Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 myśliwców MiG-29 produkcji radzieckiej - poinformował słowacki minister obrony Jaroslav Nad' w wywiadzie dla agencji Associated Press. Rządząca na Węgrzech partia Fidesz Viktora Orbána poprze akcesję Finlandii i Szwecji do NATO - podała agencja Reutera, powołując się na klub parlamentarny tej partii. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie nadal posuwają się w kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim. Największa w tej wojnie bitwa czołgów o Wuhłedar, miasto na południowy-zachód od Doniecka, przyniosła Rosjanom druzgocącą klęskę i wielkie straty w sprzęcie - pisze amerykański dziennik "New York Times", opierając się na relacjach ukraińskich żołnierzy. Środa jest 371. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 01.03.2023 r.
W tej chwili odsetek strącanych rakiet bardzo się zmienił i sięga 80 proc. A nawet więcej w pewnych przypadkach. Nasi specjaliści z obrony powietrznej stali się bardziej profesjonalni i kompetentni - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew. Zwrócił przy tym uwagę, że rosyjskie wojsko "również zmienia swoją taktykę i sposoby zastosowania środków ataku powietrznego".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińska armia ma pod kontrolą sytuację na wszystkich frontach.
Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 myśliwców MiG-29 produkcji radzieckiej - poinformował słowacki minister obrony Jaroslav Nad' w wywiadzie dla agencji Associated Press.
Dotychczas Słowacja przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ok. 168 mln euro. W głównej mierze jest to broń ciężka z czasów komunistycznej Czechosłowacji. Wysłany na Ukrainę sprzęt obejmuje systemy obrony przeciwlotniczej S-300, helikoptery, amunicję do wyrzutni wieloprowadnicowych Grad, a także pojazdy opancerzone.
Absolutna większość policjantów na Łotwie jest lojalna wobec państwa - zapewnił komendant główny policji tego kraju Armands Ruks.
Zaznaczył, że dotychczas nie zwolniono ani jednego funkcjonariusza za to, że popierałby rosyjską inwazję na Ukrainę.
Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, złożył odwołanie od wyroku sądu - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na rodzinę.
Sąd w Grodnie skazał Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.
Nie można wykluczyć, że Rosja stoi za wielotysięcznymi protestami w Mołdawii - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM dr Piotr Oleksy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Taką samą tezę po wczorajszych zajściach w Kiszyniowie przedstawiła prezydent Mołdawii Maia Sandu.
Przypomnijmy: podczas wtorkowego przemarszu ulicami stolicy kilku tysięcy osób interweniowała policja. Uczestnicy wiecu wykrzykiwali antyrządowe hasła i niszczyli plakaty z wizerunkiem pro-europejskiej prezydent.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie nadal posuwają się w kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim.
"Wróg nadal posuwa się naprzód. Atak na miasto Bachmut trwa" - przekazano.
Rządząca na Węgrzech partia Fidesz Viktora Orbána poprze akcesję Finlandii i Szwecji do NATO - poinformował klub parlamentarny tej partii.
Dotychczas spośród 30 członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji.
Największa w tej wojnie bitwa czołgów o Wuhłedar, miasto na południowy-zachód od Doniecka, przyniosła Rosjanom druzgocącą klęskę i wielkie straty w sprzęcie - pisze amerykański dziennik "New York Times", opierając się na relacjach ukraińskich żołnierzy.
Według Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie straciły pod Wuhłedarem co najmniej 130 czołgów i pojazdów opancerzonych.
800 milionów złotych wydała przez rok Małopolska z budżetu państwa i Funduszu Pomocy na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Ponad połowa z tych funduszy została przeznaczona na systemowe miejsca zakwaterowania.
Od dziś osoby w nich mieszkające, które przebywają w naszym kraju powyżej 120 dni, będą musiały ponosić połowę kosztów utrzymania: do 40 złotych za osobę.
Policja obwodu kijowskiego w Ukrainie poinformowała o wykryciu kanału handlu ludźmi. Według organów ścigania, 21-letnia organizatorka procederu wysyłała kobiety za granicę do świadczenia usług seksualnych.
