To już 161. dzień wojny w Ukrainie. Siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do kontrnatarcia w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by zająć cały teren tego regionu – poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Facebooku. Według niego, Rosjanie tworzą ugrupowania szturmowe na kierunku krzyworoskim. Rosja nadal wykorzystuje terytorium Białorusi do przerzucania na Ukrainę grup dywersyjno-zwiadowczych – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Najnowsze informacje, zdjęcia i komentarze dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 03.08.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:54

Krucha wolność może być chroniona jedynie przez wspólne działania i skuteczną globalną architekturę bezpieczeństwa - powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski zauważył, że w ostatnich dniach w serwisach informacyjnych i mediach społecznościwych pojawia się wiele doniesień o sytuacjach konfliktowych i zagrożeniach - na Bałkanach, wokół Tajwanu, a teraz, być może, dotyczyć będą sytuacji na Kaukazie.

Wszystkie te sytuacje są różne, ale łączy je jedno zjawisko - globalna architektura bezpieczeństwa nie działa. Gdyby działała nie dochodziłoby do tych wszystkich konfliktów - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że właśnie dlatego Ukraina skupia na sobie uwagę, nie tylko przez 161 dni, które upłynęły od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę, ale już od lat. Rosja kompletnie ignoruje  prawo międzynarodowe i interesy ludzkości jako takiej.

22:18

Gdyby Rosja rzeczywiście chciała zakończenia wojny, to nie koncentrowałaby rezerw na południu Ukrainy i nie tworzyłaby na terytorium Ukrainy masowych grobów niewinnie zabitych ludzi - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu.

Ocenił, że Rosja prowadzi "rosnącą aktywność propagandową" i wyraził ubolewanie, że "byli przywódcy ważnych państw" wyznających wartości europejskie "pracują dla Rosji, która walczy z tymi wartościami".

Prezydent Ukrainy nie wymienił żadnych nazwisk, niemniej wcześniej w środę jego doradca Mychajło Podolak skrytykował byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera, który powiedział mediom niemieckim, że niedawno spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Schroeder mówił w środę, że władze rosyjskie są gotowe do rozmów z Ukrainą. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił zaś, że Putin powiedział Schroederowi, że rozmowy są możliwe tylko na warunkach rosyjskich.

21:51

Ukraińskie wojsko zniszczyło dwa rosyjskie składy amunicji w obwodzie chersońskim - poinformował przewodniczący Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Zawitniewicz. W ataku zginęło 19 Rosjan, zniszczona została mobilna stacja łączności satelitarnej, kompleks rakiet przeciwpancernych oraz dwa pojazdy. 

21:10

W obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski sprzęt i zaatakowały wojsko, które przygotowywało się do ataku. 

20:58

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 30 miejscowości na Ukrainie, wskutek czego zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhenij Jenin.

Sytuacja jest najbardziej napięta w obwodzie donieckim. Ponadto intensywnie ostrzeliwane są obwody mikołajowski, charkowski, sumski, czernihowski i chersoński  - powiedział Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wiceszef MSW dodał, że na Ukrainie bez przerwy pracują pirotechnicy z Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Dziś, w 161. dniu wojny, nasi pirotechnicy znaleźli i unieszkodliwili niemal 174 tysiące ładunków wybuchowych. Niestety, nie zawsze można uniknąć ofiar. Dziś został ranny jeden z naszych pirotechników w obwodzie czernihowskim - dodał Jenin. 

20:54

"Już w tym tygodniu będziemy gotowi na rozpoczęcie kolejnej operacji. Ujawnimy wszystkie osoby z Rosji i powiązane z nimi firmy działające w Wielkiej Brytanii. W kolejnych tygodniach będziemy udostępniali kolejne podobne bazy - w tym z Polski" - zapowiadają polscy hakerzy z grupy Squad303.

20:51

Nagranie eksplozji w Bryliwce w obwodzie chersońskim. Kilka dni temu Ukraińcy ostrzelali transport rosyjskiego sprzętu. Zginęło około 80 osób, a około 200 zostało rannych.

