Hiszpańska wolontariuszka kierująca organizacją pomocową Road to Relief, 32-letnia Emma Igual zginęła na wschodzie Ukrainy, w rejonie Bachmutu, kiedy konwój humanitarny, którym jechała, został ostrzelany przez rosyjską artylerię. Oprócz niej zginął także kanadyjski pracownik humanitarny Anthony "Tonko" Ihnat. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udaną operację na południe od Awdijiwki w obwodzie donieckim, podczas której odbiły część miejscowości Opytne - poinformował mer Awdijiwki Witalij Barabasz. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley powiedział w wywiadzie dla BBC, że warunki pogodowe pozwolą Siłom Zbrojnym Ukrainy na prowadzenie ofensywy przez kolejnych 30-45 dni. Niedziela była 564. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 10.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:17

Ukraińscy dowódcy  uważają, że ukraińscy piloci latający na samolotach F-16 mogliby wziąć udział w wojnie już w lutym 2024 r. Urzędnicy amerykańscy utrzymują jednak, że Ukraińcy będą gotowi do latania na nowym sprzęcie najwcześniej w połowie 2024 r. - informuje w niedzielę "WSJ".

Biorąc pod uwagę, że amerykańskie szkolenie (pilotów) ma się rozpocząć we wrześniu lub październiku, kilku ukraińskich pilotów myśliwców może być gotowych do służby już w lutym - twierdzą dowódcy ukraińscy cytowani przez dziennik.

Ani Rosja, ani Ukraina nie osiągnęły przewagi w powietrzu, ponieważ każda ze stron ma wystarczającą liczbę rakiet ziemia-powietrze, by udaremnić działania myśliwców drugiej strony. Dodanie amerykańskich F-16, starszych, ale stosunkowo zaawansowanych myśliwców, mogłoby zapewnić Ukraińcom skuteczniejszą zdolność do walki z rosyjskimi odrzutowcami i atakowania celów naziemnych - wyjaśnia "WSJ".

22:33

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział , że ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym posunęły się w zeszłym tygodniu na froncie południowym, również na wschodzie doszło do postępów w pobliżu Bachmutu.

"W ciągu ostatnich siedmiu dni poczyniliśmy postępy w sektorze południowym" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. "W sektorze Bakhmutu panuje ruch. Tak, jest ruch", dodał prezydent.

21:50

Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję bojowych wozów piechoty CV90. Ma ich powstać co najmniej 1000 - poinformowała w niedzielę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

19:06

Rosja usiłuje przerzucać swoje rezerwy z okupowanego Krymu do obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowała rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk w telewizji.

W celu przemieszczenia na Krym rezerw - ludzi i sprzętu wojskowego - siły rosyjskie wykorzystują Most Kerczeński, łączący Rosję z okupowanym Krymem - oznajmiła Humeniuk.

18:15

Rosja rozmieściła wzdłuż granicy z Ukrainą 46 wyrzutni pocisków balistycznych Iskander, którymi atakuje obiekty infrastruktury cywilnej - oświadczył wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Wadym Skibicki, cytowany przez ukraińskie media.

Skibicki powiedział na konferencji w Kijowie, że Rosja intensywnie używa przeciw siłom ukraińskim lotnictwa, choć obawia się silnego ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, który udowodnił swą skuteczność. System ten opiera się na najnowszym sprzęcie przekazanym Ukrainie przez zachodnich sojuszników.

17:06

Hiszpańska wolontariuszka kierująca organizacją pomocową Road to Relief, 32-letnia Emma Igual zginęła na wschodzie Ukrainy, w rejonie Bachmutu, kiedy konwój humanitarny, którym jechała, został ostrzelany przez rosyjską artylerię - poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares. Dodał, że Igual była pierwszą hiszpańską ofiarą śmiertelną wojny na Ukrainie.

Oprócz Emmy Igual zginął kanadyjski pracownik humanitarny Anthony "Tonko" Ihnat, a dwie inne osoby - niemiecki lekarz Ruben Mawick oraz szwedzki wolontariusz Johan Mathias Thyr zostały ciężko ranne. 

