"Francja i Ukraina podpisały około 10 umów w sferze przemysłu obronnego" - poinformował w piątek minister obrony Sebastien Lecornu podsumowując wyniki wizyty w Kijowie. Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze do służby wojskowej. Chodzi o 130 tysięcy mężczyzn – podaje RIA Novosti. Uczestnicy 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zatwierdzili uchwałę w sprawie przywrócenia Ukrainie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Grupa ukraińskich partyzantów oświadczyła, że przygotowuje specjalne działania na 30 września. Właśnie tego dnia – zgodnie z dekretem Putina – tereny okupowane przez Rosję pierwszy raz mają świętować Dzień Zjednoczenia z Rosją. W 1941 roku Niemcy rozstrzelali tam tysiące Żydów. Piątek, 29 września 2023 r. to 584. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu znajdziecie w naszej relacji.
Zawiesiliśmy status węgierskiego banku OTP, a także pięciu greckich firm przewozowych jako międzynarodowych sponsorów inwazji Rosji na nasz kraj; mamy nadzieję, że ta decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro - oznajmiła w piątek ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK).
Grupa ukraińskich partyzantów oświadczyła, że przygotowuje specjalne działania na 30 września. Właśnie tego dnia - zgodnie z dekretem Putina - Rosjanie mają świętować Dzień Zjednoczenia, czyli rocznice aneksji ukraińskich terytoriów.
Planujemy pewne wydarzenia, ale na razie nie zdradzimy jakie - powiedział w rozmowie z portalem Kviy Post przedstawiciel ruchu partyzanckiego "Żółta wstążka".
"Żółta wstążka" na terenach okupowanych przez Rosję wydaje gazetę "Głos Partyzanta" i potajemnie wiesza ukraińskie flagi, a także żółte wstążki w popularnych miejscach spotkań.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".
Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla mediów udzielonym w Kopenhadze.
"Wróg wystrzelił kilka grup bezzałogowców szturmowych Shahed z Krymu. Postępuj zgodnie z instrukcjami. Po ogłoszeniu alarmu powietrznego udaj się do schronu" - czytamy we wpisie Sił Powietrznych Ukrainy na Telegramie.
Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby ci politycy wypracowali sobie opinię na temat naszego kraju na podstawie własnych obserwacji - oznajmił w piątek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Holenderska firma przekazała ukraińskiej straży granicznej sześć samochodów Toyota Land Cruiser. Auta mają usprawnić ewakuację rannych.
Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach dostosowywania się do restrykcji UE w tej kwestii - poinformował organ pełniący funkcję rządu i kolegialnej głowy państwa szwajcarskiego.
"W ciągu dnia lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy dokonało 11 ataków na obszary koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosjan, a także dwa ataki na przeciwlotnicze systemy rakietowe wroga. Jednostki sił rakietowych uderzyły w miejsce, w którym przebywali żołnierze, była broń i sprzęt wojskowy Rosjan" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano też, że zniszczono stację radarową rosyjskich wojsk.
Próbuję wyjaśniać rozmówcom w Brukseli, że czas na Ukrainie płynie inaczej i to, co gdzie indziej trwa miesiącami, tutaj da się zrealizować w ciągu kilku dni lub tygodni; dlatego uważam, że realnym terminem przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej jest rok 2030 - oznajmiła w piątek stała przedstawiciel UE w Kijowie Katarina Mathernova.
Szefowa unijnej misji dyplomatycznej podkreśliła w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda, że stanie się to możliwe wyłącznie pod warunkiem wytężonej pracy ukraińskich władz i szybkiego wdrażania niezbędnych reform. Jak dodała, istotne znaczenie mają w tym względzie także realia geopolityczne, czyli kontekst rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie straszne wydarzenia z 24 lutego 2022 roku (początku agresji Rosji na sąsiedni kraj - przyp. RMF FM) i wszystko to, co nastąpiło później, dzisiaj nawet nie rozważalibyśmy, kiedy i w jaki sposób Ukraina przystąpi do UE. Dlatego geopolityka, rzecz jasna, odgrywa tutaj ważną rolę, wyznaczając kierunek (działań) - przyznała Mathernova.
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Jest to związane ze startem myśliwców MiG-31K.
Rosyjskie wojsko znów ostrzelało Chersoń - poinformował szef władz miasta Roman Mroczko na Telegramie.