20:46

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył, że Rosja nie miała zamiaru wymieniać ukraińskich jeńców, którzy wiosną brali udział w obronie zakładów Azowstal w Mariupolu i z tego względu rozmyślnie dokonała ich zabójstwa w obozie w Ołeniwce w Donbasie.

Wywiad zapewnił, że ustalił niektóre okoliczności wydarzeń w Ołeniwce. Oznajmił, że przesłuchania jeńców prowadzili wspólnie separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, przedstawiciele rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera i funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

W trakcie przesłuchań stosowano tortury fizyczne, bicie - oznajmił HUR. Dodał, że najemnicy z grupy Wagnera rozmieścili materiały łatwopalne w pomieszczeniach, gdzie przetrzymywano jeńców, "co spowodowało szybkie rozprzestrzenianie się pożaru". 

20:37

Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy ustawili flagę na pomniku Artema w Światogorsku. Miasto jest częściowo zajęte przez wojska rosyjskie.

20:25

Rosyjski transporter opancerzony zniszczony przez ukraińskie wojsko.

20:20

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało dziś, że jego rakiety zniszczyły w obwodzie lwowskim skład z bronią dostarczoną przez Polskę - podaje Reuters. Rzecznik polskiego MSZ nie potwierdza jednak tych informacji.

20:01

Sekretarz generalny ONZ Antonio Gueterres powiedział, że zainicjuje misję w sprawie ataku na obóz w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, przetrzymywanych przez prorosyjskich separatysów.

Gueterres oświadczył, że trwają przygotowania dotyczące zakresu uprawnień misji, na którą zgodzić się muszą władze Ukrainy i Rosji i że o śledztwo zwróciły się oba te kraje.

Po ataku na obóz były dowódca ukraińskiego pułku Azow Andrij Biłecki poinformował, że w obozie znajdowali się w tym czasie żołnierze Azowa, którzy wiosną bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Biłecki powiadomił, że kilka dni przed wybuchem jeńcy zostali przeniesieni do osobnego budynku, który następnie został zniszczony. Podobne doniesienia przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ukraiński wywiad wojskowy oskarżył o atak rosyjską firmę najemniczą nazywaną grupą Wagnera.

19:37

W centrum Zaporoża krewni schwytanych obrońców Mariupola przygotowali performance.

19:28

Rosyjski koncern Gazprom stwierdził, że zwrot turbiny Siemensa, potrzebnej do uruchomienia gazociągu Nord Stream 1, jest niemożliwy m.in. ze względu na sankcje Unii Europejskiej, Kanady i Wielkiej Brytanii. Siemens Energy przekonuje, że firma spełniła wszystkie warunki. Urządzenie obecnie znajduje się w Niemczech.

19:13

W okupowanym Mariupolu Rosjanie zniszczyli pomnik poświęcony pamięci ukraińskich żołnierzy.

19:06

Ukraińskie media informują o "wyeliminowaniu" byłej oficer policji, która w 2014 r. przeszła na stronę separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej. Olga "Korsa" Kaczura dowodziła dywizją artyleryjską, która miała wydać rozkaz ostrzelania terenów cywilnych.

W styczniu tego roku została skazana przez ukraiński sąd na zaoczną karę 12 lat więzienia. Śmierć wojskowej potwierdzają rosyjskie media.

18:57

Wojska rosyjskie prowadzą ostrzały z artylerii różnego kalibru w okolicach wielu miejscowości na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim. Przeprowadziły też ostrzały z użyciem czołgów, artylerii lufowej i rakietowej na kierunku Bachmutu.

Nie milkną ostrzały w rejonie wielu miejscowości wokół Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, prowadzone przy użyciu artylerii, czołgów i lotnictwa.

18:53

W oficjalnym oświadczeniu sztab podał, że wojska rosyjskie atakowały w rejonie wsi Berestowe w rejonie (powiecie) bachmuckim w obwodzie donieckim. Atakowały też w kierunku innych miejscowości rejonu bachmuckiego, m.in. Jakiwliwka, Wołodymiriwka, Pokrowske, Kodema.