14:23

Rosyjskie wojsko zrzuciło minionej nocy kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.

Wyspa Węży to niewielka wysepka znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Stała się celem rosyjskiego ataku już 24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.

Rosyjski atak na wyspę był szeroko nagłośniony, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika "Moskwa" nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Odpowiedź ta stała się wiralem.

W lipcu kilkakrotnie pojawiły się doniesienia, że wojska rosyjskie atakowały wyzwoloną Wyspę Węży z użyciem lotnictwa.

14:17

Na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie przeprowadzają wybory do władz lokalnych. Chodzi o części obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego.

14:10

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udaną operację na południe od Awdijiwki w obwodzie donieckim, podczas której odbiły część miejscowości Opytne - poinformował mer Awdijiwki Witalij Barabasz.

14:02

Kompilacja nagrań z ataków ukraińskich dronów-kamikadze na rosyjskie czołgi.

13:55

Jeśli koncern Unilever naprawdę chce "świata z większą radością", to dlaczego nadal napełnia arsenały Władimira Putina? - pyta brytyjski "The Observer".

Jak zauważa, podatki, które Unilever płaci w Rosji, pozwalają na zakup w każdej sekundzie 39 nabojów, a mimo to chwali się, jak etyczne są jego produkty.

13:48

Mogę powiedzieć, że jeśli będę prezydentem Brazylii i przyjedzie do Brazylii, to nie ma możliwości, by został aresztowany - tak o Władimirze Putinie powiedział prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w wywiadzie dla indyjskiego portalu Firstpost. Chodzi o możliwość przyjazdu przywódcy Rosji na szczyt G20 w 2024 roku w Rio de Janeiro.

13:27

13:18

Joe Biden jest bliski podjęcia decyzji o przekazaniu Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na amerykańskich i ukraińskich urzędników.

13:11

Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o zestrzeleniu ukraińskiego drona nad terytorium obwodu. Jak przekazał, nikomu nic się nie stało.

13:03

Doniesienia o eksplozjach w okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim.

12:54

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Federacja Rosyjska rozmieściła 46 wyrzutni kompleksu rakietowego Iskander wzdłuż granicy z Ukrainą.

12:45

Minionej doby rosyjscy okupanci próbowali przebić się przez ukraińską obronę w obwodzie charkowskiego - poinformował portal Ukrainska Prawda. Ofensywa okazała się bezskuteczna.

12:37

Na skutek porannego ataku rakietoweg Rosjan na Chersoń doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Strażakom w miarę szybko udało się ugasić ogień; nikomu nic się nie stało - poinformowała na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

12:30

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Turcja, Rosja i Ukraina będą kontynuować rozmowy na temat inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym.

12:22

12:14

"Rosyjska agresja na długi czas zerwała więzi między Rosją a Ukrainą: polityczne, gospodarcze i kulturalne. W sferze muzycznej w ostatnich dziesięcioleciach Moskwa i Kijów istniały w całkowicie wzajemnej symbiozie twórczej, zbudowanej na bazie języka rosyjskiego. Wielu ukraińskich artystów rozpoczynało karierę w Rosji, a rosyjscy muzycy regularnie odwiedzali Kijów w poszukiwaniu świeżych pomysłów, trendów i źródeł inspiracji. Teraz to środowisko nie istnieje" - pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

12:07

Wynik wojny Rosji z Ukrainą będzie decydujący nie tylko dla krajów w regionie, ale też dla całego świata - zauważył amerykański politolog Francis Fukuyama podczas tegorocznej Jałtańskiej Strategii Europejskiej.

12:00

Zaproszenie dla Unii Afrykańskiej, połączenie kolejowe z Indiami i obietnica przekazania przez Koreę Południową Ukrainie 2,3 mld dolarów - to część ustaleń z zakończonego szczytu G20, który odbył się w Delhi.

11:51

Nad rosyjskim obwodem orłowskim zestrzelono ukraińskiego drona - poinformowały władze obwodowe. Nikomu nic się nie stało.

Obwód orłowski, w przeciwieństwie do obwodów graniczących z Urainą, rzadko jest celem ataków dronów.

