Około 200 drewnianych krzyży zostało znalezionych w piątek w pobliżu Iziumu w północno-wschodniej Ukrainie - podała agencja Reutera, powołując się na świadków. To prawdopodobnie drugi masowy grób na obszarze odbitym w ostatnich dniach przez siły ukraińskie. Rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że w mieście tym też naleziono katownię - Rosjanie urządzili ją w piwnicy. Podał też, że w obwodzie charkowskim zakatowano ponad 1000 osób. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że chce wysłać misję, która zbadałaby doniesienia władz ukraińskich o odnalezieniu pod Iziumem masowych grobów. W wyniku wybuchu w budynku prokuratury w Ługańsku na wschodzie Ukrainy zginęli prokurator generalny samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Siergiej Gorenko i jego zastępca Jekaterina Steglenko. Piątek był 205. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla Was w naszym raporcie dnia.
"83 lata od zbrodniczego ataku sowieckiego na Polskę, 82 lata od zbrodni katyńskiej i wiemy jedno: Rosja powróciła do swojej najbardziej makabrycznej przeszłości" - napisał wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
"Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy" - powiedział wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poparł inicjatywę wysłania misji ONZ do miejsca masowych pochówków pod Iziumem w obwodzie charkowskim, odkrytego po wyzwoleniu miasta spod rosyjskiej okupacji.
Zełenski poinformował, że na terenach obwodu charkowskiego wykrywane są zbrodnie; obecnie pracują tam śledczy. Podkreślił, że znaleziono miejsca, w których więzieni i maltretowani byli podczas okupacji miejscowi mieszkańcy, jak i cudzoziemcy. Wyjaśnił, że cudzoziemcami tymi byli studenci ze Sri Lanki, którzy uczyli się w ukraińskim Kupiańsku. Zostali schwytani przez Rosjan i uwięzieni w marcu. Teraz ich uwolniono i udzielono pomocy lekarskiej.
Rosyjski satyryk Maksim Gałkin, prywatnie mąż piosenkarki Ałły Pugaczowej, został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za tzw. zagranicznego agenta. Gałkin od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko tej wojnie.
Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w porcie w Konstancy, na wschodzie Rumunii, wybudowano 10 linii kolejowych przewozów towarowych. Obsługują one ładunki surowców docierających z Ukrainy, m.in. zbożem i metalami, podał bukareszteński portal Hotnews cytując władze największego rumuńskiego portu.
"Unia Europejska jest głęboko zszokowana masowymi grobami odkrytymi przez władze ukraińskie w okolicy Iziumu - miasta w obwodzie charkowskim niedawno wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji. Potępiamy te okrucieństwa w najostrzejszych słowach" - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała agencja Reutera.
W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy pilnie potrzebne są części zamienne i olej napędowy - powiadomił w piątek koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez wojska rosyjskie.
Ponad 1000 osób zostało zabitych po uprzednich torturach w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, w czasie rosyjskiej okupacji - poinformował w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemówienie za pośrednictwem zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo - poinformowała w piątek agencja Reutera.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba skrytykował rząd Niemiec za to, że nadal nie dostarcza jego krajowi czołgów i bojowych wozów piechoty. "Jest to dla nas zagadką: teraz prosimy o czołgi Leopard lub Mardery, a Niemcy dostarczają pojazdy opancerzone typu Dingo" - powiedział ukraiński minister.
Co najmniej siedem osób zginęło, a kilkunastu zostało rannych w trzech atakach sił ukraińskich - podali separatystyczni urzędnicy. Separatyści twierdzą, że Ukraina prowadzi kampanię terrorystyczną pełną "krwawych zbrodni" na terytoriach tymczasowo kontrolowanych przez Rosję. Ukraińcy nie przyznają się do ataków - podaje Reuters.
Władimir Putin zaprzeczył, że Rosja ma cokolwiek wspólnego z kryzysem energetycznym w Europie. W Samarkandzie powiedział też, że jeśli kraje UE chcą więcej gazu, to powinny poprosić Ukrainę o otwarcie gazociągów i zniesienie sankcji dotyczących Nord Stream 2.
Ministrowie obrony Niemiec i Grecji podpisali w piątek umowę, zgodnie z którą 40 niemieckich wozów bojowych Marder trafi do Grecji, ta zaś przekaże Ukrainie 40 swoich BMP-1 - poinformowała agencja Reutera, powołując się na niemieckie ministerstwo obrony. Greckie BMP-1 zostały wyprodukowane jeszcze w Związku Radzieckim.
Rosja jest gotowa zrobić wszystko, aby jak najszybciej zakończyć konflikt w Ukrainie - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z premierem Indii Narendrą Modim. Stwierdził, że Kijów odmawia negocjacji.
Władze Rosji wprowadziły w piątek zakaz wjazdu na terytorium kraju dla 41 obywateli Australii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.Wśród osób objętych zakazem są dziennikarze z australijskich stacji Sky News, ABC, 7NEWS i Nine News, a także szefowie przemysłu zbrojeniowego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w piątek, że nadejdzie "straszna, w sposób sprawiedliwy" kara dla sprawców śmierci osób pochowanych w grobach pod Iziumem w obwodzie charkowskim. "Rosja pozostawia po sobie tylko śmierć i cierpienia" - oświadczył.
Władimir Putin przekazał, że za 25 proc. rosyjskiego gazu Turcja zapłaci w rublach. Dodał, że wkrótce porozumienie w tej sprawie wejdzie w życie.
Ciała wydobyte z grobów w okolicy wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu, na północnym wschodzie Ukrainy, noszą ślady tortur - poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Niemal wszystkie osoby, których ciała ekshumowano, zginęły na skutek przemocy - dodał.
Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował w piątek, powołując się na dane Narodowego Związku Dziennikarzy, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w wyniku działań wojennych 39 przedstawicieli tego zawodu. Tkaczenko nie sprecyzował, czy są w tej liczbie dziennikarze, którzy zgłosili się na front i polegli z bronią w ręku, czy też jedynie zabici na skutek ostrzałów i zamordowani przez rosyjskie wojsko.
Tak wyglądają drewniane krzyże znalezione w pobliżu Iziumu w północno-wschodniej Ukrainie.