Biały Dom poinformował o nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Kijowa. Na Ukrainę przybyły też systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. Siły ukraińskie muszą utrzymać Bachmut w obwodzie donieckim, bo jeśli się wycofają, to wojska rosyjskie podejmą ataki na inne miasta Ukrainy - ocenił w oficjalnym komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk. Jens Stoltenberg podejrzewa, że Putin gra na przeczekanie. Rosyjskiemu przywódcy mogą pomagać zabiegi pozwalające ominąć szereg zachodnich sankcji. O imporcie podzespołów do Rosji donosi NYT. Najważniejsze wydarzenia związane z 420. dniem wojny zbieramy w relacji z 19.04.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:19

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.

Na stronie poternet.site zbierane są potwierdzone publicznie w dostępnych źródłach informacje o żołnierzach armii rosyjskiej oraz formacji samozwańczych republik w Donbasie, którzy zginęli podczas najazdu na Ukrainę. Obecnie znajduje się tam 56 827 nazwisk.

20:50

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby odparto 40 rosyjskich ataków. Ukraińcy uderzyli też na rosyjskie wojska i dwa magazyny amunicji. Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - podał sztab generalny.

Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem dronów. Odnotowano też 57 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych.

Rosjanie atakowali m.in. pod Kreminną w obwodzie ługańskim, natomiast w obwodzie donieckim - w Bachmucie, gdzie wciąż trwają ciężkie walki, a także w rejonie miejscowości Awdijiwka, Wodiane, Perwomajske, Marjinka i Pobieda. Siły przeciwnika bezskutecznie próbowały atakować także w rejonie Wuhłedaru.

19:59

USA ogłosiły kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wartość pomocy wyceniono na 325 mln dolarów. Ten pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów artylerii rakietowej HIMARS, systemów przeciwpancernych, jak i dodatkowe pociski artyleryjskie - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

W ramach dotychczasowych 35 zatwierdzonych pakietów USA zadeklarowały przekazanie broni o wartości ponad 35 mld dolarów. Ogłoszenie nowej transzy ma miejsce na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Odbędzie się ono niemal rok po pierwszym takim spotkaniu ministrów obrony 54 państw w tym samym miejscu.

18:05

Jens Stoltenberg powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, że Władimir Putin najprawdopodobniej sądzi, że uda mu się przeczekać Zachód i Ukrainę.

Choć siły rosyjskie nadal ponoszą znaczące straty prezydent Putin nie wysyła żadnych sygnałów, że szykuje się do pokoju. Myśli, że może przeczekać opór Ukraińców i wsparcie Zachodu. Musimy nadal mu udowadniać, że się myli. I zapewniać Ukraińcom to, czego potrzebują, żeby zwyciężyć - stwierdził sekretarz generalny Sojuszu.

Władimir Putin nie stoi jednak na straconej pozycji. Wciąż pojawiają się doniesienia o kolejnych sposobach, dzięki którym Moskwa omija zachodnie sankcje. 

Instytucje handlowe w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej odnotowały gwałtowny wzrost ilości chipów i innych komponentów elektronicznych wysyłanych do Rosji przede wszystkim przez Armenię, Kazachstan i kilka innych krajów - podał "New York Times".

Technologie te są uznawane za krytyczne dla rozwoju broni, w tym rosyjskich pocisków manewrujących, którymi Rosja ostrzeliwuje Ukrainę.
Jak pisze "NYT", wprawdzie zdolność Rosji do produkcji broni została zmniejszona z powodu zachodnich sankcji, nałożonych ponad rok temu, ale Moskwa wciąż uzyskuje dostęp do wielu komponentów elektronicznych okrężną drogą.

17:20

"Działania kontrofensywy ukraińskiej już trwają" - zapewnia wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Według niej na wschodzie kraju prowadzone są już działania, które mają przygotować grunt pod właściwe uderzenie. Naszym celem jest wyzwolenie terytorium i naszym celem jest powstrzymanie wroga w swoich ofensywnych akcjach - twierdzi Malar cytowana przez Ukraińską Prawdę, dodając, że nie ma potrzeby publicznego ogłaszania niektórych działań kontrofensywy.

