Rosjanie atakują równocześnie na kilku kierunkach. W całej Ukrainie podwyższono stan zagrożenia atakami rakietowymi. Tymczasem w okupowanym przez Rosję Mariupolu brakuje lekarzy i preparatów medycznych, a mieszkańcy nie mają dostępu do niezbędnych leków. Brakuje też żywności, wody, środków higienicznych, miasto pozbawione jest łączności i ciepła - powiadomiły ukraińskie władze miasta. Rosyjskie siły okupacyjne przygotowują ewakuację ludności z terenów ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego na anektowany Krym - powiadomił Sztab Generalny ukraińskiej armii. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji.
Twitter usunął ograniczenia dotyczące kont powiązanych z Kremlem wprowadzone po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Badania przeprowadzone przez "The Telegraph" w ubiegłym tygodniu wskazują, że firma Elona Muska nie ogranicza już zasięgu rosyjskim władzom i organizacjom medialnym.
W kwietniu ubiegłego roku, kilka tygodni po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę, Twitter zapowiedział, że "nie będzie wzmacniać ani polecać kont rządowych należących do państw, które ograniczają dostęp do bezpłatnych informacji i są zaangażowane w zbrojny konflikt międzypaństwowy", twierdząc, że polityka ta będzie miała natychmiastowe zastosowanie do kont rosyjskich władz. Oznaczało to, że konta nie będą polecane w wyszukiwarkach, osi czasu i innych częściach usługi.
Polska zrobiła wszystko, co zadeklarowała w sprawie czołgów: są na Ukrainie, w tym także Leopardy - powiedział w sobotę Wołodymyr Zełenski zaznaczając jednocześnie, że Warszawa ma przekazać Kijowowi 200 transporterów opancerzonych Rosomak i 100 bojowych wozów piechoty. "Dziękuję za takie niezmienne, wieloplanowe, duże wsparcie" - zakończył swoje sobotnie przemówienie ukraiński prezydent.
Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że ich lotnictwo przeprowadziło osiem uderzeń na obszary koncentracji wojsk rosyjskich. Ukraińcy mieli uderzyć z powietrza w stanowisko obrony przeciwlotniczej, magazyn amunicji, składy broni i sprzętu wojskowego i inne stanowiska bojowe wroga.
"W ciągu dnia przeciwnik wystrzelił 2 rakiety, dokonał 34 nalotów powietrznych i wykonał ponad 36 ostrzałów artyleryjskich. Prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych nadal pozostaje wysokie w całej Ukrainie. Przeciwnik nadal skupia główne wysiłki na ofensywie w kierunkach Łymanu, Awdijiwki i Bachmutu. Odparto tam ponad 35 ataków wroga" - napisał ukraiński sztab wojskowy w swojej aktualizacji.
Ukraińskie Siły Zbrojne opublikowały nowe dane dotyczące strat zadanych nieprzyjacielowi. Od 24 lutego 2022 roku do 8 kwietnia 2023 roku wyeliminowano według informacji Kijowa około 177680 żołnierzy wroga. Zniszczono także:
Czołgi - 3636(+3); pojazdy opancerzone - 7020(+4); systemy artyleryjskie - 2727(+5); wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 533(+0); systemy obrony powietrznej - 282(+1); samoloty - 307(+1); helikoptery - 292(+0); operacyjno-taktyczne UAV - 2298(+7); pociski manewrujące 911(+0); statki / łodzie - 18(+0); pojazdy i cysterny - 5599(+12); wyposażenie specjalne - 304(+0).
Siłom ukraińskim brakuje amunicji artyleryjskiej - donosi w sobotę "Washington Post". Ukraińcy są zmuszeni sięgać po niekonwencjonalne środki, by móc nawiązać walkę z przeciwnikiem. W podziemnych warsztatach, przy pomocy drukarek 3D produkowane są niewielkie ładunki, które można przenosić przy pomocy dronów.