11:44

11:37

Siły ukraińskie wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji 1,5 kilometra kwadratowego terytorium w okolicy miejscowości Robotyne na południu Ukrainy - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.

Dowódca ukraińskiego zgrupowania wojskowego Tauryda gen. Ołeksandr Tarnawski przekazał, że minionej doby na kierunku taurydzkim straty przeciwnika wyniosły 226 osób (72 żołnierzy zginęło, 149 zostało rannych, a 5 wzięto do niewoli). Siły ukraińskie zniszczyły też 27 jednostek sprzętu i sześć składów amunicji wroga.

Wyzwolenie ważnej strategicznie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim ukraińska armia potwierdziła 28 sierpnia. Otwiera nam to drogę w kierunku Tokmaku, a następnie do Melitopolu i granicy z Krymem - powiedział dzień później szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

W ocenie wielu zachodnich obserwatorów, m.in. ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), zdobycie miejscowości Robotyne może umożliwić Ukraińcom kontynuowanie natarcia na mniej zaminowanym, łatwiejszym do pokonywania terenie.

11:30

W anektowanej części obwodu zaporoskiego jeden z lokali wyborczych został zniszczony w wyniku ataku drona - poinformował wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Nikołaj Bułajew.

11:22

W Ukrainie zginęła hiszpańska pracowniczka pomocy społecznej; pojazd, którym podróżowała, został trafiony rakietą - poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii José Manuel Albares, cytowany przez agencję Reutera.

11:15

Pożar w Tarnopolu w ukraińskim obwodzie tarnopolskim. W płomieniach stanął magazyn, w którym przechowywano styropian. Przyczyna pożaru wciąż nie jest znana.

11:07

Ukraińskie czołgi ostrzeliwujące rosyjskie pozycje nieopodal Nowoprokopiwki w obwodzie donieckim.

11:00

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapowiedział podczas szczytu G20 w Delhi, że w nadchodzących latach jego kraj przekaże Ukrainie pomoc wartą 2,3 mld - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Yoon oświadczył, że w 2024 roku przekazana zostanie pomoc humanitarna warta 300 mln dolarów, a pozostałe 2 mld dolarów będzie miało formę długoterminowych, nisko oprocentowanych pożyczek, udzielanych od 2025 roku.

Według Yonhapu, pomoc ta ma przyczynić się do "przywrócenia pokoju i odbudowy po wojnie z Rosją". Cytowany przez agencję urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu ocenił, że pomoże ona również "położyć fundament" pod udział Korei Południowej w przyszłej odbudowie Ukrainy na pełną skalę.

Zapowiedź Yoona padła podczas drugiego i ostatniego dnia szczytu przywódców państw grupy G20 w stolicy Indii, Delhi, podczas którego rosyjska agresja przeciwko Ukrainie była jednym z głównych tematów rozmów.

11:47

10:40

Zdjęcia rannych ukraińskich żołnierzy, które zrobiono w punkcie stabilizacyjnym przy linii frontu nieopodal Bachmutu w obwodzie donieckim. Fotografie z wczoraj.

10:33

Uralwagonzawod, rosyjskie przedsiębiorstwo budowy maszyn, wznowi produkcję czołgów z rodziny T-80 - poinformował dyrektor generalny koncernu Aleksandr Potapow.

10:27

Unia Europejska zakazała Rosjanom wjazdu samochodami osobowymi zarejestrowanymi w Rosji do krajów członkowskich UE - podał rosyjski portal RBK, cytowany przez niezależny serwis Meduza.

Od teraz wjazd do UE samochodem osobowym zarejestrowanym w Rosji będzie traktowany jako próba nielegalnego importu.

10:20

W wyniku nocnego ataku dronów w obwodzie kijowskim uszkodzony został obiekt infrastrukturalny - poinformował na Facebooku szef obwodowej administracji wojskowej Rusłan Krawczenko.

Samorządowiec zapewnił, że nikomu nic się nie stało.

