Do jedenastu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Zaporożu w południowej Ukrainie, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny. Polska popiera utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie i będzie współpracować z Ukrainą i innymi podobnie myślącymi partnerami w zakresie jego ustanowienia - wskazało MSZ, podkreślając, że napaść zbrojna Rosji na Ukrainę to zbrodnia agresji. "Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała" - poinformował ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda. Analitycy z ISW zasugerowali, że siły obronne Ukrainy prawdopodobnie przygotowują kontrolowane wycofanie się z części Bachmutu. Sobota jest 373. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z 04.03.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:50

Wojska rosyjskie użyły przeciw Ukrainie nowych bomb UPAB-1500W o masie 1,5 tony i z satelitarnym systemem naprowadzania - poinformował ukraiński portal Defense Express, powołując się na własne źródła.

Według portalu, siły rosyjskie użyły tej broni po raz pierwszy kilka tygodni temu w obwodzie czernihowskim w północnej części Ukrainy. Na jednym ze znalezionych odłamków były fragmenty oznaczenia odpowiadającego UPAB-1500W.

Bombę tę zaprezentowano po raz pierwszy w Rosji w 2019 roku. Poinformowano wtedy, że przeszła już ona próby, trafiła na uzbrojenie armii rosyjskiej i złożono pierwsze zamówienia na jej eksport.

UPAB-1500W to bomba kierowana, przeznaczona do rażenia ważnych obiektów. Można ją zrzucać nawet 40 km od celu.

21:15

Podpalony w Radłowie w powiecie tarnowskim ambulans, który miał trafić na Ukrainę razem z pięcioma kolejnymi karetkami, został zastąpiony innym.

Decyzje o przekazaniu ambulansu podjęła dyrekcja szpitala powiatowego w Nowym Targu.

20:55

Wojna musi się zakończyć przywróceniem zwierzchnictwa Ukrainy na całym jej terytorium, bo żadne kompromisy terytorialne nie przyniosą trwałego pokoju - powiedział, odpowiadając na pytanie PAP, były prezydent tego kraju Wiktor Juszczenko.

20:33

Do jedenastu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Zaporożu w południowej Ukrainie, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny.

W nowych atakach w różnych obwodach siły rosyjskie zabiły pięć osób - poinformowały służby ratunkowe i władze obwodowe.

Spod gruzów budynku w Zaporożu wydobyto ciało 8-miesięcznej dziewczynki, która zginęła wraz ze swoją rodziną - podały na Telegramie obwodowe służby ratunkowe.

20:13

Seksualne przestępstwa Rosjan w Ukrainie pokazują prawdziwe oblicze agresora - oświadczyła małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska podczas konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie.

Ludzie, którzy padli ofiarą seksualnej przemocy i dają temu świadectwo, pokazują nie tylko własną odwagę, ale też są ważnymi głosami dla wsparcia Ukrainy w świecie i to dzięki nim świat poznaje prawdziwe oblicze agresji Rosji przeciw Ukrainie - powiedziała żona Wołodymyra Zełenskiego.

Podkreśliła, że Prokuratura Generalna jej kraju prowadzi obecnie 171 śledztw dotyczących seksualnej przemocy wobec obywateli Ukrainy, wśród których jest 39 osób płci męskiej, w tym chłopiec.

19:55

Wpływ rosyjskiej napaści na Ukrainę na bezpieczeństwo Europy, unijne perspektywy Ukrainy oraz przejście przez kryzys energetyczny były głównymi tematami konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2023, która w piątek i sobotę odbyła się w Londynie.

Eksperci zgodnie przyznali, że wojna zmieniła porządek w Europie i przybliża Ukrainę do Zachodu.

19:25

Przed francuską ambasadą w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, powiewają rosyjskie flagi.

19:07

W Hadze powstanie Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Przeciwko Ukrainie, które będzie zbierać dowody zbrodni popełnionych przez rosyjskich przywódców - poinformował PAP Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Chcemy, żeby ponieśli oni odpowiedzialność za napaść na Ukrainę - dodał.

