Wyczerpaliśmy już ok. 96 proc. środków, które otrzymaliśmy od Kongresu na pomoc Ukrainie, w tym ponad 90 proc. środków na wsparcie wojskowe - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Porażka Ukrainy w wojnie z Rosją będzie oznaczała dziesiątki milionów uchodźców szukających schronienia w krajach NATO. Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Środa to 623. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieramy w relacji z 08.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:45

Kilka niezależnych kanałów rosyjskich informuje o tym, że w ataku rakietowym na sztab dowodzenia Rosjan w pobliżu rzeki Dniepr zginęło 3 wysokich oficerów. Do uderzenia miało dojść 1 listopada, a na kwatery okupantów spadły rzekomo pociski ATACMS.

Według doniesień trzech zabitych oficerów to pułkownik Wadim Dobriakow, zastępca szefa centrum dowodzenia Dowództwa Sił Powietrznodesantowych; Pułkownik Aleksiej Kobłow, szef wydziału operacyjnego dowództwa Sił Powietrznych; oraz pułkownik Aleksander Galkin, zastępca szefa centrum dowodzenia Dowództwa Sił Powietrznodesantowych.

Wkrótce po rzekomym ataku rosyjski kanał Telegram Astra poinformował, że grupą sił dowodził niedawno generał pułkownik Michaił Teplinski i nie wiadomo, czy Teplinski został ranny w ataku.

21:34

Putin postrzega Hamas jako sposób na odwrócenie uwagi od Ukrainy i jako drugi front w walce przeciwko nam - powiedział w środę w Kongresie asystent sekretarza stanu ds. europejskich Jim O'Brien. Urzędnik przestrzegał też, że wstrzymanie przez Kongres pomocy Ukrainie byłoby jednym z największych błędów od pokoleń.

21:00

Wyczerpaliśmy już ok. 96 proc. środków, które otrzymaliśmy od Kongresu na pomoc Ukrainie, w tym ponad 90 proc. środków na wsparcie wojskowe - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas środowego briefingu prasowego. Jak stwierdził, pokazuje to konieczność uchwalenia przez kongres kolejnej transzy funduszy.

Niektóre z kategorii, jak bezpośrednie wsparcie finansowe dla ukraińskiego budżetu, zostały całkowicie wyczerpane, zaś z budżetu na pomoc wojskową pozostało mniej niż 10 proc., z czego 1,1 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder powiedział ponadto, że wojsko wciąż ma uprawnienia do przekazania Ukrainie uzbrojenia o wartości ponad 5 mld dolarów.

Jeszcze w październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przydzielenie ponad 60 mld dodatkowych funduszy w związku z wsparciem Ukrainy. Składa się na to m.in. 11,8 mld dol. bezpośredniej pomocy finansowej i ok. 40 mld wydatków wojskowych, m.in. na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance.

Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r. Los pakietu jest jednak niepewny w obliczu sporu między izbami Kongresu oraz między obiema partiami w Senacie.

20:15

Rosyjska rakieta trafiła w cywilny statek pod banderą Liberii w momencie jego wchodzenia do ukraińskiego portu; zginął jeden marynarz, a cztery osoby zostały ranne - poinformowały Siły Obrony Południa Ukrainy.

19:40

Rosyjska rakieta trafiła w cywilny statek pod banderą Liberii w momencie jego wchodzenia do ukraińskiego portu; zginął jeden marynarz, a cztery osoby zostały ranne - poinformowały Siły Obrony Południa Ukrainy.

Według komunikatu zamieszczonego na Telegramie siły rosyjskie uderzyły rakietą Ch-31P w kierunku jednego z portów obwodu odeskiego z samolotu lotnictwa taktycznego na Morzu Czarnym.

Pocisk trafił w nadbudówkę statku, zabijając sternika. Trzech członków załogi - obywateli Filipin - a także jeden z pracowników portu odnieśli obrażenia.

Według ministra rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa statek miał przewieźć rudę żelaza do Chin.

Jak podkreślił, jest to już 21. atak Rosji po jej wycofaniu się w lipcu z tzw. umowy zbożowej, która umożliwiała Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne. Od tego czasu siły rosyjskie uszkodziły ponad 160 obiektów infrastruktury i 122 środki transportu - zaznaczył.

19:01

Pilotażowy projekt szkoły kształcącej operatorów dronów dla nastolatków w wieku 14-18 lat startuje w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy - poinformowało edukacyjno-kulturalne Centrum Honczarenko, które je organizuje.