16:35

"To rosyjska prowokacja" - stwierdził rzecznik ukraińskich Sił Zbrojnych odpierając zarzuty Moskwy. Rosjanie utrzymują, że ukraińscy żołnierze wysadzili w Bachmucie 4 budynki mieszkalne, zabijając przy tym 20 cywilów. Kijów odpowiada, że te oskarżenia są jedynie próbą odwrócenia uwagi publicznej od zbrodni popełnianych przez najemników z grupy Wagnera.

Rzeczywiście w ostatnich dniach głośno o taktyce ukraińskich żołnierzy, którzy wycofując się na bezpieczniejsze pozycje, wysadzają w powietrze całe bloki mieszkalne, które zajmują siły okupanta.

15:40

Teraz będziemy mogli wykonywać operacje, o których mówimy od dawna - mówił Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych o dostarczonym z Niemiec systemie obrony przeciwlotniczej Patriot - To system dalekiego zasięgu i może osiągać dystans do 150 km. Dzięki temu będziemy mogli odrzucić rosyjskie samoloty od naszych granic i zestrzeliwać pociski balistyczne. To wielkie wzmocnienie i historyczny moment - mówił Ihnat cytowany przez portal Euromaidan Press.

15:14

Rosja wciąż posiada potencjał sprzętowy, by kontynuować wojnę - informuje Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS). Według ośrodka, braki w nowocześniejszych systemach zbrojeniowych, Rosjanie mogą z powodzeniem zastąpić starszym sprzętem, który nadal zalega w magazynach. Co więcej, eksperci CSIS zauważają, że przedwojenne zapasy Rosji i nielegalne łańcuchy dostaw zapewniają Kremlowi wystarczające zdolności, by nie przejmować się zachodnimi sankcjami.

Sankcje nie spowodują w związku z tym, że Moskwa prędko wycofa się z Ukrainy. Wręcz przeciwnie - Władimir Putin może zdecydować się na prowadzenie wojny na wyczerpanie, by przerzucić presję na Kijów i partnerów zachodnich, którzy będą musieli wspierać Ukrainę znacznie dłużej niż było to planowane pierwotnie.

14:15

Wołodymyr Zełenski kontynuuje objazd po kraju, w czasie którego odwiedza jednostki wojskowe i placówki pomocy medycznej. Tym razem odwiedził obwód połtawski, gdzie leczeni są ukraińscy żołnierze. Chcę wam podziękować. Robicie świetną robotę, co doceniają nie tylko leczeni tu chłopcy i dziewczęta, ale także wszyscy obywatele Ukrainy - napisał w mediach społecznościowych ukraiński prezydent, dziękując zespołom medycznym.

13:40

"Spór o ukraińskie zboże pokazuje, jak bardzo brukselska eurokracja nie rozumie państw członkowskich z Europy Wschodniej i to, że jeśli nie zmieni tego podejścia, grozi to nawet rozpadem Unii Europejskiej" - pisze portal brytyjskiego tygodnika "The Spectator". W czasie kryzysu mądrze zareagowały Polska, Słowacja i Węgry, a w ich ślady może pójść Bułgaria i Rumunia - pisze brytyjski publicysta i konkluduje, że Bruksela będzie musiała zmienić swoje podejście do podejmowania decyzji na szczeblu centralnym.

12:49

Bułgarski rząd wprowadził tymczasowy zakaz importu żywności z Ukrainy. Nie dotyczy on jednak tranzytu. Poinformował o tym na posiedzeniu gabinetu premier Gyłyb Donew.

12:48

Chiński minister obrony Li Shangfu podczas niedzielnej wizyty w Moskwie odnotował wkład prezydenta Rosji Władimira Putina "w zapewnienie pokoju na świecie". Na wideo z przemówieniem szefa resortu zwróciła uwagę agencja Bloomberg.