19:00

O utworzenie międzynarodowego mechanizmu dochodzenia odszkodowań od Rosji za zbrodnie i zniszczenia na Ukrainie zaapelował we Lwowie ukraiński premier Denys Szmyhal.

Rosja jako agresor musi zapłacić za swoje zbrodnie. To jest sprawiedliwość - oświadczył Szmyhal.

18:51

Polska popiera utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie i będzie współpracować z Ukrainą i innymi podobnie myślącymi partnerami w zakresie jego ustanowienia - wskazało MSZ, podkreślając, że napaść zbrojna Rosji na Ukrainę to zbrodnia agresji.

18:20

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała - poinformował ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda.

Prystajko powiedział, ze Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale "w wyniku wizyty prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego (w Londynie 8 lutego) uzgodniono, że ta liczba wzrośnie dwukrotnie".

Oczekuje się, że pierwsze brytyjskie czołgi trafią do Ukrainy w marcu.

18:01

Spekulacje na temat zdrowia czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa pojawiały się o tygodni. Zdaniem niemieckiego dziennika "Bild", bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina ma mieć poważne problemy z nerkami. Rosyjski opozycjonista Leonid Nevzlin poinformował z kolei, że przyczyną jego problemów zdrowotnych było otrucie.

17:35

Hiszpańska Guardia Civil rozbiła grupę przestępczą, która okradała uchodźców z Ukrainy w okolicach Alicante w regionie Walencja oraz w Murcji - poinformowano w komunikacie.

Zatrzymano 10 osób, przejęto gotówkę i należące do uchodźców wartościowe przedmioty o łącznej wartości ponad 1,2 mln euro.

17:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiedział się za sankcjami wobec rosyjskiego sektora nuklearnego, nazywając cynicznym aktem terroru zajęcie w marcu ubiegłego roku przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

17:00

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce kupić od szwajcarskiej firmy Ruag 96 czołgów Leopard 1, by przekazać je Ukrainie - podał szwajcarski dziennik "Tages-Anzeiger".

Chodzi o używane i w tej chwili niesprawne czołgi, które Ruag kupił w 2016 roku we Włoszech i które nadal tam się znajdują - pisze agencja Reutera.

16:44

"Analiza Ośrodka Studiów Wschodnich pokazuje prawdę o przekazie na temat Niemiec jako głównego kraju zaangażowanego w pomoc dla Ukrainy" - ocenił w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Od wielu tygodni podmioty medialne będące pod wpływem Niemiec oraz niemieckie instytucje publiczne prowadzą ofensywną kampanię informacyjną, której celem jest prezentowanie RFN jako głównego kraju zaangażowanego na rzecz Ukrainy" - napisał sekretarz stanu w kancelarii premiera.

"Problem w tym, że to nie jest prawda" - zaznaczył Żaryn we wpisie.

16:31

Pierwsza wizyta europejskich polityków, w tym ówczesnego wicepremiera Polski Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w atakowanym przez Rosjan Kijowie, była dla nas ogromnym wsparciem - powiedział PAP Wiktor Narynski, inicjator akcji "Pamiętamy" na ulicach stolicy Ukrainy.

16:01

Dochody Rosji z ropy i gazu spadły w lutym 2023 r. prawie o połowę - informuje Bloomberg analizując dane rosyjskiego Ministerstwa Finansów. Według amerykańskiej agencji, o 48 proc. w stosunku do sytuacji sprzed roku spadły wpływy z podatków od ropy i produktów ropopochodnych.

15:25

Ukraińskie wojska przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór pod Bachmutem w obwodzie donieckim mimo wysadzenia przez siły rosyjskie mostu do tego miasta - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

15:01

Rosyjski przedsiębiorca Dmitrij Skurichin, który w rocznicę inwazji rosyjskiej opublikował swoje zdjęcie z plakatem "Wybacz, Ukraino", jest w areszcie.