Werbowane i wysyłane za granicę kobiety były w wieku od 17 do 35 lat - podaje policja. Ofiary wysyłano od 2022 roku do takich krajów jak Litwa, Monako i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
"Miesięczny dochód z seksualnej eksploatacji jednej kobiety wynosił ponad 15 tys. euro" - pisze policja. Ofiarami padło 10 kobiet.
Organizatorce procederu grozi 12 lat pozbawienia wolności.
Jako sojusznicy jesteśmy zgodni: w razie ataku będziemy wspólnie bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium NATO - zapewnił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Berlinie po rozmowach z premierem Łotwy Krišjānisem Kariņšem
Z łotewskiego punktu widzenia, wsparcie Niemiec dla Ukrainy jest kluczowe dla przetrwania tego państwa w wywołanej przez Rosję wojnie - powiedział z kolei Kariņš, cytowany przez agencję dpa.
Szansa, którą mamy, to wytrwałość; Putin tak łatwo się nie podda - podkreślił.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) wszczęło postępowanie dyscyplinarne przeciwko kilku krajom, które planują bojkot amatorskich mistrzostw świata z powodu przywrócenia do rywalizacji rosyjskich i białoruskich pięściarzy.
Mistrzostwa świata kobiet odbędą się w dniach 15-26 marca w New Delhi. Rywalizację mężczyzn zaplanowano na 1-14 maja w Taszkencie. Na zawody nie wybiera się 12 reprezentacji.
Białoruś i Chiny są "zainteresowane przywróceniem pokoju na Ukrainie" - poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS.
Z wizytą w Chinach przebywa obecnie Alaksandr Łukaszenka. Białoruski przywódca spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.
Ukraińska policja alarmuje w sprawie zdobywającego wśród nastolatków popularność trendu umawiania się na zbiorowe bójki. Zjawisko przyszło z Rosji i obecne jest też na Białorusi. Według ukraińskich służb porządkowych, to próba destabilizowania sytuacji w kraju.
Nowoczesne ukraińskie drony mogą bez przeszkód poruszać się w przestrzeni powietrznej Rosji, ponieważ rosyjskie środki obrony przeciwlotniczej, bazujące na sowieckich technologiach, nie są w stanie neutralizować takich maszyn - powiadomił ukraiński ekspert ds. lotnictwa Bohdan Dolince w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.
Audyt przekazywanej Ukrainie pomocy nie dowodzi, by Ukraińcy kierowali uzbrojenie na czarny rynek - informują przedstawiciele Pentagonu.
Republikanie jeszcze przed jesiennymi wyborami w ubiegłym roku nalegali na ograniczenie pomocy i lepszą kontrolę tego, gdzie trafia uzbrojenie - donosi amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Republikanie jeszcze
System wczesnego ostrzegania, który Izrael przekaże Ukrainie, wskaże dokładniej obronie powietrznej kierunek atakujących pocisków rakietowych - poinformował ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky.
Dodał, że przekazanie systemu nastąpi "wkrótce".
Zmobilizowani z obwodu irkuckiego na Syberii, którzy trzykrotnie skarżyli się na dowództwo do prezydenta Rosji Władimira Putina, zostali wysłani do szturmu ukraińskich linii obronnych w rejonie miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim. O sytuacji donoszą niezależne rosyjskie media.
Ukraina zaczęła produkować drony na masową skalę, naloty na cele rosyjskie będą coraz częstsze - prognozuje ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan, cytowany przez niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit.
Switan stwierdził, że rekordowy jeżeli chodzi o skalę atak dronów udowodnił, że Ukraina produkuje obecnie drony w ilości pozwalającej na częste atakowanie rosyjskich pozycji.
Tysiące osób zostały zatrzymane w ciągu roku na Białorusi za sprzeciw wobec wojny w Ukrainie i kilkadziesiąt z nich skazano na wyroki nawet 23 lat więzienia - poinformowało Centrum praw człowieka "Wiasna".
Trzy osoby, w tym roczny chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale artyleryjskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowały władze tego regionu. Dziecko ma ranne uszy i twarz.
"Rosyjscy okupanci walczą z dziećmi w obwodzie chersońskim" - napisała administracja obwodowa w mediach społecznościowych. "Właśnie rosyjska artyleria uderzyła w Czornobajiwkę. W wyniku wrogiego ostrzału ranny został roczny chłopiec" - dodano.