10:13

Miejsce pobytu Władimira Putina bywa ukrywane przed Federalną Służbą Ochrony (FSO); prezydent Rosji nie ufa nawet "swoim" - opowiedział niezależnej telewizji Dożd były funkcjonariusz tej struktury Witalij Briżatyj.

Mężczyzna służył w FSO, odpowiadającym m.in. za ochronę głowy państwa na okupowanym Krymie. Po rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na Ukrainę uciekł do Ekwadoru.

Jak przekazał, kiedy Putin przyjeżdżał na daczę na Krym, jego wizyta była ukrywana nawet przed FSO. Z prezydentem jeździ tylko jego osobista służba bezpieczeństwa, zaś funkcjonariusze w regionach mają przygotowywać terytorium przed jego przybyciem.

Mówią nam, że (Putin) jest, a może i go nie być. Nie ufa swoim. Mogą powiedzieć ludziom, że odpoczywa na tej daczy, a może być w ogóle w innym miejscu - kontynuował.

Do przylotu Putina przygotowywanych było kilka lotnisk na Krymie, po czym mogło się okazać, że przybył on drogą morską - wspominał.

Krymskie dacze przedstawicieli władz są obsługiwane bez przerwy na wypadek przyjazdu gospodarzy - pisze Dożd. Do wewnątrz dacz wpuszczana jest tylko osobista ochrona polityków i służba sprzątająca posiadająca szczególne przepustki.

10:06

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley powiedział w wywiadzie dla BBC, że warunki pogodowe pozwolą Siłom Zbrojnym Ukrainy na prowadzenie ofensywy przez kolejnych 30-45 dni.

Jego zdaniem, siłom ukraińskim jesienią trudniej będzie manewrować. Przyznał ponadto, że Siły Zbrojne Ukrainy postępują wolniej, niż oczekiwano.

Ciężkie walki wciąż trwają. Ukraińcy walczą i konsekwentnie posuwają się naprzód. Pozostało jeszcze trochę czasu, prawdopodobnie około 30-45 dni pogody sprzyjającej działaniom zbrojnym. Walki jeszcze się nie skończyły - powiedział amerykański wojskowy w wywiadzie dla BBC.

Od samego początku mówiłem, że ta wojna będzie długa, powolna, trudna i pociągnie za sobą wiele ofiar. Dokładnie to się dzieje - dodał gen. Milley.

10:00

Telegramowy kanał Mash przekazał, że ukraiński dron-kamikadze próbował zaatakował ropociąg Przyjaźń w rosyjskim obwodzie briańskim.

Rosyjski resort obrony oświadczył, że rankiem nad obwodem działały systemy obrony powietrznej. Gubernator Aleksandr Bogomaz nie poinformował o zdarzeniu.

09:54

Minionej nocy Rosjanie trzykrotnie zaatakowali Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim. Według szefa lokalnej administracji wojskowej Serhija Łysaka, w kierunku miasta wystrzelono około 10 pocisków artyleryjskich. Na szczęście nie ma informacji o rannych bądź zabitych.

09:47

W rosyjskim obwodzie pskowskim, w pobliżu granicy z Estonią, gubernator zorganizował ochotnicze patrole bezpieczeństwa, aby zapobiec dalszym atakom bezzałogowych statków powietrznych na bazę lotniczą Kresty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że jest to następstwem uszkodzenia dwóch samolotów transportowych Ił-76, do którego doszło 29 sierpnia i wyjaśniono, że ze względu na ograniczony zasięg quadkopterów, ataki na bazę prawie na pewno zostały przeprowadzone z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Jak dodano, według doniesień, do patroli zgłosiło się nawet 800 osób, a składać się one będą z 50-osobowych grup podzielonych między wiele gmin, które będą patrolować obszary przygraniczne i infrastrukturę krytyczną, w szczególności lotniska i bazy lotnicze.

Oceniono, że utworzenie tych ochotniczych patroli prawdopodobnie zadziała odstraszająco i zapewni poziom obrony przed quadkopterami obsługiwanymi z bezpośredniego sąsiedztwa bazy lotniczej. Zaznaczono jednak, że w przeszłości niszczenie dronów przy użyciu broni strzeleckiej okazywało się trudne, więc siły rosyjskie nadal będą potrzebować systemów obrony powietrznej z możliwością nadzoru oraz zarówno kinetycznych, jak i elektronicznych środków przechwytywania, aby zniszczyć atakujące drony. "Wykorzystanie ochotników z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na niedobór wyszkolonego personelu bezpieczeństwa w Rosji" - dodano.

09:40

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow skomentował decyzję Elona Muska, który potajemnie nakazał wyłączyć satelitarną sieć internetową Starlink w pobliżu Krymu. O sprawie poinformował portal stacji CNN.

Nie jestem pewien, czy pan Elon Musk obsługiwał jakieś mityczne przyciski i zatrzymywał działanie niektórych urządzeń. To moja osobista opinia. Mogę z całą pewnością potwierdzić, że systemy Starlink nie działały przez pewien czas w pobliżu Krymu, ponieważ my też korzystaliśmy z określonego sprzętu. Od razu zdaliśmy sobie sprawę, że tam po prostu nie ma zasięgu. To chyba wszystko, co mogę powiedzieć - stwierdził Budanow, cytowany przez portal Interfax-Ukraina.

09:33

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło na froncie do ponad 30 starć. "Wojska rosyjskie przeprowadziły 2 ataki rakietowe, 40 ataków powietrznych i 38 ataków z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zarówno na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, jak i cele cywilne" - przekazano.

09:25

Rosyjski resort obrony oświadczył, że minionej nocy siły ukraińskie zniszczyły na Morzu Czarnym trzy łodzie desantowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:17

09:10

Moment zestrzelenia nad Kijowem rosyjskiego drona-kamikadze Shahed-131/136.

Minionej nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę 33 tego typu bezzałogowcami; 26 z nich zostało strąconych przez obronę powietrzną.

09:03

Marynarki wojenne Rumunii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzą w dniach 11-15 września zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia Sea Breeze 23.3. W manewrach, które odbędą się na Morzu Czarnym i w delcie Dunaju, aktywnie uczestniczyć będzie również Ukraina i inne kraje sojusznicze.

08:55

15 cudzoziemców, wśród których byli m.in. obywatele Burundi, Syrii i Konga, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała straż graniczna. SG informuje też o kolejnym rzucaniu kamieniami w polskie patrole.

08:48

Rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało rosyjskiego chargé d'affaires w związku z odkryciem na rumuńskim terytorium nowych fragmentów drona podobnego do tych używanych przez rosyjskie wojsko - podała agencja Reutera.

08:42

Kreml liczy na maksymalne ustępstwa ze strony Zachodu w zamian za powrót Rosji do umowy zbożowej w sprawie eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosja wciąż odmawia powrotu do tzw. inicjatywy zbożowej i może liczyć na to, że zaakceptowanie jej żądań przez niektóre podmioty na arenie międzynarodowej da jej zdolność wywierania nacisku podczas renegocjacji umowy - piszą eksperci.

W sobotę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Rosja nie powróci do inicjatywy, dopóki nie zostaną zrealizowane jej wszystkie oczekiwania. Kreml chce m.in. podłączenia do międzynarodowego systemu płatności SWIFT Rosyjskiego Banku Rolnego.

Jak informowała w lipcu agencja Reutera, sekretarz generalny ONZ António Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przyłączenie spółki zależnej Rosyjskiego Banku Rolnego do SWIFT w zamian za przedłużenie umowy zbożowej. Z kolei w czwartek Guterres przyznał, że "ONZ jest aktywnie zaangażowana w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż", co miałoby przekonać Moskwę do powrotu do umowy. Wierzymy, że niezbędnym jest utworzenie systemu wzajemnych gwarancji - powiedział sekretarz generalny ONZ.

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, kiedy to z inicjatywy wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, w tym infrastrukturę portową.

08:35

Rosyjski resort obrony poinformował o zestrzeleniu ukraińskiego drona nad graniczącym z Ukrainą obwodem briańskim. W komunikacie nie wspomniano nic o poszkodowanych bądź zniszczeniach.

