Zastępca dowódcy pułku Azow Światosław Pałamar poinformował, że Rosjanie kolejny raz złamali umowę o zawieszeniu broni na czas ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu. Zaapelował też do dowódcy ukraińskich sił zbrojnych, "by pomógł wydostać rannych żołnierzy, którzy w strasznych mękach umierają z powodu nieodpowiedniego leczenia". W rozmowie z TVN24 wicemer Mariupola Siergiej Orłow przekazał, że w mieście zostało 100 tysięcy cywilów, a 21 tysięcy osób zginęło. "Te śmierci są spowodowane ostrzałem artyleryjskim i nalotami ze strony rosyjskiej. Miasto leży w ruinach, brak wszystkiego" - mówił. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił na Ukrainę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza - podaje AFP, powołując się na źródła w kancelarii szefa niemieckiego państwa. Były ambasador Wielkiej Brytanii w Rosji twierdzi, że w Ukrainie rosyjska armia straciła więcej żołnierzy niż w Afganistanie. Ukraiński sztab mówi nawet o 24,7 tys. zabitych i wziętych w niewolę rosyjskich żołnierzy. Najważniejsze informacje z 71. dnia wojny w Ukrainie znajdziecie w naszej relacji z 05.05.2022 r.
- W czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że siły rosyjskie wznowiły szturm na Azowstal w Mariupolu przy wsparciu z powietrza.
- Ukraińska armia twierdzi, że zabiła dotychczas 12 rosyjskich generałów. USA nie potwierdzają tej liczby.
- Co najmniej 221 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 400 zostało rannych. Są to tylko częściowe dane.
- Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 24,7 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę będą odczuwalne w społeczeństwach i gospodarkach na całym świecie i społeczność międzynarodowa musi opracować długoterminowy plan, by je ograniczyć - powiedział wicepremier Piotr Gliński, przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Wszyscy wciąż nie zdajemy sobie sprawy z pełnych implikacji tej wojny, ale już wiemy, że jej konsekwencje wychodzą daleko poza Ukrainę i Europę - powiedział Gliński, wskazując na złamanie przez Rosję międzynarodowych norm oraz wywołanego przez wojnę kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego i finansowego.
Mieszkańcy Mariupola, którzy chcą ewakuować się z miasta powinni w piątek 6 maja o godzinie 12:00 zebrać się w pobliżu centrum handlowego Port City - napisała w Telegramie minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.
W środę z Mariupola i okolic ewakuowano 344 osoby w ramach mariupolskiego korytarza humanitarnego.
Medyk tatarskiego pochodzenia, pracujący w atakowanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w ukraińskim Mariupolu, zwrócił się do władz Turcji, prosząc o przeprowadzenie misji humanitarnej i uratowanie ostatnich obrońców miasta. Apel opublikowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
Nie pamiętam już, który to dzień wojny. Ludzie umierają tutaj od kul i głodu, a ranni tracą życie z powodu braku lekarstw i fatalnych warunków sanitarnych. Nie mamy już czasu i nie wiem, czy będziemy go mieli jutro. (...) Jesteśmy stale bombardowani z lądu, morza i powietrza. Proszę o zorganizowanie ewakuacji z Azowstalu, w tym również o wyprowadzenie stąd żołnierzy - powiedział Tatar z Krymu w nagraniu adresowanym do tureckich przywódców.
Autor apelu podkreślił, że przed rosyjską inwazją studiował medycynę. Teraz udzielam pomocy medycznej w Azowstalu, chociaż wcześniej ani razu nie widziałem śmierci. Pracowałem w karetce pogotowia, pomagałem jak mogłem. Trudno mi patrzeć, jak w 2022 roku ludzie umierają od nie gojących się ran czy po prostu z braku antybiotyków - podkreślił.
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że "operacja" w Ukrainie będzie się tak przedłużała - powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w rozmowie z agencją Associated Press. "Specjalna operacja wojskowa" to propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Dzięki rządowej specustawie i zlikwidowaniu biurokratycznych barier pracę w Polsce znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy. Każdego dnia pracodawcy zatrudniają kolejne kilka tysięcy ukraińskich pracowników - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.
Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że jej urząd odnotował dotąd na Ukrainie 6731 ofiar cywilnych, w tym zabitych i rannych. Jak dodała, jest świadoma, że rzeczywista liczba zabitych jest znacznie wyższa.
Według statystyk urzędu na liczbę ofiar składa się 3280 zabitych, w tym 231 dzieci, oraz 3451 rannych, w tym 328 dzieci. Liczba potwierdzonych ofiar wzrosła od środy o niemal 100.
Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował, że wojska rosyjskie próbują przejść w stronę Siewierodoniecka i walki trwają we wsi Wojewodiwka pod samym miastem. Wojewodiwka przechodzi teraz z rąk do rąk.
Inne miasto obwodu ługańskiego, Popasna, jest całkowicie zniszczone, ale nie zostało zajęte przez Rosjan - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.
Siewierodonieck jest centrum administracyjnym tej części obwodu ługańskiego, która jest pod kontrolą Ukrainy, a nie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, powołanej przez prorosyjskich separatystów. Wojewodiwka leży na północ od Siewierodoniecka.
Znów wybuchy w Kramatorsku.