W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Brytyjski minister obrony Grant Shapps zasugerował, że przechodząca obecnie testy broń laserowa DragonFire mogłaby zostać użyta na Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów, jeśli udałoby się jeszcze bardziej przyspieszyć jej regularną produkcję. Piątek był 779. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą śledziliśmy w raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:46

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Chiny pomagają Rosji w masowej ekspansji militarnej - podaje Kyiv Independent, cytując Reutersa.

Jak informuje, dostawy z Chin pomagają Rosji rozpocząć "najbardziej ambitną defensywną ekspansję od czasów sowieckich i w szybszym czasie, niż sądziliśmy, że to możliwe".

23:00

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało w piątek, że Holandia zapewni w tym roku dodatkowe 1 mld euro wsparcia wojskowego dla Ukrainy. "To dodatek do uzgodnionych już 2 miliardów euro" - podał ukraiński resort obrony.

"Jesteśmy wdzięczni naszym holenderskim partnerom za ich niezachwiane wsparcie" - napisano na platformie X (dawny Twitter).

22:01

"Tysiące" ukraińskich żołnierzy wysłanych do jednostek bojowych po audycie sił zbrojnych - przekazał Kyiv Independent. 

Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez portal, do jednostek bojowych skierowano ukraińskich żołnierzy, którzy nie służyli wcześniej na linii frontu.

21:19

Powstanie Rada ds. Współpracy z Ukrainą wszechstronnie działająca na rzecz Ukrainy i jej odbudowy - przekazał PAP Paweł Kowal (KO). Polityk poinformował, że został przewodniczącym Rady, a w jej skład wejdą również przedstawiciele biznesu.

Premier podpisał już zarządzenie, powstanie Rada ds. Współpracy z Ukrainą, premier powołał mnie na jej przewodniczącego. Będzie to ciało społeczne, w skład którego wejdą przedstawiciele świata nauki, biznesu, administracji rządowej i samorządowej. Ten skład będzie kompletowany w najbliższych tygodniach - powiedział PAP w piątek Kowal.

Według niego postanie także biuro, które będzie organizowało prace tej rady. Rada będzie miała też swoje zespoły robocze i ja w najbliższym czasie będę zajmował się organizowaniem tych zespołów. Wkrótce dokładnie ustalimy zakres ich działania - zaznaczył.

Według Kowala Rada "będzie też ciałem, które będzie w dużym stopniu pracowało wewnątrz Polski dlatego, że wiele aspektów odbudowy Ukrainy dotyczy wyjątkowego zaangażowania Polaków". Chcemy stworzyć instytucję, która będzie działała wszechstronnie. Będzie też w sposób stały współpracowała z Polskim Instytutem Ekonomicznym i z Ośrodkiem Studiów Wschodnich - powiedział Kowal.

20:40

"W ciągu doby Siły Obronne Ukrainy odparły ponad 67 ataków na pięciu kierunkach, przede wszystkim w Bachmucie - 24 ataki" - podał Ukrinform.

19:55

Ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko przekazał, że sieć energetyczna jego kraju jest stabilna, ale wymaga przygotowania na "każdy scenariusz" - przekazał Kyiv Independent.

19:07

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny - podał niezależny białorusku portal Nexta.

18:40

Władze USA zatwierdziły przekazanie przez Norwegię Ukrainie 22 samolotów bojowych F-16 lub ich części - podał portal Nettavisen. Według mediów amerykańska administracja zaakceptowała darowiznę łącznie 65 maszyn, w tym także z Danii i Holandii.

Jak pisze norweski portal, niejasne pozostaje, ile myśliwców F-16 trafi ostatecznie z Norwegii na Ukrainę z uwagi na ich stan techniczny. Kilka kadłubów niekoniecznie jest już zdatnych do lotu, ale mogą być przydatne jako części zamienne - zauważa Nettavisen.

Oficjalnie rzecznik prasowy norweskiego ministerstwa obrony Lars Gjemble poinformował jedynie, że "przekazana zostanie pewna liczba samolotów F-16 w ramach międzynarodowej współpracy". Liczba i termin zostaną uzgodnione ze stroną ukraińską - zaznaczył.

