Ponad 1000 pocisków rakietowych i bomb oraz ponad 320 dronów Shahed zastosowała Rosja wobec Ukrainy tylko od początku marca – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, apelując do partnerów o dostawy środków obrony powietrznej. Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść - zapewnił minister obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponuje, aby UE przeznaczyła 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy. Wtorek jest 755. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w raporcie dnia. Informacje w nim były podawane na bieżąco.
Gen. Mirosław Bieniek był pytany w Popołudniowej rozmowie w RMF FM o to, co czeka Ukrainę w najbliższych miesiącach ocenił, że Rosjanie w tej chwili prowadzą bardzo szeroko zakrojoną ofensywę - od Awdijiwki aż po Zaporoże - i próbują zepchnąć ukraińskie wojska do linii Dniepru.
Nie uda im się to, bo Ukraina rozbudowuje bardzo mocno fortyfikacje obronne. Bronić się jest łatwiej wykrwawiając przeciwnika, a wkrótce po spotkaniu grupy w Rammstein niektóre państwa już znalazły sposób, by odblokować strumień dostaw amunicyjnych - mówił doradca szefa MON.
Mieszkaniec rosyjskiego Krasnodaru Aleksandr Somriakow, skazany wcześniej na sześć lat więzienia za rzekome "fake newsy" na temat armii, został w lutym pozbawiony obywatelstwa; to pierwszy taki przypadek w Rosji od początku inwazji Kremla na Ukrainę - powiadomiły opozycyjne rosyjskie media.
Mężczyzna skrytykował w sieciach społecznościowych działania sił agresora na Ukrainie, nazywając je "masową rzezią ludności cywilnej". Somriakow odniósł się do zbombardowania przez Rosjan teatru dramatycznego i oddziału położniczego szpitala w Mariupolu, a także zamordowania "260 ludzi w małym miasteczku Bucza". W kwietniu 2023 roku sąd skazał autora tych komentarzy na sześć lat kolonii karnej. Somriakow trafił do więzienia we wrześniu ubiegłego roku - przypomniała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Premier Estonii Kaja Kallas wezwała partnerów w Europie i NATO do zwiększenia wydatków na obronność w świetle rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainie. Estonia inwestuje ponad 3,2 procent swojego PKB w obronność - powiedziała Kallas w Berlinie.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił, że sportowcy z Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu.
Nie można pertraktować z Rosją, Aleksiej Nawalny nie zostanie zapomniany - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni w Senacie w Rzymie.
Szef Pentagonu Lloyd Austin ostrzegł, że przetrwanie Ukrainy jest dziś zagrożone, a bezpieczeństwo Ameryki narażone na ryzyko. Nie mamy ani dnia do stracenia - powiedział po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Przekonywał, że USA nie mogą pozwolić, by powiodła się strategia Rosji, polegająca na przeczekaniu Zachodu.
W ciągu trwających od tygodnia walk w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, toczonych przez regularną armię z rosyjskimi formacjami partyzanckimi wspierającymi Ukrainę, zginęło już 16 osób, a 98 zostało rannych - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
Rosja może wkrótce mieć taki potencjał militarny, by być w stanie zaatakować NATO już w 2026-27 r. - powiedział w wywiadzie dla telewizji CNBC prezydent Andrzej Duda, powołując się na raport niemieckich ekspertów. Prezydent argumentował w ten sposób konieczność zwiększenia wydatków obronnych przez państwa Sojuszu.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ściga deputowaną do Dumy Państwowej Rosji Janę Łantratową oraz Innę Warłamową, żonę współpracownika Władimira Putina, Siergieja Mironowa, które wywiozły do Rosji z okupowanego wówczas Chersonia dwójkę nieletnich dzieci.
Rosyjskie ministerstwo energetyki poinformowało we wtorek, że obiekty energetyczne w kraju, m.in. rafinerie ropy naftowej, będą chronione za pomocą systemów przeciwlotniczych; plany te są związane z coraz częstszymi ukraińskimi atakami na takie instalacje - przekazała agencja Reutera.
Mamy nadzieję, że od kwietnia ukraińska armia będzie posiadać wystarczająco dużo amunicji, by odeprzeć rosyjskie wojska na polu bitwy - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Na 28 marca zaplanowane jest w Warszawie spotkanie z ukraińskim rządem - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że liczy, iż do tego czasu uda się z Ukrainą wypracować rozwiązania związane z sektorem rolnym.
Po wyborach prezydenckich Kreml zintensyfikuje polowanie na rosyjską opozycję za granicą - pisze łotewski portal LSM, cytując ekspertów. W kraju mogą pojawić się nowe ryzyka dla bezpieczeństwa, np. zabójstwa na zlecenie - czytamy w artykule.
Ponad 1000 pocisków rakietowych i bomb oraz ponad 320 dronów Shahed zastosowała Rosja wobec Ukrainy tylko od początku marca - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, apelując do partnerów o dostawy środków obrony powietrznej.
Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK) i ukraińska Agencja Zamówień Obronnych (AOZ) podpisały w Kijowie umowę o współpracy w zakresie zamówień w dziedzinie obronności między obydwoma krajami - poinformowała agencja BNS.
