​NATO rozpocznie 14 października coroczne ćwiczenia z użycia broni nuklearnej Steadfast Noon z udziałem wojsk z 13 krajów - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte. Manewry zostaną przeprowadzone na Morzu Północnym oraz na terytoriach Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii.

W tym niepewnym świecie ważne jest, abyśmy przetestowali naszą obronę i wzmocnili ją - tak, aby nasi przeciwnicy wiedzieli, że NATO jest gotowe (...) odpowiedzieć na każde zagrożenie - powiedział Rutte w Londynie po spotkaniach z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Manewry odbędą się w momencie, gdy dyktator Rosji Władimir Putin "zaostrza retorykę nuklearną" - zauważyła agencja Reutera. 

We wrześniu Putin oświadczył, że Moskwa może użyć broni jądrowej, jeśli zostanie zaatakowana konwencjonalnymi pociskami. 

Przedstawiciele NATO podkreślili, że ćwiczenia Steadfast Noon nie są odpowiedzią na deklaracje Kremla, ponieważ odbywają się corocznie od ponad dziesięciu lat.

W manewrach, które będą trwały przez dwa tygodnie, weźmie udział około 60 samolotów, w tym myśliwce F-35A i bombowce B-52, oraz około 2 tys. wojskowych

Nie będzie używana ostra broń, ale scenariusz przedsięwzięcia zakłada operacje symulujące misje z wykorzystaniem samolotów bojowych przenoszących amerykańskie głowice nuklearne.

Zełenski rozmawiał ze Starmerem i Ruttem o potrzebach wojskowych Ukrainy

Potrzeby wojskowe Ukrainy w najbliższych miesiącach były tematem przeprowadzonych czwartek w Londynie rozmów między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem i sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem - podał Reuters.

Rzecznik Starmera poinformował, że brytyjski premier i prezydent Ukrainy rozmawiali o wsparciu, jakiego Ukraina będzie potrzebować w walce z Rosją w nadchodzących miesiącach. Oznajmił, że Wielka Brytania podtrzymuje stanowisko, że Ukraina ma prawo, w pewnych okolicznościach, uderzyć w cele na terytorium Rosji. Jednocześnie dodał, że w sprawie użycia rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow Londyn nie zmienił zdania. 

Sekretarz generalny NATO potwierdził po spotkaniu z Zełenskim, że tematem rozmów było wykorzystanie broni dalekiego zasięgu. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj, ale ostateczna decyzja zależy od poszczególnych sojuszników - powiedział Rutte w rozmowie z dziennikarzami.

Przed spotkaniem w Londynie zapowiadano, że tematem rozmów ma być ukraiński "plan zwycięstwa". Jego szczegóły nie są do tej pory znane, ale jak podaje AFP mają być one ujawnione podczas spodziewanego w listopadzie szczytu pokojowego. Kijów do tej pory nie potwierdził jego terminu.

W spotkaniu na Downing Street 10 uczestniczyli również brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, minister obrony John Healey i szef sił zbrojnych adm. Tony Radakin.