"Ukraińscy żołnierze odparli wszystkie próby szturmu i zadali straty przeciwnikowi" - zapewnił sztab.

Oświadczył także, że niepowodzeniem zakończyły się próby szturmu Rosjan w rejonie pokrowskim w obwodzie donieckim m.in. miejscowości Awdijiwka, Nowoseliwka Druha, Spartak.

18:21

Tranzyt kolejowy do Kaliningradu przez terytorium Litwy może zostać znowu wstrzymany. Wszystko przez to, że litewski bank zamierza wstrzymać transakcje w związku z unijnymi sankcjami. Wilno przekonuje, że nie może dyktować bankom, co mają robić, a władze rosyjskiej eksklawy oskarżają władze Litwy o szukanie "pretekstu" do kontynuowania blokady.

18:04

Komisja Europejska przyznała 171 mln euro na projekty wspierające systemy przyjmowania uchodźców, przyznawania azylu i organizowania powrotów dla Cypru, Hiszpanii, Grecji, Włoch i Polski.

Środki mają trafić na finansowanie projektów w państwach członkowskich UE znajdujących się pod presją migracyjną.

Środki przyznane Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w Polsce będą skierowane na świadczenie pomocy bezpośredniej oraz usprawnienie procedur powrotu.
  

17:43

Na Ukrainę dostarczono w środę pierwsze cztery drony Fly Eye. Zakupiono je dzięki zbiórce na wyposażenie wojska za pośrednictwem platformy United24; maszyny mają niezwłocznie zostać wysłane na front - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

Ukraina podpisała umowę na zakup 20 dronów Fly Eye wraz z dwiema stacjami naziemnymi, 78 dronów Matrice i 20 dronów kamikadze Warmate, również z dwiema stacjami naziemnymi, łącznie za 260 mln hrywien (ok. 32 mln zł).

Drony Fly Eye osiągają prędkość do 160 km/h. Są kompatybilne z zachodnimi instalacjami rakietowymi i artyleryjskimi, które wykorzystują zautomatyzowany system kierowania ogniem pozwalający na skuteczną identyfikację celów - przekazała Ukrainska Prawda.

17:38

Z Popasnej zostały tylko ruiny

17:28

Magazyny gazu we Francji są napełnione w 80 procentach, a w listopadzie będą napełnione w 100 procentach - zapewniła francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

Minister wezwała wszystkich Francuzów, a zwłaszcza "największych graczy", aby "upewnili się, że ograniczą zużycie gazu i energii elektrycznej", ponieważ "te dwa systemy są połączone".

Pannier-Runacher powiedziała również, że uwagi Marine Le Pen, przywódczyni skrajnej prawicy, domagającej się zniesienia sankcji wobec Rosji w zamian za przywrócenie dostaw gazu w dawnych ilościach, "są nieodpowiedzialne".

17:07

Potępiamy każde bombardowanie terytorium Ukrainy i każdą brutalną akcję militarną, prowadzoną przez siły rosyjskie na Ukrainie. Trwający rosyjski terror rakietowy najwyraźniej nie zna żadnych ograniczeń - powiedział PAP rzecznik KE Peter Stano, pytany o komentarz do rosyjskich bombardowań w pobliżu granicy z Polską.

Jeden z poprzednich rosyjskich ataków na cele w regionie lwowskim miał miejsce 26 marca, czyli w dniu wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

Rejon czerwonogrodzki jest położony na północy obwodu lwowskiego w zachodniej części Ukrainy. Graniczy z powiatami tomaszowskim i hrubieszowskim województwa lubelskiego.

16:51

Mimo znacznie zmniejszonych dostaw gazu z Rosji, zapasy tego surowca w Niemczech rosną. Obecnie pojemności magazynowe są wypełnione w 69 procentach - poinformował szef Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Mueller. Codziennie dodawane jest około 0,4 punktu procentowego.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że niemieckie magazyny muszą być 1 września zapełnione w co najmniej 75 procentach. 1 października ma to być 85 procent, a 1 listopada 95 procent - przypomina portal RND.