08:28

Choć formalnie nie są legalne, w Rosji od dawna funkcjonują "prywatne armie", "udające" np. firmy ochroniarskie Gazpromu czy innych wielkich biznesów. Po spektakularnym wzlocie (poprzedzającym równie spektakularną klęskę) Jewgienija Prigożyna i jego Grupy Wagnera, zaczęły powstawać nowe struktury.

Każdy oligarcha czy wpływowy gubernator chciał mieć swoją, bo stało się jasne, że kolejny podział władzy będzie siłowy - mówi PAP politolog Iwan Prieobrażenski.

Teraz władze próbują wziąć je pod kontrolę - przez ministerstwo obrony czy służby specjalne. Ale ryzyko, że prywatne armie zostaną wykorzystane w przypadku kryzysu władzy albo nawet bez niego do nowej walki o podział wpływów, jest absolutnie realne. To jak przysłowiowa strzelba Czechowa - jeśli w pierwszym akcie wisi na ścianie, to wcześniej czy później musi wystrzelić - mówi przebywający poza Rosją analityk.

08:21

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 28,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 27 tys. osób - podała straż graniczna.

Od 24 lutego ub. roku, czyli pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, SG odnotowała 15,409 mln wjazdów do Polski i 13,673 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:14

Amerykański gąsienicowy bojowy wóz piechoty M2 Bradley w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:05

Około 30 proc. terytorium Ukrainy wymaga oczyszczenia z ogromnej liczby materiałów wybuchowych pozostawionych przez Rosjan - podał ukraiński resort obrony. Najbardziej zaminowane sa obwody: charkowski, chersoński i mikołajowski.

07:57

Jeden z rosyjskich kanałów na Telegramie zajmujących się lotnictwem wojskowym opublikował zdjęcia rosyjskich myśliwców ochranianych przez klatki antydronowe.

07:50

Najnowszy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy dotyczący rosyjskich strat na froncie. Wynika z niego, że minionej doby Ukraińcy wyeliminowali 490 rosyjskich żołnierzy.

07:41

Rosja może zwiększyć produkcję pocisków artyleryjskich do dwóch milionów rocznie - podał Reuters, cytując anonimowego zachodniego urzędnika. Agencja zauważyła, że jest to około dwukrotnie więcej niż wynosiły wstępne szacunki Zachodu, ale i tak nie pokryje to zapotrzebowania armii rosyjskiej na wojnę w Ukrainie.

07:33

W sierpniu wojska rosyjskie atakowały Ukrainę rakietami wyprodukowanymi w trzecim kwartale bieżącego roku - poinformował Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.

To, co jest produkowane w (rosyjskich) zakładach, od razu trafia do wojska i od razu jest wykorzystywane przeciwko Ukrainie - powiedział Skibicki, cytowany przez portal Interfax-Ukraina.

By powstrzymać rosyjskie ataki, konieczne jest zneutralizowanie produkcji uzbrojenia - zaznaczył.

W tej kwestii współpracujemy z międzynarodową wspólnotą, bo jest wiele aspektów - kontynuował Skibicki. To sankcje międzynarodowe dotyczące dostaw części potrzebnych do produkcji, zamknięcie kanałów dostaw przez kraje, które nie dołączyły do sankcji oraz ataki na zakłady produkcyjne - wyjaśnił.

07:24

Rosyjska armia zaatakowała Ukrainę minionej nocy 33 dronami-kamikadze typu Shahed; 26 z nich zostało strąconych przez obronę powietrzną - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Większość dronów skierowano na Kijów i okolice.

Lokalne władze przekazały, że rosyjskie drony nadleciały nad miasto grupami i z różnych kierunków.

Odłamki dronów spadły na kilka rejonów Kijowa, m.in. Światoszyński, Szewczenkowski i Podolski. Uszkodzone zostały samochody, nawierzchnia dróg, w jednym z mieszkań i w okolicy parku wybuchł pożar. Jednak większość odłamków spadła na niezabudowany teren.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w historycznej dzielnicy Podił jedna osoba została poszkodowana.