Na razie nie ma informacji ofiarach.
Ukrinform podaje, że obwód chersoński w ciągu doby był ostrzeliwany 96 razy. Zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych.
29 września Szwajcarska Rada Federalna zgodziła się na przeznaczenie 100 milionów franków szwajcarskich na usunięcie min na Ukrainie oraz pomoc w odbudowie tego państwa.
Nasi zachodni partnerzy boją się rozpadu Rosji, nie przyjmują tego do wiadomości; te państwa nie mogą też jednoznacznie określić, na czym właściwie miałoby polegać nasze zwycięstwo w wojnie z Kremlem - przyznał w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Do tej pory nikt nie jest w stanie udzielić nam konkretnej odpowiedzi na pytanie, czym właściwie byłaby nasza wygrana. Mówią nam: "będziemy was wspierać do...", lecz potem nie słyszy się słowa "zwycięstwo". Musimy dokładnie wiedzieć, czy oni (kraje Zachodu -) kroczą razem z nami do zwycięstwa, czy też (może) idą (z Ukrainą tylko) przez określony czas, a potem zobaczą i dojdą do takich lub innych wniosków - oznajmił Daniłow w rozmowie z dziennikarką Natalią Mosejczuk. Wypowiedź polityka przytoczyły również agencje Interfax-Ukraina i UNIAN.
Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze do służby wojskowej. Chodzi o 130 tysięcy mężczyzn - podaje RIA Novosti.
Na tymczasowo okupowanym Krymie, po serii ataków na obiekty wojskowe, FSB Federacji Rosyjskiej niemal codziennie informuje o zatrzymaniu osób podejrzanych o "szpiegostwo".
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyła rosyjską stację radarową w obwodzie kurskim przy granicy z Ukrainą - podaje Ukrinform.
W obwodzie lwowskim zatrzymano kolejnych urzędników przyjmujących łapówki w zamian za wydanie orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej; jedna ze złapanych na gorącym uczynku urzędniczek próbowała zjeść dowód rzeczowy w postaci studolarowego banknotu - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na informacje Państwowego Biura Śledczego Ukrainy.
Oprócz usprawnienia ukraińskiej kolei dzięki japońskiej technologii Shinkansen projekt odbudowy systemu transportowego stanowi również okazję dla Ukrainy do wzmocnienia więzi z Europą Zachodnią i odcięcia się od Rosji poprzez zmianę rozstawu torów - zauważa w piątek japoński dziennik "Asahi Shimbun".
Jednak takie plany infrastrukturalne - jak zauważył japoński urzędnik, cytowany przez gazetę - powinny być rozważane w ramach 10-letniej strategii.
Rosja zwerbowała co najmniej 140 Kubańczyków do walki w Ukrainie - podaje Radio Swaboda.
Rosja zwiększyła liczbę swoich lotniskowców na Morzu Czarnym do trzech. Razem dysponują 24 rakietami Kalibr.
Francja i Ukraina podpisały około 10 umów w sferze przemysłu obronnego - poinformował w piątek minister obrony Sebastien Lecornu podsumowując wyniki wizyty w Kijowie, podczas której towarzyszyli mu przedstawiciele 20 francuskich firm zbrojeniowych.
Stronami umów są wielcy producenci sprzętu wojskowego, małe i średnie firmy, jak i start-upy, które specjalizują się w produkcji uzbrojenia (artylerii, sprzętu opancerzonego, dronów), a także cyberbezpieczeństwie i rozminowywaniu - podała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wypowiedzi Lecornu w mediach społecznościowych.
Ukraiński portal Hromadske przekazał w piątek, że firmy francuskie podpisały wspólnie z przedstawicielami przemysłu ukraińskiego prawie 20 umów i listów intencyjnych.
Wśród tych dokumentów jest m.in. list intencyjny o współpracy pomiędzy ukraińską agencją odpowiedzialną za zakup uzbrojenia, działającą w ramach resortu obrony, i francuską DGA, agencją ds. zakupów wojskowych. Dokument przewiduje bezterminową współpracę i tworzy bazę prawną do zawierania przyszłych kontraktów.
"Bardzo ważne jest, aby zawsze pamiętać o historii, a nie zapominać. Bo "Nigdy więcej!" to nie są puste słowa - powiedział prezydent Ukrainy zapalając znicz przed pomnikiem, przedstawiającym siedmioramienny świecznik żydowski - menorę.