Kurs, który jest bezpłatny, pozwoli młodym ludziom poznać teorię kierowania dronami, a także opanować operowanie nimi w praktyce.

Najpierw nastolatki będą się uczyć kierowania dronami na symulatorach, a następnie operowania w praktyce dronami różnych rodzajów,  w tym tymi z podglądem na żywo (FPV), wykorzystywanymi przez ukraińskie siły na polu walki.

Kursy będą dostępne dla wszystkich chętnych w wieku 14-18 lat i po udanym starcie programu pilotażowego mają być rozszerzone na cały kraj.

18:27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji zorganizowanej w Nowym Jorku przez Reutera, w której wziął udział przez łącza wideo, że porażka Ukrainy w wojnie z Rosją będzie oznaczała dziesiątki milionów uchodźców szukających schronienia w krajach NATO.

Kijów jest zaniepokojony głosami, jakie pojawiają się w amerykańskiej Partii Republikańskiej, wzywającymi do ograniczenia pomocy dla Ukrainy - oznajmił Zełenski. Dodał, że nie jest jasne, co ewentualna wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 roku oznaczałaby dla Ukrainy.

Zełenski podkreślił też, że choć "niektórzy przywódcy myślą, że Ukraina nie może wygrać wojny, bo populacja Rosji jest większa", to jednak straty, jakie siły ukraińskie ponoszą na froncie, są znacznie mniejsze niż straty Rosjan.

Podkreślił również, że mimo powolnych postępów obecnej kontrofensywy Ukraina będzie nadal walczyć z siłami agresora i liczy na "sukces na polu bitwy jeszcze w tym roku".

Prezydent zapewnił, że Kijów jest otwarty na "wszelkie głosy w sprawie propozycji pokojowych, z wyjątkiem Rosji", w tym na opinie Chin, krajów afrykańskich i Brazylii.

17:59

Rosjanie stosują technologię deepfake do fabrykowania nagrań, w których "przedstawiciele" ukraińskich władz i dowództwa podburzają społeczeństwo do konfliktów wewnętrznych - podało Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom). Na jednym ze sfabrykowanych nagrań pojawiła się postać dowódcy wojsk ukraińskich gen. Wałerija Załużnego.

16:56

Żołnierze Pierwszej Prezydenckiej Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy "Burewij" (Burza) podczas ćwiczeń praktycznych na poligonie w północnej Ukrainie.

16:32

Ambasada Ukrainy w Izraelu zamieściła na Facebooku wpis, w którym podkreśla, że Rosja stoi po stronie Hamasu, w Moskwie przyjmowani są bowiem przedstawiciele tego ugrupowania, a Kreml nigdy nie potępił ataku na Izrael z 7 października - przekazał portal Times of Israel.

"Nie ma cienia wątpliwości (...). Przyjmują przywódców Hamasu. Nie potępili okrutnej masakry, która nastąpiła 7 października" - głosi komunikat placówki.

Ambasada podkreśliła też: "Izrael walczy z terroryzmem i Ukraina walczy z terroryzmem. Terror to terror, nie ma znaczenia, gdzie i przeciw komu jest skierowany; nie możemy pozwolić na to, by rósł w siłę".

We wtorek Times of Israel poinformował, że planowana na ten dzień wizyta w Izraelu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została przeniesiona w związku z weekendowym wyciekiem informacji na ten temat.

Źródła w izraelskiej dyplomacji podkreślają, że Zełenski nadal jest oczekiwany w tym kraju, jednak obecnie nie ma ustalonej daty jego przyjazdu.

"Jeśli prezydent Zełenski przyjedzie, będzie przywitany z otwartymi ramionami" - powiedział przedstawiciel izraelskich władz.

15:49

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała międzynarodowy kanał nielegalnego wywozu za granicę części składowych i wyposażenia samolotów bojowych, w tym MiGów-29 - poinformowała SBU.

W wyniku skoordynowanej akcji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Zaporożu zatrzymano organizatora nielegalnego procederu oraz dwóch jego wspólników.
Ustalono, że przestępcy próbowali nielegalnie sprzedać azjatyckim klientom partię części zapasowych do silników lotniczych na sumę prawie 2,5 mln hrywien (288 tys. zł). Części te skradziono wcześniej z fabryki Motor Sicz.

Przestępcy zamierzali też wywieźć za granicę blok radiolokacyjny do myśliwców MiG-29, pozwalający obronie przeciwlotniczej rozpoznawać, czy dany samolot należy do własnej armii, czy też cudzej.

