Ukraińska armia poinformowała o zmianie dowódcy wojsk zgrupowania "Charków", które broni obwodu charkowskiego przed trwającymi od kilku dni intensywnymi atakami sił rosyjskich. Z regionu ewakuowano już ponad 5,7 tys. ludzi. Rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim jest w dużej mierze konsekwencją polityki Zachodu, który nie pozwala Ukraińcom na wykorzystywanie zachodniego uzbrojenia do atakowania celów wojskowych w Rosji - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Poniedziałek był 810. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w raporcie dnia.
Pracujemy nad tym, by Ukraina otrzymała kolejne systemy Patriot - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Białym Domu, Sullivan powiedział, że kwestia dostarczenia dla Ukrainy dodatkowych Patriotów wobec nasilającego się ostrzału ze strony Rosji jest jednym z jego najwyższych priorytetów.
Jedną z rzeczy, którą robię każdego dnia, to rozmawiam przynajmniej z jednym sojusznikiem, jeśli nie więcej o bateriach Patriotów dla Ukrainy. Mieliśmy ostatnio dobre wieści od jednego z sojuszników, który podaruje jedną z nich, teraz pracujemy nad kolejnymi - powiedział Sullivan, czyniąc aluzję do niedawnej zapowiedzi podarowania baterii Patriot przez Niemcy.
Dodał, że administracja stara się "poruszyć niebo i ziemię", by dostarczyć pomoc Ukrainie. Jak stwierdził, Rosja obecnie z jeszcze większą determinacją, niż w ubiegłym roku, nasila ostrzeliwanie obiektów cywilnych i infrastruktury i przekracza kolejne granice brutalności.
Ewakuacja ludności cywilnej z obszarów objętych walkami w pobliżu miasta Wołczańsk w obwodzie charkowskim:
Pomoc wojskowa dla Ukrainy, w tym obrona powietrzna, to główny temat rozpoczętego w poniedziałek w Sztokholmie dwudniowego szczytu premierów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii z udziałem kanclerza Niemiec.
Szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson poinformował na konferencji prasowej o porannej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Mogę potwierdzić, że jesteśmy w trakcie uzgadniania naszego udziału w niemieckiej inicjatywie - podkreślił, nie ujawniając szczegółów.
W połowie kwietnia rząd Niemiec ogłosił inicjatywę Immediate Action on Air Defense, mającą na celu jak najszybsze wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Wówczas Berlin zapowiedział przekazanie kolejnego trzeciego systemu Patriot. Tego rodzaju sprzęt obronny ma również Szwecja. Namawiam do tego rodzaju darowizn kolejne państwa - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy atakuje nas od piątku w rejonie Charkowa, a 50 tysięcy znajduje się przy granicy - przekazał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandr Łytwynenko w wywiadzie dla agencji AFP.
Zapewnił jednak, że miasto nie jest zagrożone, bowiem jest przekonany, że ukraińskie siły będą w stanie obronić Charków.
Spodziewaliśmy się rosyjskiej ofensywy w tym rejonie, ponieważ wywiad dostarczył informacje na czas, w związku z czym ukraińska armia była gotowa na rosyjski atak - wyjaśnił szef RBNiO, który pod koniec marca br. zastąpił na tym stanowisku Ołeksija Daniłowa.
Łytwynenko skomentował też zmianę na stanowisku ministra obrony Rosji, na którym Siergieja Szojgu zastąpił Andriej Biełousow. Jego zdaniem decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina odzwierciedla zamiar przygotowań do "długiej wojny z Zachodem".
To sugeruje, że Putin od dawna planuje wojnę. Wojnę nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko całemu Zachodowi, wojnę przeciwko NATO - podkreślił Łytwynenko.
New York Times donosi, że Ukraina przechwytuje obecnie o połowę mniej rakiet niż rok temu.
"W maju 2023 roku ukraińska obrona powietrzna strącała 80 proc. rosyjskich rakiet. Teraz ze względu na braki amunicji Ukraina jest w stanie przechwytywać o połowę mniej pocisków" - podał w poniedziałek dziennik.
Amerykańscy dziennikarze wskazują, że Rosjanie stosują teraz większą nawałę ogniową, korzystając naraz z pocisków balistycznych, manewrujących i hipersonicznych.
Agresor zwiększył również liczbę ataków przeprowadzanych przy użyciu pocisków szczególnie trudnych do przechwycenia, jak rakiety balistyczne Iskander-M i Kh-22.
"Zmiany we władzach Rosji to przejście do wojskowego komunizmu" - napisał w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ukrainiec skomentował w ten sposób utratę funkcji szefa ministerstwa obrony Rosji przez Siergieja Szojgu i zastąpienie go Andriejem Biełousowem. Ocenił również, że nie wróży to niczego dobrego w kwestii negocjacji z Moskwą.