Hiszpańska wolontariuszka kierująca organizacją pomocową Road to Relief, 32-letnia Emma Igual zginęła na wschodzie Ukrainy, w rejonie Bachmutu, kiedy konwój humanitarny, którym jechała, został ostrzelany przez rosyjską artylerię. Oprócz niej zginął także kanadyjski pracownik humanitarny Anthony "Tonko" Ihnat. Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udaną operację na południe od Awdijiwki w obwodzie donieckim, podczas której odbiły część miejscowości Opytne - poinformował mer Awdijiwki Witalij Barabasz. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley powiedział w wywiadzie dla BBC, że warunki pogodowe pozwolą Siłom Zbrojnym Ukrainy na prowadzenie ofensywy przez kolejnych 30-45 dni. Niedziela była 564. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 10.09.2023 r.
Ukraińscy dowódcy uważają, że ukraińscy piloci latający na samolotach F-16 mogliby wziąć udział w wojnie już w lutym 2024 r. Urzędnicy amerykańscy utrzymują jednak, że Ukraińcy będą gotowi do latania na nowym sprzęcie najwcześniej w połowie 2024 r. - informuje w niedzielę "WSJ".
Biorąc pod uwagę, że amerykańskie szkolenie (pilotów) ma się rozpocząć we wrześniu lub październiku, kilku ukraińskich pilotów myśliwców może być gotowych do służby już w lutym - twierdzą dowódcy ukraińscy cytowani przez dziennik.
Ani Rosja, ani Ukraina nie osiągnęły przewagi w powietrzu, ponieważ każda ze stron ma wystarczającą liczbę rakiet ziemia-powietrze, by udaremnić działania myśliwców drugiej strony. Dodanie amerykańskich F-16, starszych, ale stosunkowo zaawansowanych myśliwców, mogłoby zapewnić Ukraińcom skuteczniejszą zdolność do walki z rosyjskimi odrzutowcami i atakowania celów naziemnych - wyjaśnia "WSJ".
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział , że ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym posunęły się w zeszłym tygodniu na froncie południowym, również na wschodzie doszło do postępów w pobliżu Bachmutu.
"W ciągu ostatnich siedmiu dni poczyniliśmy postępy w sektorze południowym" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. "W sektorze Bakhmutu panuje ruch. Tak, jest ruch", dodał prezydent.
Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję bojowych wozów piechoty CV90. Ma ich powstać co najmniej 1000 - poinformowała w niedzielę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Rosja usiłuje przerzucać swoje rezerwy z okupowanego Krymu do obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowała rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk w telewizji.
W celu przemieszczenia na Krym rezerw - ludzi i sprzętu wojskowego - siły rosyjskie wykorzystują Most Kerczeński, łączący Rosję z okupowanym Krymem - oznajmiła Humeniuk.
Rosja rozmieściła wzdłuż granicy z Ukrainą 46 wyrzutni pocisków balistycznych Iskander, którymi atakuje obiekty infrastruktury cywilnej - oświadczył wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Wadym Skibicki, cytowany przez ukraińskie media.
Skibicki powiedział na konferencji w Kijowie, że Rosja intensywnie używa przeciw siłom ukraińskim lotnictwa, choć obawia się silnego ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, który udowodnił swą skuteczność. System ten opiera się na najnowszym sprzęcie przekazanym Ukrainie przez zachodnich sojuszników.
Hiszpańska wolontariuszka kierująca organizacją pomocową Road to Relief, 32-letnia Emma Igual zginęła na wschodzie Ukrainy, w rejonie Bachmutu, kiedy konwój humanitarny, którym jechała, został ostrzelany przez rosyjską artylerię - poinformował minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares. Dodał, że Igual była pierwszą hiszpańską ofiarą śmiertelną wojny na Ukrainie.
Oprócz Emmy Igual zginął kanadyjski pracownik humanitarny Anthony "Tonko" Ihnat, a dwie inne osoby - niemiecki lekarz Ruben Mawick oraz szwedzki wolontariusz Johan Mathias Thyr zostały ciężko ranne.
Rosyjskie wojsko zrzuciło minionej nocy kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
Wyspa Węży to niewielka wysepka znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Stała się celem rosyjskiego ataku już 24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.
Rosyjski atak na wyspę był szeroko nagłośniony, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika "Moskwa" nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Odpowiedź ta stała się wiralem.
W lipcu kilkakrotnie pojawiły się doniesienia, że wojska rosyjskie atakowały wyzwoloną Wyspę Węży z użyciem lotnictwa.
Na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie przeprowadzają wybory do władz lokalnych. Chodzi o części obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego.
Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udaną operację na południe od Awdijiwki w obwodzie donieckim, podczas której odbiły część miejscowości Opytne - poinformował mer Awdijiwki Witalij Barabasz.
Kompilacja nagrań z ataków ukraińskich dronów-kamikadze na rosyjskie czołgi.