14:55

"Ogniste prezenty dla okupantów. Wyrzutnia rakietowa BM-21 'Grad' w pracy" - napisało na X (dawny Twitter) Ministerstwo Obrony Ukrainy, publikując krótkie nagranie wideo, na którym widać wystrzały z wyrzutni.

14:19

Ukraina otrzyma 550 milionów dolarów od Banku Światowego na odbudowanie rolnictwa - podał niezależny białoruski portal Nexta.

13:45

Ukraina powinna być w Unii Europejskiej, rekomendacja Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych jest słusznym krokiem - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rekomendację rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Kijowem, ogłoszoną w tym dniu przez Komisję Europejską.

"Historia Ukrainy i całej Europy poczyniła dziś słuszny krok - Komisja Europejska rekomendowała rozpoczęcie negocjacji na temat członkostwa" - powiedział Zełenski w krótkim oświadczeniu opublikowanym w Telegramie.

Dodał następnie: "nasze państwo powinno być w Unii Europejskiej. Ukraińcy zasługują na to, zarówno dlatego, że bronią wartości europejskich, jak i dlatego, że nawet podczas wojny na pełną skalę dotrzymujemy słowa i rozwijamy instytucje państwowe".

Prezydent Ukrainy podkreślił, że Kijów podejmuje w tym celu "wszystkie niezbędne decyzje".

Komisja Europejska przedstawiła w środę sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Jeśli rządy państw członkowskich UE zgodzą się z rekomendacją, to po raz pierwszy w historii Unia rozpocznie negocjacje akcesyjne z krajem znajdującym się w stanie wojny.

Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego do UE.

12:59

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oznajmił, że "zlikwidowany" został Michaił Filiponenko, były komendant milicji separatystów z Ługańska, który - według HUR - organizował katownie na terytoriach okupowanych. Filiponenko zginął, gdy w jego aucie eksplodował ładunek wybuchowy.

Wywiad oświadczył na Telegramie, że Filiponenko zginął na miejscu i że "specjalną operację likwidacji" przeprowadzono "wspólnie z przedstawicielami ruchu oporu". Nastąpiło to - jak wynika z komunikatu - w środę rano w Ługańsku.

Filiponenko zasiadał w parlamencie powołanym przez separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Wcześniej kierował resortem spraw wewnętrznych ŁRL powołanej w 2014 roku przez separatystów wspieranych przez Rosję.

HUR nazwał Filiponenkę "katem" i "zbrodniarzem wojennym". "Był zamieszany w organizację katowni na okupowanych terenach obwodu ługańskiego, w których w sposób nieludzki torturowano jeńców wojennych i cywilów - zakładników. Sam Filiponenko osobiście z okrucieństwem katował ludzi" - napisano w komunikacie HUR.

W środę rosyjska redakcja BBC przekazała, że śmierć Filiponenki, na skutek eksplozji ładunku wybuchowego podłożonego w jego aucie, potwierdził jego syn w rozmowie z mediami z ŁRL. 

12:30

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

"W świetle wyników osiągniętych od czerwca 2022 r. (...) Komisja uważa, że Ukraina w wystarczającym stopniu spełnia kryteria związane ze stabilnością instytucji gwarantujących demokrację, praworządnością, prawami człowieka oraz poszanowaniem i ochroną mniejszości, określonych przez Radę Europejską w Kopenhadze w 1993 r., pod warunkiem że będzie kontynuować wysiłki reformatorskie i spełni pozostałe wymogi w ramach siedmiu kroków. Na tej podstawie Komisja zaleca Radzie UE rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą" - czytamy w sprawozdaniu.

Ponadto Komisja zaleca, aby Rada UE przyjęła ramy negocjacyjne po tym, jak Ukraina:

  • uchwali przepisy zwiększające limit zatrudnienia dla Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy;
  • usunie ograniczenia w uprawnieniach tego Biura do weryfikacji majątków;
  • uchwali ustawę regulującą lobbing zgodnie ze standardami europejskimi, w ramach planu działania przeciwko oligarchom;
  • przyjmie ustawę implementującą zalecenia Komisji Weneckiej związane z mniejszościami narodowymi.

11:58

W nieustannie atakowanej przez rosyjskie wojska Awdijiwce na wschodzie Ukrainy pozostało około 300-400 mieszkańców, którzy zarzekają się, że nigdzie stamtąd nie wyjadą. Miasto jest obecnie zniszczone w większym stopniu niż Bachmut - powiedział ukraiński wolontariusz Witalij Żuczkow w rozmowie z agencją UNIAN.

