Na pokładzie samolotu transportowego Ił-76, który rozbił się w środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Władimir Putin przybył do Królewca, stolicy graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Pojawiają się sygnały świadczące o tym, że na Ukrainę trafią w końcu rakiety manewrujące Taurus. Może się to stać dzięki tzw. wymianie pierścieniowej z udziałem Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji – ustalił portal dziennika „Handelsblatt” Czwartek jest 701. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 25.01.2024 r.
Czas pomyśleć o przywróceniu w Wielkiej Brytanii poboru do wojska w razie wojny z Rosją - oświadczył w czwartek były zastępca dowódcy sił NATO w Europie, gen. Richard Shirreff, odnosząc się do wyrażonego dzień wcześniej ostrzeżenia dowódcy brytyjskiej armii.
Gen. Patrick Sanders powiedział, że brytyjskie siły lądowe są zbyt małe w przypadku wojny z Rosją i zwiększenie ich liczebności z obecnych 74 tys. do ok. 120 tys., nie wystarczy. Wprawdzie nie mówił on o przywróceniu poboru, ale wezwał do wprowadzenia przeszkoleń wojskowych zwykłych obywateli, którzy w razie konfliktu staliby się, jak to określił, "armią obywatelską". Dodał, że jak pokazuje wojna na Ukrainie, to przeszkoleni cywile stają się kluczowym aktywem.
Pobór dla większości zawodowych żołnierzy, do których sam się zaliczam, jest absolutnym przekleństwem. Brytyjskie siły zbrojne tradycyjnie i kulturowo opierały się na długiej ochotniczej służbie wysoce profesjonalnych żołnierzy z ogromnym doświadczeniem - i tak naprawdę wszyscy chcielibyśmy, aby to trwało - powiedział w rozmowie ze stacją Sky News gen. Shirreff, który zastępcą dowódcy sił NATO w Europie był w latach 2011-14.
Ale dodał, że trzeba wziąć pod uwagę obecną sytuację na świecie i trwające od zakończenia zimnej wojny cięcia w wydatkach na obronność. Myślę, że musimy przezwyciężyć wiele kulturowych zahamowań i założeń, i szczerze mówiąc pomyśleć o tym, co nie do pomyślenia. Myślę, że musimy pójść dalej i uważnie przyjrzeć się poborowi do wojska - oświadczył.
W okresie od stycznia do września 2023 roku Rosja zakupiła zagraniczne półprzewodniki o wartości 1,7 mld dolarów. Ponad połowa tych podzespołów podchodziła z krajów Europy i USA - ujawniła w czwartek agencja Bloomberga, która dotarła do niejawnych danych rosyjskich służb celnych.
Jak zauważono, większość komponentów sprowadzanych do Rosji, to produkty pochodzące z 20 wielkich koncernów. Łączna wartość tych podzespołów, wytwarzanych m.in. przez amerykańskie firmy Intel, Advanced Micro Devices (AMD) i Analog Devices, a także tajwański Realtek, wyniosła 1,2 mld dolarów. Na mniejsze przedsiębiorstwa z USA i Europy przypadł wolumen importu o wartości 500 mln dolarów.
Nie ma żadnych dowodów świadczących o tym, że koncerny świadomie naruszały reżim sankcji nałożonych na Rosję, ani w ogóle wiedziały o dostawach ich produktów do tego kraju.
Kanclerz Olaf Scholz potwierdził, że wkrótce zostanie zawarte porozumienie o bezpieczeństwie między Niemcami a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że na szczycie UE państwa unijne zaaprobują pomoc finansową dla Kijowa wartości 50 mld euro - poinformowała w czwartek dpa.
Kanclerz, który spotkał się z premierem Słowacji Robertem Fico, powiedział o europejskiej pomocy finansowej dla Ukrainy: Mam wrażenie, że jesteśmy już blisko zakończenia negocjacji.
Jak dodał, "intensywnie" omawiał tę kwestię z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a rozmowa ta będzie wkrótce kontynuowana.
Umowa o bezpieczeństwie dotyczy gwarancji dla Ukrainy nawet po zakończeniu wojny z Rosją. Dlatego kanclerz wzywa partnerów z UE do zapewnienia Ukrainie zwiększonej pomocy wojskowej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał ustawę ratyfikującą członkostwo Szwecji w NATO.
Zaskakujące informacje zza oceanu. Władimir Putin zasygnalizował Waszyngtonowi, że jest otwarty na negocjacje w sprawie Ukrainy - podał Bloomberg, powołując się na źródła bliskie Kremlowi. Nie wiadomo jednak, czy są to prawdziwe zamiary, wszak żadnych przesłanek ku temu nie ma, a taki ruch mógłby doprowadzić do podziałów wśród sojuszników Kijowa.
Charków na północnym-wschodzie Ukrainy, oddalony o 30 km od granicy z Rosją, nie może być skutecznie broniony przed rosyjskimi atakami nawet przez zachodnie systemy rakietowe takie jak Patriot. Od wystrzelenia pocisku do trafienia w cel mija tam mniej niż minuta - zauważył amerykański dziennik "Washington Post".
Delegacja jemeńskich Huti spotkała się w Moskwie z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem - podali Huti na X (dawniej Twitter).
W komunikacie napisano, że spotkanie miało na celu omówienie sytuacji w regionie. Rozmowy dotyczyły także kwestii zintensyfikowania wysiłków mających na celu wywarcie presji na Stany Zjednoczone i Izrael, aby zaprzestały wojny w Strefie Gazy - poinformowała agencja Reutera.
Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się z przedstawicielem UNHCR (Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) Kevinem Allenem, aby rozmawiać o pomocy i integracji uchodźców z Ukrainy - podał resort dyplomacji.
Na 27 lat pozbawienia wolności skazał sąd w Petersburgu Darię Triepową, oskarżoną o zabójstwo prokremlowskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego. Jest to najwyższy wyrok we współczesnej Rosji, jaki otrzymała kobieta. Sąd w Moskwie skazał z kolei na cztery lata więzienia Igora Striełkowa, byłego przywódcę donbaskich "separatystów".
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że samolot transportowy Ił-76, który rozbił się w środę w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, został strącony przez ukraiński pocisk ziemia-powietrze.
Ukraina pracuje nad organizacją wizyty premiera Węgier Viktora Orbána - poinformowała wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna, cytowana przez agencję Reutera.
Władimir Putin przybył do Królewca, gdzie spotkał się ze studentami Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. Immanuela Kanta i gubernatorem obwodu królewieckiego Antonem Alichanowem. Przeczytaj, jakie tematy poruszono.
Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna poinformowała w Brukseli, że władze w Kijowie nie zamierzają zwracać się do instytucji UE o umożliwienie powrotów Ukraińców z krajów UE do ojczyzny. Nasi obywatele powinni nadal móc korzystać z ochrony tymczasowej w tych państwach - oznajmiła.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w grudniu 2023 roku siły rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie nowy typ specjalnych granatów gazowych RG-VO.
Rosyjscy więźniowie biorą udział w walkach w Ukrainie już od połowy 2022 roku. Przez długi czas kuszono ich perspektywą ułaskawienia po przeżyciu sześciu miesięcy na froncie. Ta praktyka jest już jednak przeszłością - teraz, zamiast wolności, są oni warunkowo zwalniani z kolonii karnych, a służbę muszą pełnić aż do końca wojny.