. Witek poparli wszyscy posłowie PiS (235 osób), 48 z 49 posłów SLD (1 osoba wstrzymała się od głosu) oraz wszyscy posłowie PSL (30 osób). Posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (133 posłów, 1 osoba z KO nie brała udziału w głosowaniu). Przeciw kandydaturze Witek zagłosowali wszyscy posłowie Konfederacji (11 osób). Witek poparł poseł niezrzeszony Ryszard Galla.
Po wyborze marszałek Sejmu objęła przewodnictwo obrad. To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem ogromnie zaszczycona, bo głosowali też posłowie spoza mojego klubu, dziękuję - powiedziała marszałek.
Elżbieta Witek została wybrana do Sejmu z okręgu nr.1 w Legnicy. Otrzymała 46 171 głosów.
Po wyborze Elżbiety Witek na marszałka Sejmu głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Z wielką radością wysłuchałem tutaj oświadczeń partii, a także i koła, chociaż tutaj mieliśmy do czynienia z pewną różnicą, to podsumowałbym to tak - koniec opozycji totalnej. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to będzie to wielki postęp w naszym życiu publicznym i zmiana, na którą z całą pewnością oczekuje społeczeństwo, zmiana w interesie polskiej demokracji, polskiego społeczeństwa, polskiego narodu, polskiej przyszłości - powiedział Kaczyński.
Bardzo proszę, żeby to nie były tylko słowa, żeby to były także czyny - dodał.
Nowa marszałek Sejmu jest posłanką od 2005 roku. W przeszłości była rzecznikiem prasowym rządu, ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, czy ministrem spraw wewnętrznych i administracji.
Na stanowisko marszałka została wybrana 9 sierpnia 2019 roku po odwołaniu z tego stanowiska marszałka Marka Kuchcińskiego.
Elżbieta Witek skończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Potem pracowała jako nauczycielka, była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim (do 2006 r.). Od 1980 r. działała w "Solidarności", a po delegalizacji związku - w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy - wynika z informacji na stronie internetowej posłanki.
Po 1989 r. znów działała w "Solidarności". Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o UE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy.
Jest rodowita jaworzanką, mężatką, ma dwie, dorosłe już córki: Martę i Gabrielę.