Karetka zabrała dziecko do szpitala, by lekarze mogli ocalić jego życie - czytamy. Stan chłopca oceniono jako średnio ciężki. Szkło raniło jego uszy i twarz.
Także w środę w rosyjskim ataku w miejscowości Zmijiwka w obwodzie chersońskim ranni zostali miejscowy mieszkaniec i wolontariusz.
Jeszcze tydzień temu w Bachmucie były dzieci. Na moją propozycję, że zawiozę tę córkę do Polski albo w głąb Ukrainy, ten człowiek mówi: ona nie pojedzie beze mnie ani matki, a ja nie wyjadę, bo mam tu dwadzieścia babuszek, kilkanaście osób chorych, którym, jeśli ja nie zawiozę jedzenia, wody, baterii, to nikt tego nie zrobi - tak o sytuacji na wschodzie Ukrainy mówił w Radiu RMF24 pastor Adam Ciućka, organizator pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów, który właśnie wrócił z Kramatorska. Był gościem Tomasza Terlikowskiego.
Kwestie związane z eksportem ukraińskiego zboża czy sytuacja w sektorze trzody chlewnej były jednymi z tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z przedstawicielami NSZZ RI "Solidarność".
Wiele wskazuje na to, że to rzeczywiście Putin może ingerować w wewnętrzny porządek Mołdawii - komentuje w rozmowie z reporterem RMF FM ostatnie wydarzenia w tym kraju dr Piotr Oleksy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
We wtorek podczas wielotysięcznego protestu w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, interweniowała policja. Jego uczestnicy sprzeciwiają się obecnej władzy. W trakcie przemarszu ulicami miasta, oprócz wykrzykiwania antyrządowych haseł, uczestnicy wiecu niszczyli też plakaty z wizerunkiem prezydent Mołdawii Mai Sandu.
W Pekinie spotkali się przywódcy Chin i Białorusi, Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka. "Wymienili opinie na temat 'kryzysu ukraińskiego' i podpisali wspólne oświadczenie o rozwoju 'wszechstronnego partnerstwa na każdą pogodę' pomiędzy obydwoma krajami" - ogłosiło chińskie MSZ.
"Flota cienia", szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli około 10 proc. globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom rosyjską ropę. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Moskwa zgodzi się na przedłużenie umowy zbożowej, która umożliwia bezpieczny eksport zboża z ukraińskich portów na Morzu Czarnym.
Warunkiem - jak przekazano - jest wzięcie pod uwagę interesów rosyjskich producentów rolnych.
Nie słabną rosyjskie próby zdyskredytowania Polski na arenie międzynarodowej poprzez przypisywanie Rzeczpospolitej rzekomo agresywnych planów wobec sąsiadów - poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Dodał, że Rosja stale wykorzystuje kłamstwa przeciwko Polsce.
Premier Rumunii Nicolae Ciucă ogłosił w Bukareszcie podczas spotkania z nowym szefem rządu Mołdawii Dorinem Receanem wsparcie dla tego kraju, m.in. w procesie jego integracji z Unią Europejską.
Zrobimy co w naszej mocy, aby Ukraina miała wszystko w zakresie broni i amunicji, czego potrzebuje do samoobrony - powiedział w Berlinie Olaf Scholz, cytowany przez agencję Reutera.
Odnosząc się do ewentualnych rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją, kanclerz Niemiec powiedział, że "Rosja zaatakowała Ukrainę i to ona musi podjąć pierwsze kroki prowadzące do pokoju, w tym wycofanie swoich wojsk".
Wojska rosyjskie nie są w stanie prowadzić dużych ofensyw na wielu kierunkach; prowadzone w ostatnim miesiącu działania stanowią maksimum ich możliwości - powiedział ukraińskiej telewizji Espreso Andrij Illjenko, oficer oddziałów ukraińskich zaangażowanych w obronę Bachmutu w obwodzie donieckim.
W wywiadzie dla Espreso wojskowy ocenił, że raczej niemożliwe dla Rosjan byłoby podjęcie ofensywy poza wschodnim odcinkiem frontu, czyli w Donbasie. Jak argumentował, wymagałoby to przerzucenia dużych sił, co - według niego - jest mało możliwe w warunkach, gdy systemy satelitarne NATO "pracują w interesie" Ukrainy.