Przedłużenie liberalnych zasad handlu z Unią Europejską jest kluczowe dla wspierania gospodarki Ukrainy podczas wojny obronnej z Rosją - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Niemcy przekażą Ukrainie 10 tys. pocisków artyleryjskich z zapasów Bundeswehry - poinformował minister obrony Boris Pistorius na spotkaniu tzw. grupy kontaktowej ds. Ukrainy w amerykańskiej bazie Ramstein. Będzie to część wartego 500 mln euro pakietu pomocy dla Kijowa.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że zaproponuje, aby UE przeznaczyła 90 procent dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję - podała agencja Reutera.
Borrell dodał, że zaproponuje przekazanie pozostałych 10 procent do budżetu UE w celu wzmocnienia potencjału ukraińskiego przemysłu obronnego.
Priorytetami Ukrainy podczas spotkania sojuszników w ramach tzw. grupy Ramstein będzie obrona powietrzna oraz rakiety dalekiego zasięgu - oświadczyło ukraińskie ministerstwo obrony w związku z rozpoczęciem obrad grupy w Niemczech.
W komunikacie podkreślono, że stałym punktem, który omawiany jest w grupie, są pociski artyleryjskie, w szczególności kalibru 155 mm, nowoczesne środki walki radioelektronicznej oraz sprzęt wojskowy.
Stałe sukcesy Ukrainy w przeprowadzaniu asymetrycznych morskich uderzeń w okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej skłoniły rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do złożenia wizyty w niedzielę w kwaterze dowództwa Floty na Krymie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że Szojgu został poinformowany o ukraińskich operacjach i przedyskutował działania rosyjskiej marynarki wojennej w regionie, a według rosyjskiego ministerstwa obrony ogłosił nowe środki mające zmniejszyć zagrożenie dla okrętów Floty Czarnomorskiej ze strony ukraińskich dronów powietrznych i nawodnych.
Jak wyjaśniono, nacisk został położony na prowadzenie codziennych ćwiczeń w celu zwiększenia gotowości załóg okrętów do szybkiego odpierania ataków dronów zarówno w dzień, jak i w nocy. Szojgu nakazał także zainstalowanie dodatkowej broni dużego kalibru na niewymienionych z nazwy okrętach, aby wzmocnić ich obronę.
Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść. Ta koalicja nie pozwoli Ukrainie upaść i nie pozwoli na to wolny świat - zapewnił minister obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech, gdzie zebrali się przedstawiciele państw sojuszniczych, aby koordynować pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie, odpierającej inwazję Rosji.
9 tysięcy dzieci ma zostać w najbliższych dniach ewakuowanych z obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Ten region przy granicy z Ukrainą w ostatnim czasie jest kontratakowany przez armię Ukrainy.
Jak przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow, dzieci mają trafić do innych miejscowości w głębi terytorium Rosji, część także do Penzy czy Kaługi - miast oddalonych o kilkaset kilometrów od granicy z Ukrainą. Powodem mają być rzeczywiście nasilone w ostatnim czasie ostrzały i kontrataki z użyciem dronów, które prowadzi głównie legion "Wolność Rosji", w skład którego wchodzą Rosjanie, opowiadający się po putinowskiej inwazji po stronie Ukrainy. Jak przekazuje kremlowska agencja RIA - w tych atakach miało zginąć 16 osób, a 98 miało odnieść obrażenia. Ostatniej doby ta jednostka pochwaliła się zajęciem kolejnej miejscowości po rosyjskiej stronie frontu.
Potrzebujemy pomocy od innych krajów oraz firm, aby móc przekazać Ukrainie samoloty bojowe F-16 - poinformował minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
W duńskiej bazie lotniczej w Skrydstrup w południowej Jutlandii trwa szkolenie ukraińskich pilotów oraz personelu naziemnego. Oczekuje się, że pierwsza partia sześciu z 19 podarowanych przez Danię myśliwców dotrze na Ukrainie latem. Dostawy są opóźnione o kilka miesięcy.
Co najmniej cztery osoby cywilne zginęły w wyniku ataków, dokonanych przez wojska Rosji na wschodzie i południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby - doniosły wojskowe władze obwodowe w opublikowanych we wtorek rano raportach.
Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ostrzału wsi Nikolskoje w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, sąsiadującym z Ukrainą - podała agencja AFP, powołując się na szefa administracji obwodowej Wiaczesława Gładkowa.
Wszyscy zabici pochodzą z jednej rodziny. "Atak terrorystyczny ukraińskich sił zbrojnych kosztował życie praktycznie całej rodziny: zginęli babka, matka, jej konkubent i jej syn, 17-letni chłopak" - cytuje AFP Gładkowa. Według niego uratowała się tylko mała dziewczynka.
W ostatnich miesiącach regularnie dochodzi do ostrzałów Biełgorodu i miejscowości w regionie biełgorodzkim, położonych nieopodal granicy z Ukrainą (z obwodem charkowskim). Ataki te nasiliły się w ostatnich dniach.