Według Muellera trzy czwarte wszystkich magazynów gazu w RFN jest już zapełnionych w ponad 80 procentach, a w niektórych przypadkach w ponad 85 procentach. Problemem jest "garść magazynów", które wcześniej były w rękach rosyjskich, jak Rehden w Dolnej Saksonii czy Wolfersberg w Bawarii. Poziomy napełnienia są tam znacznie niższe - poinformował Mueller we wtorek po konferencji z rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

16:45

Rada Federalna, czyli rząd Szwajcarii, nałożyła w środę nowe sankcje na Rosję, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Wprowadzono m.in. embargo na rosyjskie złoto i przedmioty ze złota oraz biżuterię. Restrykcje nie obejmą transakcji związanych z produkcją rolną Rosji.

Decyzja Rady Federalnej jest reakcją na kolejny - siódmy - pakiet sankcji wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę, który UE przyjęła pod koniec lipca.

16:41

W ocenie większości analityków kolejnymi celami rosyjskiego szturmu może stać się Bachmut na północy Donbasu, a także pobliskie miasta Kramatorsk i Słowiańsk. Odmienną prognozę przedstawił jednak we wtorek były wiceszef ukraińskiego Sztabu Generalnego generał Ihor Romanenko, który postawił tezę, że Rosja po raz kolejny zmieniła cele inwazji i skoncentruje się teraz na południu Ukrainy.

Według wojskowego nowymi głównymi celami Kremla miałyby być odparcie kontrofensywy Kijowa w obwodach chersońskim i zaporoskim, a następnie zaatakowanie Mikołajowa i Odessy oraz przebicie "korytarza lądowego" do separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

16:35

Niezależnie od rozwoju sytuacji na kierunku chersońskim Rosja nie odstąpi od planów zajęcia całego Donbasu, ponieważ uzyskanie kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim pozostaje kluczowym celem politycznym Kremla - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN.

Bez całkowitego opanowania regionów donieckiego i ługańskiego Władimir Putin nie może ogłosić żadnych, choćby częściowych rezultatów ‘operacji’ w Ukrainie. Nawet propaganda Kremla miałaby wówczas wielką trudność, by wyjaśnić społeczeństwu, co to wszystko oznaczało. Stracili Chersoń, nie zdołali zająć Donbasu, a zatem po co były te wszystkie ogromne straty (ludzkie)? - podkreślił Samuś.

Jak dodał, kontrofensywa ukraińskiej armii w regionie chersońskim może spowolnić natarcie wroga na kierunku donieckim.

16:26

W zajętym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, władze okupacyjne niszczą pomnik upamiętniający żołnierzy ukraińskich. Na jego miejscu ma stanąć pomnik średniowiecznego księcia Aleksandra Newskiego - poinformowali urzędnicy lojalni wobec Kijowa.

Z komunikatu wynika, że prace trwają na placu Wolności, któremu w czerwcu władze okupacyjne nadały nazwę placu Lenina.

16:08

Rosyjskie siły zbrojne prowadzą na terytorium Mołdawii werbunek do swoich szeregów - informują kiszyniowskie media. Według nich rekrutacja prowadzona jest za pośrednictwem mediów społecznościowych i ogłoszeń ulicznych.

Portal Rise twierdzi, że Rosjanie szukają kandydatów do sił zbrojnych m.in. poprzez komunikator Telegram. Gazeta online ustaliła, że trzyletnie kontrakty dotyczą jednej z rosyjskich formacji  na terenie separatystycznego regionu Naddniestrza, we wschodniej Mołdawii.

Kiszyniowski portal Stiri twierdzi, że informacja o możliwym werbunku przez Rosjan obywateli Mołdawii na wojnę pojawiła się w kwietniu za sprawą szefa dyplomacji tego kraju Nicu Popescu. Minister oświadczył, że służby Mołdawii potwierdziły próby nakłaniania na wyjazd na wojnę na Ukrainę osób z Naddniestrza, gdzie stacjonują wojska rosyjskie.