Wszczęto wobec niego dwa postępowania karne dotyczące "dyskredytacji armii" - informuje rosyjska redakcja BBC.

14:56

"Rosyjska propaganda wykorzystuje manipulacje, by atakować Polskę" - poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Inspirowany przez Kreml przekaz pojawił się we włoskiej infosferze" - podał.

14:48

Polska 2050 chce okrągłego stołu ws. pomocy dla uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Wiceprzewodniczący tego ugrupowania Maciej Żywno mówił o tym na konferencji prasowej niedaleko zamkniętego polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy (Podlaskie).

14:38

To najdziwniejsza wizyta, jaką widziałem w ciągu 15 lat swojej pracy analityka, kiedy zajmuję się Białorusią - tak o wizycie Alaksandra Łukaszenki w Chinach mówił w Przeglądzie Zagranicznym internetowego Radia RMF24 mówił Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Nagle Łukaszenka jest z wielką pompą przyjmowany w Pekinie. Chińczycy wyszli ponad swój protokół. To było bardzo uroczyste przyjęcie - mówił gość Andrzeja Kohuta. Obecnie Białoruś nie ma nic do zaoferowania Chinom. Uzysk gospodarczy dla Chin z tej wizyty jest bardzo nikły - dodawał. Cała pompa miała być zawoalowanym sygnałem dla Rosji, że Łukaszenka powinien pozostać niezależny - skomentował.

14:26

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej oskarżyło Stany Zjednoczone o doprowadzenie do upadku międzynarodowego systemu kontroli zbrojeń.

Poparło tym samym Rosję, która zawiesiła niedawno swój udział w układzie o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START.

14:08

Władze Rosji, w tym Władimir Putin, powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za zbrodnie wobec Ukrainy, bo bez tego nie będzie pokoju - powiedziała na briefingu we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

13:56

Na należącej do Danii bałtyckiej wyspie Bornholm rozpoczęły się największe w historii dwudniowe ćwiczenia wojsk obrony terytorialnej. Trening ma na celu przygotowanie do odparcia ataku ze strony Rosji.

Rosja jest znacznie bardziej agresywna. Musimy umieć walczyć, urządzać zasadzki oraz atakować takie obiekty jak drony - oświadczył szef wojsk obrony terytorialnej (Gwardii Krajowej) na Bornholmie Ulrik Skytte.

W ćwiczeniach ochotnicze wojska, złożone z lokalnej ludności, będą przez weekend przemieszczać się po całej wyspie, mają ćwiczyć w strategicznych miejscach, w portach oraz na lotnisku.

Żołnierze zostali podzieleni na dwie grupy: niebieskich, którymi są Duńczycy, oraz czerwonych, mających naśladować rosyjskiego wroga. Grupę niebieskich wspierają wojska obrony terytorialnej ze Szwecji. Jak poinformowano w komunikacie, w związku z wejściem Szwecji do NATO, współpraca duńsko-szwedzka współpraca będzie zacieśniania.

Według Skytte, obrona terytorialna nabiera coraz większego znaczenia dla obronności Danii, a doświadczenia walczącej z Rosją Ukrainy pokazuje, że tego rodzaju wojska mogą przejąć dużą część zadań bojowych od zawodowego wojska. Po rozpoczętej w lutym ubiegłego roku inwazji Rosji na Ukrainę w Danii wzrosła liczba chętnych do służby w obronie terytorialnej.

13:45

"Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewypowiedziane cierpienie. Prawie rok temu świat odkrył okropności Buczy. Sama tam byłam i byłam świadkiem okrucieństw popełnianych przez siły rosyjskie. Istnieje coraz więcej dowodów bezpośrednich ataków na ludność cywilną, a także na infrastrukturę energetyczną i inną. Wiadomo, że siły rosyjskie dopuszczały się tortur, złego traktowania, przemocy seksualnej i doraźnych egzekucji. Nie oszczędzono nawet dzieci" - napisała w oświadczeniu w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen .

"Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te przerażające zbrodnie. Putina trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić sprawców do odpowiedzialności. Unia Europejska popiera rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uważamy również, że musi istnieć specjalny trybunał do ścigania rosyjskiej zbrodni agresji" - dodała von der Leyen.

13:35

Praca nad sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji powinna trwać, wciąż bowiem istnieją luki i są one wykorzystywane - powiedziała na briefingu prasowym we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

13:22

Rosyjski resort obrony przekazał, że minionej doby zginęło do 500 żołnierzy ukraińskich na kierunku donieckim. Kijów zanotował także straty m.in. pod Chersoniem i Kupiańskiem.

12:57

Unijne sankcje wobec Białorusi są na wyciągnięcie ręki - ustaliła dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Najpewniej zostaną ogłoszone ograniczenia wymierzone w osoby odpowiedzialne za procesy i skazanie m.in. Andrzeja Poczobuta i Alesia Bialackiego. Trwają negocjacje nad sankcjami na białoruskie nawozy.

12:00

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola spotkała się we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Omówiono kwestie sankcji wobec Rosji oraz drogi do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

10:40

Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, który został uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi, znajduje się w zakładach w rosyjskim Taganrogu, gdzie ma być naprawiony - podał w piątek wieczorem niezależny białoruski portal Zerkalo.io.

Portal poinformował, że jego dziennikarka udając pracownicę lotniska w Maczuliszczach skontaktowała się telefonicznie z Zakładami Naprawy Samolotów w Taganrogu, na południu Rosji. Uzyskała tam potwierdzenie, że samolot A-50 od czwartku znajduje się w tych zakładach. Rozmówca potwierdził, że jest to maszyna o numerze bocznym 43.

Wcześniej białoruskie media państwowe opublikowały nagranie wideo, na którym widać samolot A-50 o tym numerze w trakcie rejsu; zapewniły one, że maszyna "pełni służbę w przepisowym trybie" i przeprowadziła patrol nad granicą Białorusi. Służby prasowe Alaksandra Łukaszenki ogłosiły, że A-50 towarzyszył samolotowi szefa państwa. Tymczasem białoruskie media niezależne podały, że uszkodzony samolot odleciał z Białorusi, ale kierował się do Taganrogu, gdzie ma być remontowany.

09:22

Dowódca Sił Operacji Specjalnych armii ukraińskiej gen. Wiktor Chorenko skontrolował działalność podległych mu oddziałów broniących Bachmutu, obleganego przez Rosjan miasta w obwodzie donieckim - poinformowały Siły Operacji Specjalnych.

Gen. Chorenko zapewnił, że "wszystkie oddziały Sił Operacji Specjalnych zaangażowane w obronę Bachmutu ściśle wykonują swoje zadania".

Nasi żołnierze działają bez przerwy w nadzwyczajnie ciężkich warunkach. Robią wszystko, by liczebność sił przeciwnika zmniejszała się każdego dnia - oświadczył dowódca.

08:55

Ukraińska obrona donbaskiego miasta Bachmut znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że regularne armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, który jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron.

Jak dodano, Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, a w ciągu ostatnich 36 godzin zniszczono dwa kluczowe mosty w Bachmucie, w tym ważny most łączący miasto z ostatnim głównym szlakiem zaopatrzeniowym z Bachmutu do miejscowości Czasiw Jar. Utrzymywane przez Ukraińców drogi zaopatrzenia z miasta są coraz bardziej ograniczone.

08:33

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w Symferopolu na anektowanym Krymie administracja rosyjska powołuje tzw. drużyny ochotnicze, w obawie przed aktywizacją ruchu wspierającego Ukrainę.

W Symferopolu na tymczasowo okupowanym Krymie rosyjskie władze okupacyjne, obawiając się aktywizacji ruchu proukraińskiego i działań patriotycznie nastawionych grup, tworzą tzw. drużyny ochotnicze - podał sztab w komunikacie.