07:18

Kanada nie uzna wyników pseudowyborów, organizowanych przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy - oświadczył premier Kanady Justin Trudeau.

"W tym tygodniu Władimir Putin dokonał próby organizacji rzekomych wyborów na okupowanych terytoriach Ukrainy, wyborów stanowiących w istocie cyniczną próbę legitymizowania militarnych podbojów pod pozorami demokracji. Ukraińcy nie dadzą się na to nabrać i my też nie. Kanada nie uznaje i nigdy nie uzna wyników tych pseudowyborów, ani prób nielegalnej aneksji Ukrainy przez Rosję" - podkreślił szef kanadyjskiego rządu, cytowany w komunikacie.

Odniósł się w ten sposób do wyborów zorganizowanych przez Rosję na okupowanych terenach Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia oraz na Krymie. Trudeau powiedział, że to atak na suwerenność, integralność terytorialną i niezależność Ukrainy, stanowiący "poważne naruszenie prawa międzynarodowego".

07:12

Rosja przeprowadziła minionej nocy atak dronami na Kijów - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła ponad 20 dronów-kamikadze Shahed.

Jak powiadomił szef miejskiej administracji wojskowej Serhij Popko, rosyjskie drony nadleciały nad miasto grupami i z różnych kierunków.

Odłamki dronów spadły na kilka rejonów miasta, m.in. Światoszyński, Szewczenkowski i Podolski. Według Reutersa słyszane było co najmniej pięć wybuchów, a nagrania ukraińskich mediów pokazywały, że wiele samochodów zostało uszkodzonych.

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w historycznej dzielnicy Podił jedna osoba została ranna, a w pobliżu jednego z miejskich parków wybuchł pożar.

07:05

ONZ nie do końca rozumie, jaki rodzaj wojny toczy się W Ukrainie i do czego może doprowadzić chęć pójścia na ustępstwa wobec Rosji w zamian za kontynuację porozumienia zbożowego - powiedział w telewizji doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

ONZ tak naprawdę nie do końca rozumie, co to za wojna. Nie rozumie, do czego może prowadzić takie stanowisko (zniesienie sankcji na Rosję w zamian za przywrócenie porozumienia zbożowego - przyp. red.) ONZ. Stanowisko, które bezwzględnie zachęca Rosję do kontynuacji wojny, do zwiększenia skali wojny, do nasilenia ataków na infrastrukturę cywilną, itp. - podkreślił.

Jego zdaniem, ONZ chce skonfrontować się z Rosją kosztem Ukrainy, która celowo narusza dokumenty statutowe ONZ i zasady prawa międzynarodowego. Musimy zrozumieć, że ONZ naprawdę toleruje stanowisko Rosji i robi to regularnie - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Ukrainy.

W lipcu agencja Reuters informowała, że sekretarz generalny ONZ António Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przedłużenie umowy zbożowej w zamian za przyłączenie spółki zależnej Rosyjskiego Banku Rolnego do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

07:01

Kontrofensywa sił ukraińskich będzie kontynuowana po nadejściu chłodów - poinformowali w sobotę przedstawiciele ukraińskiego wywiadu wojskowego, dodając, że Rosja rozmieściła już na terenach okupowanych Ukrainy ponad 420 tys. żołnierzy.

Państwa Zachodu dostarczyły Ukrainie sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów i wyszkoliły tysiące ukraińskich żołnierzy, ale postępy kontrofensywy są powolne i budzą obawy ze strony sojuszników Kijowa.

Za kluczowy element kontrofensywy uważane są działania bojowe w obwodzie zaporoskim na południu kraju, które obecnie koncentrują się wokół miejscowości Robotyne i Werbowe. Ich celem ma być odcięcie szlaku transportowego sił rosyjskich na południu, ale do jego realizacji jest jeszcze daleko.

Nasza kontrofensywa trwa na kilku kierunkach - podkreślił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow, przyznając, ze postępy są powolniejsze, niż by sobie tego życzył. Jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazał na ogromną koncentrację rosyjskich min oraz używanie przez wroga bardzo dużej liczby dronów-kamikadze.

>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z SOBOTY ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<