15:57

Rosja nasiliła ostatnio próby przekonania światowej opinii publicznej, że jest chętna do negocjacji pokojowych z Ukrainą. W tym celu Kreml wykorzystuje w propagandowy sposób wypowiedzi zachodnich polityków - zaalarmowało w środę ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

Nawiązując do słów żony prezydenta Irlandii, rosyjskie media donoszą, że "konflikt na Ukrainie będzie trwał, dopóki Moskwa i Kijów nie zgodzą się na wstrzymanie ognia". Natomiast za pośrednictwem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera Kreml próbuje przekonać zachodnie społeczeństwa, że Rosja jest gotowa przystąpić do negocjacji - czytamy w komunikacie CPD na Telegramie.

15:43

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała majątek wartości 141 milionów euro, należący do przedsiębiorcy Lanfranco Cirillo, znanego jako architekt prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskich oligarchów - podała agencja Ansa. 63-letni przedsiębiorca jest oskarżony o przestępstwa podatkowe.

Do konfiskaty majątku doszło w Brescii, w Lombardii, na północy Włoch. Wśród zajętego przez policję skarbową majątku są luksusowe nieruchomości, konta bankowe, gotówka, biżuteria, dzieła sztuki oraz śmigłowiec.

15:27

Jestem przekonana, że znajdziemy rozwiązanie - powiedziała w środę w programie telewizji ARD przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann,  komentując krytykę Polski wobec oferty Niemiec na dostawę niemieckich czołgów Leopard.

Do tej pory nie doszło do tzw. Ringtausch, procedury, zgodnie z którą polskie dostawy na Ukrainę mają być rekompensowane zamiennikami z Niemiec. Polska nie była zadowolona z poprzedniej berlińskiej oferty 20 czołgów Leopard 2 z dostawą od 2023 roku - przypomina ARD.

14:58

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder to "herold imperium" rosyjskiego - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ocenił, że Rosja "zaprasza do kapitulacji", popełniając jednocześnie "barbarzyńskie zbrodnie" na Ukrainie.

Doradca Zełenskiego podkreślił, że jeśli Rosja chce dialogu, to najpierw powinna przerwać ogień i wycofać swoje wojska z Ukrainy. 

14:52

Litwa zapowiedziała, że tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego może wkrótce zostać całkowicie wstrzymany. Powodem są sankcje wobec Rosji w sferze bankowej, które nie pozwalają na zapłatę za usługi transportowe.

14:21

Były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder wrócił z Moskwy i udzielił wywiadu. Opowiedział w nim o rozmowie z Władimirem Putinem.

13:48

Większość Polaków (60 proc.) uważa, że walkę z Rosjanami w Ukrainie należy kontynuować i nie iść wobec nich na żadne ustępstwa - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS.

13:29

Od początku wojny na Ukrainie niemieckie organy bezpieczeństwa zarejestrowały 31 wyjazdów "osób o powiązaniach ekstremistycznych" z Niemiec na Ukrainę.  52 kolejne osoby o ekstremistycznych poglądach miały w planach taką podróż  - podaje portal tygodnika "Spiegel".

Według Policji Federalnej, Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej i Urzędu Ochrony Konstytucji, ośmiu spośród tych, którzy wyjechali, chciało wziąć udział w operacjach bojowych, a w przypadku dwóch istniały "konkretne przesłanki", że wprowadzili ten plan w życie.

Według informacji organów bezpieczeństwa, sześć osób "prawdopodobnie" przebywa jeszcze na Ukrainie. W przypadku pięciu innych podróż nie powiodła się lub mogła zostać przerwana - na przykład przez "oficjalny zakaz opuszczania kraju" z zatrzymaniem paszportu - pisze "Spiegel".