Illjenko, który walczy w batalionie Swoboda wchodzącym w skład 4. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy, powiedział, że nie widzi obecnie możliwości otworzenia nowych kierunków uderzenia, do których armia ukraińska nie byłaby przygotowana.
Dużą rolę odgrywa wojna informacyjna. Ich (Rosjan) propaganda ma dość silny wpływ. Powinniśmy być gotowi do cięższych i trudniejszych wariantów rozwoju wypadków. Z drugiej strony, to co odbywa się przez ostatni miesiąc, półtora miesiąca to obiektywne maksimum, do którego oni (Rosjanie) są zdolni - oświadczył Illjenko.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy zwiększą produkcję amunicji. Zapewnił jednocześnie, że niemiecki przemysł obronny ma wystarczającą ilość części zamiennych i zdolności naprawczych po roku udzielania wsparcia wojskowego Ukrainie.
To będzie ciągle naszym zadaniem, ponieważ powiedzieliśmy, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu z premierem Łotwy Artursem Krišjānisem Kariņšem.
"W środę 1 marca Rosja poniosła piątą poważną klęskę od początku inwazji na nasz kraj - przetrwaliśmy najtrudniejsza zimę w naszej historii i pokonaliśmy terror Putina" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Dziś rozpoczęła się meteorologiczna wiosna.
Rosja zwerbowała do udziału w wojnie z Ukrainą około 300 Palestyńczyków, głównie mieszkańców obozu dla uchodźców Ain al-Hilweh w Libanie - powiadomiło Radio Swoboda za portalem Media Line.
Kremlowi pomagają w tym procederze osoby związane z palestyńską misją dyplomatyczną w Bejrucie i sponsorowanym przez Iran ugrupowaniem zbrojnym Hezbollah - podkreślono.
Rosyjskie oddziały ponoszą ogromne straty pod Bachmutem. Wykrwawiając i osłabiając wroga na tym odcinku frontu przygotowujemy grunt pod przyszłą ukraińską kontrofensywę - oświadczył w rozmowie ze stacją CNN rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii Ukrainy Serhij Czerewaty.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że "Moskwa jest gotowa do 'komunikowania się i wymiany informacji' ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych, tzw. Nowy START, ale nie ma potrzeby regularnego dialogu w tej sprawie".
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś ustawę o zawieszeniu udziału jego kraju w Traktacie. Działania te rosyjski przywódca zapowiadał w trakcie swojego orędzia pod koniec lutego.
Dziś weszły w życie zmiany dotyczące świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Osoby, które przebywają na terenie naszego kraju dłużej niż 120 dni i korzystają z miejsc systemowego zakwaterowania, będą ponosić część kosztów utrzymania w takich miejscach.
Uchodźcy będą pokrywać połowę kosztów pomocy. Będzie to jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Z tego obowiązku będą wyłączone m.in osoby starsze czy kobiety w ciąży.
Wpisana na czarną listę chińska firma satelitarna Spacety dostarczała zdjęcia satelitarne rosyjskim najemnikom z grupy Wagnera - twierdzi Daniel Kritenbrink, asystent sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, cytowany przez Sky News.
Przedsiębiorstwo Spacety, które ma siedzibę w Pekinie i przedstawicielstwo w Luksemburgu, zostało na początku lutego dodane do amerykańskiej "czarnej listy". Specjalizuje się w produkcji małych satelitów i świadczenia usług satelitarnych.
Wcześniej przedstawiciele Spacety informowali, że przestrzegają międzynarodowych sankcji wobec Rosji i nie utrzymują żadnych więzi handlowych z tym krajem po nałożeniu ograniczeń - przekazał Sky News.
Grupa Wagnera to założona przez bliskiego Władimirowi Putinowi biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa. Podczas wojny w Ukrainie dała się poznać z okrucieństwa nie tylko wobec Ukraińców, lecz również w stosunku do żołnierzy rosyjskich, których rekrutuje m.in. w koloniach karnych.
Prezydent Rosji Władimir Putin otworzył nową linię metra w Moskwie poprzez połączenie wideo.