Zespoły wolontariuszy dostarczają nielicznym mieszkańcom Awdijiwki wodę, żywność, lekarstwa i odzież. Według Żuczkowa największym problemem cywilów - oprócz nieustannych rosyjskich ostrzałów - są obecnie brak wody i plaga myszy, które niszczą skromne zapasy pożywienia.

11:43

Prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawił mężczyznę, który w 2020 roku zamordował swą byłą dziewczynę zadając jej ponad 50 ran nożem. Odsiadywał on wyrok 17 lat pozbawienia wolności, ale wiosną br. zgłosił się na wojnę przeciwko Ukrainie - podał w środę niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa.

O ułaskawieniu zabójcy - Władisława Kaniusa, mieszkańca miasta Kemerowo na Syberii, portal poinformował, powołując się na obrończynię praw człowieka Alonę Popową.

Brutalne morderstwo wywołało rozgłos w Rosji, bo sąsiedzi, którzy w nocy słyszeli krzyki ofiary, siedem razy wzywali policję błagając o interwencję. Nikt jednak nie przyjechał. Pięcioro funkcjonariuszy z dwóch komisariatów za zlekceważenie wezwania skazano na wyroki w zawieszeniu.

11:27

Pełnomocnik Rosji i były dowódca wojskowy Michaił Filiponenko zginął w wyniku wybuchu samochodu-pułapki w okupowanym Ługańsku - podają rosyjskie media państwowe TASS.

10:38

Alerty przeciwlotnicze w niektórych regionach Ukrainy

10:25

Pomimo gróźb Węgier zablokowania naszego przystąpienia do Unii Europejskiej jesteśmy na dobrej drodze, aby rozpocząć w grudniu negocjacje w sprawie członkostwa - przekazał w Brukseli szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Szef ukraińskiej dyplomacji przyznał, że kwestia mniejszości narodowych jest priorytetowa z punktu widzenia rządu w Budapeszcie, a kwestia rozszerzenia UE będzie rozgrywana przez poszczególne państwa członkowskie zgodnie z własnym interesem.

09:22

08:15

Według prokremlowskich mediów Rosjanie wyślą na front batalion złożony z ukraińskich jeńców wojennych - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak podkreśla think tank, to złamanie Konwencji genewskiej, która zabrania użycia jeńców do walki po stronie armii, która wzięła ich do niewoli.

"Agencja RIA Nowosti podała 7 listopada, że żołnierze ukraińscy z batalionu im. Bohdana Chmielnickiego - pierwsza jednostka składająca się z byłych jeńców wojennych - złożyli przysięgę na wierność Rosji i wkrótce będą skierowani na Ukrainę" - relacjonuje ISW. Według RIA batalion wchodzi w skład formacji o nazwie Kaskad w wojskach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Oznaczałoby to, że jeńcy będą wysłani tam, gdzie obecnie operuje ta formacja - w rejon granicy pomiędzy dwoma obwodami ukraińskimi: donieckim i zaporoskim.

08:00

Jeśli nieoficjalne informacje się potwierdzą i rekomendacja KE będzie rzeczywiście pozytywna, to negocjacje z Ukrainą i Mołdawią mogłyby się rozpocząć w przyszłym roku.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podczas sobotniej wizyty w Kijowie pochwaliła Ukrainę za przeprowadzane reformy. Jej zdaniem, kraj ten spełnił ponad 90 proc. warunków, niezbędnych do rozpoczęcia formalnych rozmów akcesyjnych. Von der Leyen wyraziła przekonanie, że Ukraina wkrótce spełni pozostałe jeszcze warunki - związane ze zwalczaniem korupcji i ochroną praw mniejszości narodowych.

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji należy do państw członkowskich UE. Może ona zostać podjęta na szczycie Unii Europejskiej w grudniu tego roku.
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego do UE.
Był to pierwszy krok na drodze do stania się członkiem Unii Europejskiej. 

07:15

Źródła rosyjskie utrzymują, że siły ukraińskie przetransportowały w obwodzie chersońskim na lewy (wschodni) brzeg Dniepru pewną liczbę pojazdów opancerzonych i prowadzą tam operację lądową siłami wielkości batalionu - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W najnowszym raporcie analitycy omawiają doniesienia, jakie pojawiły się wśród rosyjskich prokremlowskich blogerów wojennych. Omawiali oni w poniedziałek zdjęcie, na którym - jak twierdzą - widać ukraińską amfibię transportującą bojowy wóz piechoty na lewy brzeg Dniepru w pobliżu miejscowości Krynky (30 km od Chersonia).