13:08

Kanclerz Olaf Scholz pośrednio oskarżył Rosję o wykorzystywanie pretekstów do ograniczania dostaw gazu. Turbina dla rurociągu Nord Stream 1 jest w Niemczech, może być dostarczona do Rosji w dowolnym momencie - oznajmił w środę Scholz podczas wizyty w firmie Siemens Energy w Muelheim an der Ruhr.

12:46

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ostrzegł, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest "całkowicie poza kontrolą". Jego zdaniem, zagrożenie z każdym dniem rośnie.

12:44

Kanclerz Olaf Scholz pośrednio oskarżył Rosję o wykorzystywanie pretekstów do ograniczania dostaw gazu. Turbina dla rurociągu Nord Stream 1 jest w Niemczech, może być dostarczona do Rosji w dowolnym momencie - oznajmił Scholz podczas wizyty w firmie Siemens Energy w Muelheim an der Ruhr.

12:17

Zespół inspektorów zakończył inspekcję statku, który jako pierwszy od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę transportuje ukraińską kukurydzę z portu w Odessie - poinformowało tureckie ministerstwo obrony.

12:05

Siedem rosyjskich rakiet manewrujących, zestrzelonych we wtorek przez ukraińskie siły obrony powietrznej, było wartych ponad 90 mln dolarów - przekazało ukraińskie wydanie magazynu "Forbes". Jak dodano w opracowaniu agencji UNIAN, Kreml sięgnął po jedne ze swoich najdroższych pocisków.

Rosyjskie wojska ostrzelały sąsiedni kraj rakietami typu Ch-101, których jednostkowy koszt wynosi około 13 mln dolarów. Dla porównania pociski typu Kalibr są warte 6,5 mln dolarów, Iskander - 3 mln, Oniks - 1,5 mln dolarów, Ch-22 - 1 mln dolarów, a Toczka-U - około 300 tys. dolarów - czytamy na łamach "Forbes Ukraine".

11:30

Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO; pomóc mogą jednak również studenci, np. przeciwstawiając się rosyjskiej propagandzie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze.

Każdy, kto dzisiaj zajmuje obojętną postawę wobec wydarzeń na Ukrainie, de facto pomaga Rosji. (...) Wielu Australijczyków wspiera nas finansowo, ale pomóc można również w sali wykładowej lub np. w mediach społecznościowych, przekazując prawdę o tej wojnie. Kontaktujcie się ze swoimi znajomymi, demaskujcie propagandowe mity rozpowszechniane przez Kreml - zwrócił się Zełenski do australijskich studentów.

10:51

W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy najeźdźcy rozgrabili skrytki bankowe, w których mieszkańcy przechowywali cenne przedmioty - powiadomił na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

W jednym z banków w Mariupolu znajdowały się skrytki depozytowe. Nie wiadomo, co dokładnie i w jakiej ilości tam przechowywano, lecz na pewno dla mieszkańców były to najcenniejsze rzeczy. Na początku drugiej fazy wojny (inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego - PAP) skrytki zostały zamknięte. Obecnie są całkowicie wyczyszczone, do zera - napisał Andriuszczenko. 

10:40

Rosyjskie wojska rano zaatakowały Charków na północnym wschodzie Ukrainy z użyciem pocisków wystrzelonych z sąsiadującego z tym krajem obwodu biełgorodzkiego w Rosji - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe - przekazał Syniehubow na Telegramie. Rakiety zostały wystrzelone z Biełgorodu, według wstępnych danych z systemów S-300 - napisał.

Według jego relacji jeden z pocisków wbił się w ziemię, zaś drugi uderzył w cywilny obiekt przemysłowy. Został on uszkodzony, jednak danych o ofiarach nie ma.

Syniehubow poinformował także o atakach na cztery rejony (powiaty) obwodu charkowskiego, gdzie uszkodzone zostały domy i inne obiekty.

10:11

Nikt nie ucierpiał w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim Ukrainy w pobliżu granicy z Polską. Uszkodzony został budynek - powiedział szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki telewizji Espreso.