17:59

Ukraina otworzyła w mijającym tygodniu swoje placówki dyplomatyczne na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Demokratycznej Republice Konga. Kijów, rozpoczynając ekspansję dyplomatyczną w Afryce, stara się zmniejszyć na kontynencie wpływy Moskwy.

W nowej historii stosunków między Ukrainą a Afryką i Ukrainą a Wybrzeżem Kości Słoniowej zapisuje się nowa, wspaniała karta - powiedział podczas otwarcia ambasady wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Maksym Subcha, który jest przedstawicielem Kijowa w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

W planach Ukraina ma ambasady w Botswanie, Ghanie, Mozambiku i Rwandzie. W przyszłości Ukraina rozważa otworzenie swych ambasad także w Mauretanii, Tanzanii i Sudanie.

17:20

Ukraiński przemysł zbrojeniowy pozbawił Rosję jednej z najważniejszych przewag na froncie, ponieważ zdołał skopiować rosyjskie drony kamikadze Lancet, wdrożyć ich masową produkcję i skutecznie wykorzystać je na polu walki - powiadomił niemiecki dziennik "Bild".

Bezzałogowce ZALA Lancet to najpotężniejsze drony szturmowe produkowane w Rosji. Ukraińska firma zbrojeniowa CDET, która stworzyła własną wersję tego uzbrojenia, znaną jako Ukro-Lancet, wykonała niemal identyczną kopię rosyjskiej maszyny - ujawnił w czwartek korespondent "Bilda" Julian Roepcke, zajmujący się również oceną sytuacji na froncie na podstawie materiałów foto i wideo oraz analizy zdjęć satelitarnych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o skutecznych atakach za pomocy dronów na systemy obrony powietrznej wroga, przeprowadzonych w odległości 10-30 km za linią frontu. 

Drony Lancet, produkowane przez koncern z rosyjskiego Iżewska i kosztujące około 35 tys. dolarów za sztukę, są w stanie zniszczyć wielokrotnie droższe zachodnie uzbrojenie, takie jak czołgi Leopard 2 czy samobieżne haubicoarmaty Caesar. 

15:30

11 kwietnia Rosja użyła nowych rakiet manewrujących CH-69 do ataku na trypilską elektrownię - informuje Ukraińska Prawda. Wcześniej serwis Defence Express podał, że użycie przez Rosjan nowych pocisków pozwoliło na zmaksymalizowanie zniszczeń.

CH-69 są bardziej skomplikowanymi systemami, zbliżonymi do Cyrkonów. Ukraina wciąż apeluje do Zachodu o dostarczenie baterii przeciwlotniczych Patriot.

13:30

Tusk, w piątek podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem greckiego rządu Kiriakosem Mitsotakisem, pytany był, czy w trakcie spotkań roboczych były dyskutowane kolejne sankcje na Rosję.

Akurat wczoraj przy stole, przy którym siedzieliśmy, była zgoda, co do tego, że należałoby na serio podjąć wysiłek użycia zamrożonych aktywów rosyjskich, a nie tylko odsetek. Ale kapitału, który jest w dyspozycji państw zachodu, to 250-300 mld euro - przekazał polski premier, dodając, że "krok po kroku jesteśmy bliżej decyzji, korzystanie z tych zamrożonych środków".

12:56

W Biełgorodzie w Rosji ukraiński dron uderzył w budynek administracyjny koncernu Gazprom, raniąc dwie osoby - poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow na Telegramie. 

Gładkow powiedział również, że fasada budynku Gazpromu została uszkodzona, a służby ratunkowe wciąż pracują na miejscu ataku.

12:52

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF o pilne dostawy systemów obrony powietrznej, gdyż Rosja niemal codziennie rujnuje obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Zdaniem Kliczki "to nie wojna, to terror". 

"Nie możemy przetrwać bez pomocy naszych partnerów. Nasza gospodarka nie funkcjonuje, nasza logistyka jest zniszczona, nasz potencjał militarny jest zmniejszony" - mówił mer Kijowa.

