Administracja USA ogłosiła 40. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości do 325 mln dolarów. W nocy Rosjanie ostrzelali Chersoń, Kijów i Krzywy Róg. W ostatnim z miast liczba zabitych wzrosła do 11, zakończono operację ratunkową - powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego. Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), powiedział w Kijowie, że jest bardzo zaniepokojony bezpieczeństwem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej podczas ukraińskiej kontrofensywy. Wtorek, 13 czerwca to 475. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń związanych z rosyjską inwazją znajdziecie w naszej relacji z 13 czerwca.
Izba Deputowanych Luksemburga przyjęła uchwałę uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze, za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformował we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
"Z zadowoleniem przyjmuję historyczne głosowanie Izby Deputowanych Luksemburga w sprawie uznania stalinowskiego Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo na Ukraińcach. Ten krok to hołd dla milionów ofiar i przywrócenie historycznej sprawiedliwości. Międzynarodowe uznanie dla ludobójstwa Hołodomoru stale rośnie" — napisał Kułeba.
Głód na Ukrainie z lat 1932-1933 pochłonął, jak szacują historycy, co najmniej 3,5 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako klęska wywołana świadomą decyzją Kremla, mającą na celu wyniszczenie ich narodu.
Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne" - ogłosił prezydent.
Ukraińscy żołnierze posuwają się naprzód. Ale kontrofensywa w niczym nie przypomina tej z września ubiegłego roku, gdy błyskawicznie odbito z rąk Rosjan setki kilometrów kwadratowych. "Musimy być przygotowani, że ta kampania będzie krwawa i trudna" - przyznaje przebywający w USA sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W siedmiu wyzwolonych przez siły ukraińskie miejscowościach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, ale na razie powrót do domów nie jest bezpieczny - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
Według niej, obecnie zamknięty jest zarówno wjazd do wyzwolonych miejscowości jak i wyjazd z nich.
"Trwają tam lokalne walki, wymiana ognia, dlatego na razie powrót do tych miejscowości nie jest bezpieczny. Trzeba poczekać, aż władze obwodowe ogłoszą możliwość powrotu" - oświadczyła Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne.
Rozminowanie obwodu kijowskiego zajmie od 30 do 70 lat. Nie mamy tyle czasu - powiedział gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko, cytowany we wtorek przez portal Dzerkało Tyżnia.
By to przyspieszyć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani specjaliści - cytuje Krawczenkę portal.
"Rozminowywanie jest jednym z kluczowych zadań stojących dziś przed władzami regionalnymi. Mówimy o głównej wartości - bezpieczeństwie, życiu i zdrowiu naszych ludzi. Musimy stworzyć bezpieczne środowisko dla ludności i oczyścić terytoria z ładunków wybuchowych" - powiedział.
Krawczenko poinformował, że w obwodzie kijowskim zbadano już 4690 obiektów infrastruktury, prawie 2400 km dróg, 172 km torów kolejowych i 1504 km linii energetycznych. Rozbrojono około 210 tys. ładunków. Obecnie uważa się, że ponad 17 tys. hektarów terenu w obwodzie kijowskim jest potencjalnie zaminowanych.
Na wschodzie i południu Ukrainy trwają zacięte walki defensywne i ofensywne z rosyjskimi wojskami; mamy pewne sukcesy, idziemy do przodu - poinformował generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.
Generał przekazał w mediach społecznościowych, że rozmawiał przez telefon ze swoim amerykańskim odpowiednikiem generałem Markiem Milleyem. "Opowiedziałem o sytuacji na froncie. Na wschodzie i południu naszego kraju trwają zacięte walki charakteru obronnego i ofensywnego. Mamy pewne sukcesy, realizujemy nasze plany, idziemy naprzód" - napisał Załużny w komunikatorze Telegram.
Rozmowę przeprowadzono przed kolejnym spotkaniem grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy, tzw. formatu Ramstein, zaplanowanym na najbliższy czwartek.
Wywiad Holandii poinformował CIA o planach ataku Ukrainy na gazociąg Nord Stream trzy miesiące przed jego zniszczeniem we wrześniu ubiegłego roku - podała holenderska telewizja publiczna NOS, która przeprowadziła śledztwo wraz z niemieckim nadawcą publicznym ARD i tygodnikiem "Die Zeit".
NOS, ARD i "Die Zeit" przekazały, że holenderski wywiad wojskowy (MIVD) pozyskał informacje o planach dywersji od źródła ukraińskiego.
W ubiegłym tygodniu dziennik "Washington Post" podał, powołując się na dokumenty zamieszczone w internecie przez żołnierza amerykańskiej Gwardii Narodowej Jacka Teixeirę, że USA otrzymały informacje od służb europejskiego państwa, iż grupa ukraińskich nurków planuje wysadzenie NS2.
Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.
We wtorek lotnictwo ukraińskich sił zbrojnych przeprowadziło 11 ataków na obszary koncentracji rosyjskich żołnierzy i trzy ataki na przeciwlotnicze rosyjskie systemy rakietowe. "Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.
Rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady. Izba Gmin jednogłośnie poparła ten wniosek, żądając od Rosji uwolnienia opozycjonisty. Nad podobną uchwałą będzie również głosował Senat.
Tytuł "honorowego obywatela Kanady" był przyznany dotychczas tylko siedmiu osobom, wśród nich byli Nelson Mandela, Dalaj Lama i Malala Jousafzai.
"W związku z tym, że lider rosyjskiej opozycji Władimir Kara-Murza jest celem prześladowań politycznych w Federacji Rosyjskiej, w tym parodii procesu z oskarżeniami o zdradę w związku z wygłoszonym przez niego publicznym potępieniem nieuzasadnionej i nielegalnej wojny Rosji przeciw Ukrainie (...) Izba zdecydowała przyznać "honorowe obywatelstwo Kanady" Władimirowi Kara-Murzie i zażądać od Federacji Rosyjskiej jego uwolnienia" - napisano w tekście uchwały, którą Izba Gmin przyjęła jednogłośnie w piątek.
Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), poinformował, że spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.
Grossi napisał na Twitterze, że rozmawiał z Zełenskim przed wyjazdem do elektrowni w Enerhodarze, gdzie oceni sytuację po katastrofalnej powodzi.
Szef MAEA poinformował, że podczas spotkania przedstawił ukraińskiemu prezydentowi program wsparcia dla Ukrainy, oparty o techniki jądrowe w takich dziedzinach jak zdrowie, bezpieczeństwo żywności i wody pitnej, zdrowie zwierząt, zarządzanie glebą i wodą. Wsparcie ma też dotyczyć oceny stanu infrastruktury krytycznej po powodzi wywołanej przez wysadzenie w powietrze zapory na Dnieprze.