09:52

Wojska rosyjskie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie są w stanie sforsować ukraińskich umocnień obronnych i dlatego coraz częściej używają lotnictwa - oświadczył szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

Okupanci, którzy nie zdołali sforsować umocnień obronnych sił ukraińskich, coraz częściej używają lotnictwa. Tylko 2 sierpnia przeprowadzono ataki lotnicze w pobliżu ośmiu miejscowości na granicy administracyjnej obwodów ługańskiego i donieckiego - oznajmił.

09:22

Rosyjski ostrzał w pobliżu polskiej granicy, w czasie kiedy szef MSZ Zbigniew Rau składał wizytę w Kijowie, nie był zupełnie przypadkowy; Polska prowadzi politykę wsparcia Ukrainy i mobilizowania społeczności międzynarodowej - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Rosyjskie wojska przeprowadziły wczoraj atak rakietowy na rejon (powiat) czerwonogrodzki, w pobliżu granicy z Polską - poinformował na Telegramie szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. We wtorek oficjalną wizytę w Kijowie składał szef MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

08:59

Prezydent i premier Ukrainy dziękowali polskiej dyplomacji za wsparcie przy uzyskaniu statusu kandydata do UE i aktywność przy proponowaniu kolejnych sankcji na Rosję - mówił szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że Ukraina nadal potrzebuje naszej pomocy humanitarnej, gospodarczej i materialnej.

Minister Rau przebywał z oficjalną wizytą na Ukrainie, ministrowi towarzyszyła Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid. Szef polskiej dyplomacji odwiedził zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadził rozmowy z najważniejszym ukraińskimi politykami z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

08:50

Czterech cywilów zginęło, a siedem osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz regionalnych Pawło Kyryłenko.

Wszystkie zabite osoby zginęły w miejscowości Krasnohoriwka, nieopodal okupowanego od 2014 roku przez Rosjan i prorosyjskich separatystów Doniecka.

08:28

Trwające walki w Chersoniu i pogarszająca się tam sytuacja żywnościowa prawdopodobnie sprawią, że wzrośnie liczba cywili próbujących uciec z tego miasta, a to stworzy presję na szlaki transportowe - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby w wyniku ukraińskiego uderzenia w rosyjski pociąg z amunicją w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy połączenie kolejowe łączące Chersoń z Krymem pozostało sprawne. Rosyjskie siły prawdopodobnie naprawią linię kolejową w ciągu kilku dni, ale pozostanie ona słabym punktem dla rosyjskich sił i ich logistycznego szlaku zaopatrzeniowego z Krymu do Chersonia - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:03

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,224 mln osób - przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 22 tys. osób.

07:47

Pojawiły się niesprawdzone informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy wraz z pilotami, którzy mają się nauczyć obsługi rosyjskich myśliwców Su-35. To sugeruje, że Rosja może przekazać Iranowi te samoloty - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Informacje o wysłaniu pierwszej partii dronów wraz z pilotami i inżynierami podał amerykański kanał zajmujący się analizą wywiadowczą na Twitterze - napisano w najnowszym raporcie ISW.

Think tank zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować tej wiadomości, ale ocenia, że jest ona zgodna z doniesieniami o zacieśnieniu współpracy między Moskwą a Teheranem w dziedzinie lotnictwa, by ominąć międzynarodowe sankcje nałożone na obie te stolice oraz wesprzeć rosyjską inwazję na Ukrainę.

Jeśli informacja jest prawdziwa, może to oznaczać, że Rosja zamierza przekazać Iranowi myśliwce Su-35 w zamian za drony. Może to być częścią umowy zawartej przez oba kraje 26 lipca, którą Teheran będzie się starał wykorzystać, by ułatwić sobie zakup rosyjskich samolotów bojowych - twierdzi ISW.

07:33

Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło trzy ataki na rosyjskie punkty oporu i jeden na skupisko sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Pododdziały rakietowo-artyleryjskie zaatakowały z kolei punkt stacjonowania wojsk rosyjskich w Czornobajiwce, zadając przeciwnikowi straty.

