W wyzwolonych spod okupacji miejscowościach obwodu chersońskiego udokumentowano ponad 400 rosyjskich zbrodni wojennych - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, wśród zamordowanych są zarówno wojskowi, jak i cywile. "Obserwujemy zwiększanie zgrupowania wojsk okupacyjnych w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Cywile mają zakaz zbliżania się do lotniska. Do miasta przybywają kolumny od strony Tokmaku" - informuje sztab generalny armii ukraińskiej. Ukraińcy wyzwolili kolejną miejscowość spod rosyjskiej okupacji w obwodzie chersońskim. To Lwowe znajdujące się na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, ok. 40 km na północny wschód od Chersonia. To 263. dzień wojny w Ukrainie. Najważniejsze informacje zbieramy dla Was w naszej relacji z 13.11.2022 r.
W wyzwolonych spod okupacji miejscowościach obwodu chersońskiego udokumentowano ponad 400 rosyjskich zbrodni wojennych - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, wśród zamordowanych są zarówno wojskowi, jak i cywile.
Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad wsią Makijiwka w rejonie miejscowości Swatowe, ważnego kierunku ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie ługańskim - przekazał szef władz regionu Serhij Hajdaj.
"Obserwujemy zwiększanie zgrupowania wojsk okupacyjnych w rejonie Melitopola w obwodzie zaporoskim. Wokół miasta budowane są umocnienia i fortyfikacje. Cywile mają zakaz zbliżania się do lotniska. Do miasta przybywają kolumny od strony Tokmaku" - informuje sztab generalny armii ukraińskiej.
Według informacji strony ukraińskiej w części obwodu chersońskiego położonej na lewym brzegu rzeki Dniepr, w miejscowościach Kachowka, Tawrijsk i Nowa Kachowka, Rosjanie zmniejszają liczebność swoich wojsk.
W miejscowości Kurachowe w obwodzie donieckim w jednopiętrowy budynek uderzyła rakieta. Ranna została jedna osoba - przekazał szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
"Już drugi dzień trwa świętowanie wyzwolenia obwodu chersońskiego. Ludzie wychodzą na place, na ulice z ukraińskimi flagami, cieszą się, dziękują Siłom Zbrojnym Ukrainy. Ja jednak chcę was trochę ostrzec" - napisał na Telegramie niedzielę szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz.
"Trwa rozminowywanie, przeciwnik zaminował prawie wszystko. Bardzo was proszę - nie zbierajcie się w tłumnych miejscach. Co więcej, jutro, 14 listopada, w centrum miasta będą prowadzone prace saperskie. Proszę was bardzo, byście nie wjeżdżali do centralnej części miasta" - dodał urzędnik.
Rosyjscy żołnierze wycofujący się z obwodu chersońskiego Ukrainy ukradli szopa z zoo - podają ukraińskie media, powołując się na wpis rosyjskiej blogerki, która informację tę przedstawiła jako "jedyną dobrą wiadomość" z rosyjskiego odwrotu. Ukraińskie media społecznościowe zareagowały wysypem memów.
Portal Ukrainska Prawda przywołuje wpis rosyjskiej propagandystki, która napisała, że "tak naprawdę jedyna dobra wiadomość" związana z rosyjskim odwrotem z obwodu chersońskiego jest taka, że jej znajomy zdążył ukraść szopa z zoo w Chersoniu.
Internet zareagował memami. Pojawił się m.in. nowy herb rosyjskiej armii, w którego środku są szop pracz, pralka i sedes. Dotychczas to właśnie pralki, wywożone nawet na czołgach, stały się symbolem masowych grabieży dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
"Szop pracz to sakralny symbol prania. Kto włada szopem, nie potrzebuje pralki" - napisał jeden z internautów. W innym memie jego autor porównuje zalety pralki i szopa pracza.
Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało nagranie podniesienia flagi ukraińskiej w miejscowości Lwowe w obwodzie chersońskim. To kolejna miejscowość wyzwolona spod okupacji rosyjskiej w tym regionie. "Żołnierze piechoty morskiej z Odessy podnieśli flagę ukraińską w centrum miejscowości Lwowe w obwodzie chersońskim. Wcześniej wyzwolili mieszkańców spod okupacji rosyjskiej" - poinformowało ministerstwo w komunikacie na serwisie Telegram. Lwowe leży na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, ok. 40 km na północny wschód od Chersonia.
Najemnik rosyjskiej "grupy Wagnera", który na Ukrainie oddał się do niewoli, został uprowadzony i z okrucieństwem zabity jako "zdrajca" - podał niezależny portal Meduza powołując się na kanały internetowe związane z "grupą Wagnera". Na kanałach tych ukazało się nagranie, na którym mężczyzna, którego głowa jest przymocowana do warstwy cegieł, przedstawia się jako Jewgienij Nużyn. Twierdzi, że podczas pobytu w Kijowie został uderzony, stracił przytomność i ocknął się "w tej piwnicy", a teraz "będzie sądzony". Następnie na jego głowę spadają ciosy przy użyciu młota kowalskiego.
"Pokój jest możliwy, nie ulegajmy rezygnacji wobec wojny" - mówił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę w Watykanie. Ponownie wezwał do bliskości z Ukrainą. Zwracając się do 30 tys. osób przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Pozostajemy blisko z naszymi braćmi i siostrami na udręczonej Ukrainie, solidarni poprzez modlitwę i konkretne gesty solidarności".
"Rosyjska agresja na Ukrainę jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju; jakikolwiek pokój kończący ten konflikt musi opierać się na poszanowaniu Karty NZ i prawa międzynarodowego" - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w Phnom Phem podczas konferencji prasowej. "Bardzo ważne jest tworzenie warunków do stopniowego przywracania dialogu, który w przyszłości doprowadzi do zapanowania pokoju" - dodał.
"Politycznie i psychologicznie Rosja nie dojrzała jeszcze do prawdziwych negocjacji i wycofania wojsk. Ale tak się stanie, od razu po wyzwoleniu Doniecka czy Ługańska" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Donieck i Ługańsk znajdują się od 2014 roku pod kontrolą Kremla i sterowanych przez niego prorosyjskich separatystów.