Rozpoczęła się wiosna, a razem z nią plaga kleszczy. Pajęczaków w ostatnich latach jest coraz więcej, zwiększa się także liczba osób, które zgłaszają się do lekarzy z chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Tylko od stycznia odnotowano 2 tys. przypadków boreliozy i 30 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Wybierając się na spacer, warto się dobrze zabezpieczyć przed ukąszeniem.

Pladze kleszczy w polskich lasach na łąkach i w parkach winna jest pogoda. Brak ostrej zimy w ostatnich latach powoduje, że kleszcze można już spotkać praktycznie przez cały rok, pajęczaki mają też doskonałe warunki do rozmnażania się.

W tym roku takich długich okresów mrozu nie było. Szybko zrobiło się ciepło. Wystarczy 5 stopni na plusie, żeby one się zrobiły aktywne - mówił reporterowi RMF FM Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych. 

Wybierając się do lasu, czy parku warto więc dobrze zabezpieczyć się przed ukąszeniem. 

Ważne, żeby się dobrze ubrać. To znaczy długie spodnie, bluzka z długim rękawem czy jakaś koszula, coś na głowę i repelenty, czyli środki chemiczne, które zapachem odstraszają te pajęczaki- dodaje Pawłowski.

  • Jeśli jednak znajdziemy na swoim ciele kleszcza, usuńmy przy pomocy pęsety lub specjalnego zestawu z apteki. 
  • Jeśli zauważymy, że miejsce ukąszenia puchnie lub w jego okolicy pojawił się wędrujący rumień, powinniśmy złość się do lekarza.

Zobacz filmik, jak bezpiecznie usunąć kleszcza  <<TUTAJ>>

Dalsza część artykułu pod materiałem video:
Opracowanie: