Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uczestniczy w piątek w szczycie Ligi Państw Arabskich w saudyjskim mieście Dżudda, spotkał się z przedstawicielami władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Kuwejtu i Iraku; przywódca zaapelował do swoich rozmówców o wsparcie ukraińskiej "formuły pokoju" - powiadomiono na stronie internetowej ukraińskiego przywódcy.

Innymi ważnymi kwestiami poruszonymi przez prezydenta podczas spotkania z wiceprezydentem i wicepremierem ZEA Mansurem ibn Zajedem an-Nahajanem były sytuacja na froncie wojny z Rosją, a także m.in. światowe bezpieczeństwo żywnościowe, w tym sytuacja wokół inicjatywy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowało biuro (kancelaria) Zełenskiego.

Rozmowy z wicepremierem Omanu Asaadem ibn Tarikiem al-Saidem, kuwejckim następcą tronu Miszalem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem oraz premierem Iraku Mohammedem Szia al-Sudanim dotyczyły - oprócz "formuły pokoju" - m.in. współpracy energetycznej, humanitarnej oraz poparcia udzielanego Ukrainie na forach międzynarodowych, szczególnie w kontekście głosowań nad rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ - dodano na stronie ukraińskiej głowy państwa.

Wcześniej w piątek Zełenski spotkał się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem. Prezydent podziękował za wsparcie władz w Rijadzie dla suwerenności Ukrainy oraz zaprosił ibn Salmana do złożenia wizyty w Kijowie.

Podczas wystąpienia adresowanego do uczestników szczytu w Dżuddzie Zełenski zaapelował do państw arabskich o udzielanie Ukrainie pomocy, a także m.in. podkreślał, że ofiarami rosyjskiej agresji są również ukraińscy muzułmanie, zwłaszcza Tatarzy Krymscy.

Co zakłada "formuła pokoju"?

Dziesięciopunktowa "formuła pokoju" została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku w wystąpieniu online podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji.

Wśród ogólnych postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji konfliktu, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.