11:28

Wielka Brytania powinna rozważyć wysłanie wojsk na Ukrainę, aby zapewnić szkolenie i inne wsparcie siłom ukraińskim w wojnie z Rosją, choć z dala od linii frontu - powiedział James Heappey, który pod koniec marca ustąpił ze stanowiska wiceministra obrony. 

W obszernym wywiadzie dla stacji Sky News Heappey, który stanowisko to pełnił przez 4,5 roku, podkreślił, że wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją jest kluczowe dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i całej Europy. Wezwał Wielką Brytanię i jej sojuszników, aby poszły jeszcze dalej w dostarczaniu broni, która jest potrzebna Ukrainie do odpierania rosyjskich ataków.

11:24

W celu uzupełnienia strat, które siły okupacyjne ponoszą w walkach na Ukrainie, i obsadzenia nowych jednostek Kreml wysyła na wojnę personel rosyjskiej Floty Pacyfiku - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). 

"Zgodnie z decyzją dowódcy Floty Pacyfiku Federacji Rosyjskiej, Wiktora Liiny, rotacje do Syrii zostały całkowicie wstrzymane, a cały personel jest wysyłany do strefy walk na Ukrainie. Obejmuje to 2000 rosyjskich żołnierzy z Kraju Nadmorskiego i Kamczatki" - dodano.

09:35

Ataki rosyjskich dronów z ostatniej nocy spowodowały pożar w zakładzie energetycznym w Dniepropietrowsku i uszkodziły infrastrukturę krytyczną w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowały w piątek władze regionalne.

09:33

Brytyjski minister obrony Grant Shapps zasugerował, że przechodząca obecnie testy broń laserowa DragonFire mogłaby zostać użyta na Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów, jeśli udałoby się jeszcze bardziej przyspieszyć jej regularną produkcję. 

Według pierwotnych planów DragonFire miał wejść na wyposażenie sił zbrojnych Wielkiej Brytanii w 2032 roku, ale ministerstwo obrony poinformowało o przyspieszeniu tego terminu i ma to się stać najpóźniej w 2027 roku. 

W połowie stycznia ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu pierwszego udanego testu DragonFire przeciw celowi w powietrzu. Broń energetyczna kierowana laserowo (LDEW) wykorzystuje intensywną wiązkę światła do przecinania celu i może uderzać z prędkością światła. 

Według resortu broń ta jest na tyle precyzyjna, że może z odległości kilometra trafić w monetę jednofuntową i jest wielokrotnie tańsza niż pociski czy drony, które może niszczyć. Jak wówczas przekazano, uruchomienie systemu DragonFire na 10 sekund jest równoważne kosztowi używania zwykłego grzejnika przez godzinę, a typowy koszt jego obsługi wyniesie mniej niż 10 funtów za strzał. 

07:55

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 16 z 17 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował w piątek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. 

05:13

Ukraińskie dzieci deportowane do Rosji przechodzą indoktrynację i mogą zostać wysłane do walki na Ukrainie - powiedziała małżonka ukraińskiego prezydenta Ołena Zełenska w wywiadzie dla włoskiej telewizj RAI. Podkreśliła, że nieznana jest dokładna liczba deportowanych dzieci. Może to być nawet ponad 19 tysięcy.

05:05

Rosyjskie ostrzały ukraińskich obiektów energetycznych to część "demilitaryzacji" Ukrainy - oświadczył Władimir Putin, nawiązując do zmasowanego ataku na ukraińską infrastrukturę krytyczną. 

"Niestety w ostatnim czasie obserwowaliśmy serię ataków na nasze obiekty energetyczne i byliśmy zmuszeni do odpowiedzi" - miał powiedzieć Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką. 

Dodał, że Rosja "nie przeprowadzała żadnych ostrzałów" zimą "ze względów humanitarnych". 

W nocy z środy na czwartek doszło do kolejnego ataku rakietowego na Charków i obwód charkowski. Celem były również obiekty w obwodach kijowskim, zaporoskim, odeskim i lwowskim. W obwodzie kijowskim całkowicie zniszczona została elektrociepłownia Trypilska.