Jak wiadomo, z powodu wojny na Ukrainie, brakuje funkcjonariuszy organów ochrony prawa. Tak więc, jednym z zadań tych drużyn ma być - prócz patrolowania miasta - wykrywanie dywersantów i osób naprowadzających na cel (np. przy ostrzale artyleryjskim - PAP) - głosi poranny komunikat na Facebooku Sztabu Generalnego.

Wcześniej w tym tygodniu sztab podał, że z miejscowości Perewalne pod Symferopolem stacjonujący tam wojskowi rosyjscy wywożą członków swych rodzin do Rosji.

08:21

Wojna na Ukrainie weszła na nowy poziom a jej skala jest niewiarygodna - powiedział w Hamburgu dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Christopher Cavoli, wskazując na ogromne straty wojsk rosyjskich.

Jak podkreślił, do tej pory Rosja straciła na Ukrainie ponad 200 tysięcy żołnierzy i ponad 1800 oficerów - zabitych lub rannych - a także ponad 2 tysiące czołgów.

Każdego dnia, jak dodał amerykański generał, rosyjskie wojsko wystrzeliwuje średnio ponad 23 tysiące pocisków artyleryjskich.

07:58

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu dokonał inspekcji stanowiska dowodzenia jednej z formacji grupy wojsk Wostok na kierunku donieckim w strefie działań Ukrainy - poinformował resort. Wysłuchał raportu komandora Rustama Muradowa o "obecnej sytuacji i działaniach wojsk".

Szojgu ponadto wręczył wojskowym odznaczenia państwowe - Order Męstwa, Krzyż św. Jerzego oraz medal "Za Odwagę".

07:42

W Zaporożu, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny, odnaleziono pod gruzami kolejne trzy ciała i liczba ofiar śmiertelnych ostrzału wzrosła do dziesięciu - podała w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.

Według stanu na godz. 7 rano (godz. 6 rano w Polsce), 4 marca ratownicy dotarli do ciał kolejnych trzech zabitych mieszkańców budynku. Ogółem spod gruzów wydobyto 10 zabitych, wśród których jest jedno dziecko - głosi komunikat DSNS. Ocalało 11 osób, w tym ciężarna kobieta.

Trwa usuwanie skutków ataku, który nastąpił w nocy 1 na 2 marca. Służby komunalne wywiozły z miejsca ostrzału ponad 333 tony gruzu.

06:20

Analitycy z Instytutu Studiów nada Wojną (ISW) zasugerowali w sobotę, że siły obronne Ukrainy  prawdopodobnie przygotowują kontrolowane wycofanie się z części Bachmutu.

Analitycy przypominają, że siły rosyjskie walczyły o zdobycie Bachmutu od maja 2022 roku i poniosły przy tym ogromne straty.

Jeśli ukraińskie dowództwo wojskowe uzna za konieczne wycofanie wojsk z Bachmutu, prawdopodobnie przeprowadzi ograniczone i kontrolowane wycofanie ze szczególnie trudnych sektorów na wschód od Bachmutu - czytamy w raporcie.

Eksperci zwracają uwagę, że prezydent Rosji Władimir Putin nie odniósł się do sytuacji w obwodzie briańskim podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji 3 marca.

06:00

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu zgadzając się co do potrzeby utrzymania presji na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, poinformowała AP.

Jak podała AP, oficjalny zapis ze spotkania dostarczył niewiele dodatkowych szczegółów. Ujawnił, że obaj przywódcy omówili sprawy związane z wojną i zaprezentowali swoje punkty na inne globalne zagadnienia.

AP zwraca uwagę, że dyskusja miała miejsce w czasie, gdy Ukraina i Rosja przygotowują się do wiosennej ofensywy. Znaczy to, że stały dopływ zachodniej broni będzie ważny dla sukcesu Kijowa. Poparcie społeczne dla ciągłej pomocy wojskowej może jednak słabnąć, dodaje.