07:17

Siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do kontrnatarcia w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by zająć cały teren tego regionu - poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

Według dowództwa Rosjanie tworzą ugrupowania szturmowe na kierunku krzyworoskim.

Rzecznik dowództwa Władysław Nazarow podał, że siły rosyjskie próbowały prowadzić rozpoznanie bojem na linii Suchy Stawok-Biłohoriwka, ale poniosły straty i wycofały się. Potem przeprowadziły dwa ataki lotnicze na pozycje wojsk ukraińskich.

(Wojska rosyjskie) przeprowadziły ataki z okupowanych terenów obwodów chersońskiego i mikołajowskiego wzdłuż linii styczności, z użyciem śmigłowców i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - oznajmił Nazarow.

07:00

Chociaż z portu w Odessie na południu Ukrainy po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji udało się wywieźć zboże, zagrożenie globalną klęską głodu pozostaje na alarmująco wysokim poziomie - ostrzega Bank Światowy.

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz pandemia koronawirusa spowodowały kryzys łańcuchów dostaw, który "doprowadzi kolejne miliony osób do stanu ekstremalnego ubóstwa i głodu, niszcząc wcześniejsze sukcesy walki prowadzącej do rozwoju najbardziej narażonych społeczeństw" - podaje Bank Światowy.

W swojej wtorkowej analizie eksperci BŚ zwrócili uwagę na siedem najbardziej zagrożonych państw: Afganistan, Erytreę, Mauretanię, Somalię, Sudan, Tadżykistan i Jemen, które - w związku z wojną na Ukrainie - mogą mierzyć się z podwójnym kryzysem: żywnościowych oraz zadłużeniowym.

Dla biedniejszych krajów, które zależą od importu żywności z Rosji i Ukrainy - wiele z nich to państwa afrykańskie - znalezienie alternatywnych źródeł żywności w krótkim terminie jest trudne ze względu na brak regionalnych producentów i słabo rozwiniętą infrastrukturę - zaznacza BŚ.

06:13

Hiszpania nie przekaże czołgów Leopard Ukrainie. Powodem jest ich stan techniczny - informuje Nexta.

05:40

Rzecznik Pentagonu zaprzeczył doniesieniom Kremla, jakoby armia rosyjska miała zniszczyć sześć wyprodukowanych w USA systemów rakietowych typu HIMARS - poinformowała agencja Reutera.

Rosyjska agencja Interfax cytowała wczoraj wypowiedź ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu, który poinformował o zniszczeniu HIMARSów na Ukrainie.

Jesteśmy świadomi tych najnowszych twierdzeń ministra Szojgu i są one ponownie ewidentnie fałszywe - powiedział rzecznik Pentagonu Todda Breasseale i dodał: To, co ma miejsce, to fakt, że Ukraińcy stosują z druzgocącą dokładnością i skutecznością, każdy z precyzyjnych systemów rakietowych, które USA, nasi sojusznicy i partnerzy zapewnili im (Ukraińcom -PAP) do obrony przed brutalną, zbrodniczą inwazją Rosji.

05:30

W nocy doszło do wybuchów w Mikołajowie na południu Ukrainy. W mieście wybuchł pożar. Są problemy w dostawach prądu. Całkowicie został zniszczony m.in. jeden z supermarketów:

05:20

Rosjanie ostrzelali w nocy Charków. W mieście było słychać wycie syren i eksplozje:

05:11

Słowo "HIMARS" stało się dla Ukrainy niemal synonimem słowa "sprawiedliwość", ale siły ukraińskie nie są jeszcze w stanie zniwelować przewagi artyleryjskiej wroga - oświadczył wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

Podkreślił, że armia rosyjska wciąż ma przewagę w artylerii i "sile żywej", co "jest bardzo odczuwalne podczas walk, szczególnie na Donbasie", m.in. w Piskach i Awdijiwce w obwodzie donieckim. Tam jest po prostu piekło. Nie da się tego opisać słowami - zaznaczył prezydent.