12:47

Brytyjski minister obrony Ben Wallace oskarżony przez parlamentarzystów o zatajanie "aktu wojny", jakiego Rosja rzekomo dopuściła się wobec Wielkiej Brytanii. Brzmi groźnie, warto zatem poznać okoliczności tej sprawy. Zarzuty wobec ministra sformułował szef brytyjskiej komisji parlamentarnej do spraw obronności.

12:46

Myślę, że na wielu Polaków padł blady strach. Okaże się, że większość policji zamiast strzec naszego porządku publicznego, będzie konwojowało wagony ze zbożem. To jest jakiś absurd - tak w Rozmowie w południe w RMF FM Krzysztof Paszyk skomentował słowa ministra Roberta Telusa, który zapewnił, że wszystkie drogowe i kolejowe transporty zboża z Ukrainy będą przejeżdżać przez Polskę pod eskortą policji.

12:43

Na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. W komunikacie na Twitterze oświadczył, że żołnierze ukraińscy opanowali systemy "tak szybko, jak tylko mogli".

"Nasze piękne ukraińskie niebo staje się bezpieczniejsze, dlatego że na Ukrainę przybyły systemy przeciwrakietowe Patriot. Siły naszej obrony przeciwlotniczej opanowały je tak szybko, jak tylko mogły" - napisał Reznikow na Twitterze. 

Podkreślił także, że "nasi partnerzy dotrzymali słowa". Reznikow podziękował ministerstwom obrony Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych, jak i społeczeństwom tych krajów. "Razem zwyciężymy" - zapewnił.

12:41

Szefowa KE Ursula von der Leyen odpowiedziała na list pięciu unijnych premierów z 31 marca ws. ukraińskiego zboża. Jak przekazała rzeczniczka KE, von der Leyen podkreśliła, że potrzebne jest wspólne europejskie podejście w tej sprawie.

12:01

Mieszkanka miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, została skazana na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności za przystąpienie do struktur "samorządu terytorialnego" z nadania Moskwy podczas okupacji Charkowszczyzny przez rosyjskie wojska - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

49-letnia kobieta przyjęła stanowisko "doradcy szefa" wiejskiej jednostki administracyjnej z siedzibą w Szewczenkowem. W rzeczywistości Ukrainka stanęła na czele samozwańczych lokalnych władz w miejscowości Starowiriwka, gdzie m.in. pośredniczyła w kontaktach mieszkańców z rosyjskimi okupantami. Oskarżona nie przyznała się do winy.

11:12

Kompromis z Komisją Europejską w sprawie importu z Ukrainy na wyciągnięcie ręki. Szefowa KE Ursula von der Leyen jeszcze dzisiaj ma odpowiedzieć na list pięciu premierów z 31 marca. Będą w nim konkretne propozycje kompromisu.

10:30

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że kontrole statków na Morzu Czarnym w ramach umowy zbożowej zostaną wznowione; podkreślił przy tym sprzeciw Rosji wobec prowadzenia inspekcji.

W komunikacie na Facebooku Kubrakow poinformował, że rozmawiał o odblokowaniu umowy zbożowej z ministrem obrony Turcji Hulusi Akarem.

"Porozumieliśmy się w sprawie wznowienia rejestracji i kontroli statków przybywających w celu załadowania zboża ukraińskiego" - wyjaśnił. 

10:27

Dwoje cywilów zginęło późnym wieczorem w miasteczku Wołczańsk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy; rosyjskie lotnictwo ostrzelało centrum miejscowości, niszcząc lub uszkadzając kilkanaście budynków mieszkalnych - powiadomiły  regionalne struktury Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

W mieście wybuchły liczne pożary. Największy z nich, obejmujący powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych, zniszczył niemal 60 i uszkodził około 150 stoisk handlowych na lokalnym bazarze. Strażakom udało się opanować ogień dopiero nad ranem.

09:23

MSZ Ukrainy odwołało na konsultacje do kraju ambasadora na Białorusi Ihora Kyzyma; jak oświadczył resort w środowym komunikacie, powodem jest wtorkowe spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przywódcą prorosyjskich separatystów z Doniecka Denysem Puszylinem.

Spotkanie z Puszylinem, jak zauważyło MSZ, jest "próbą legitymizacji przedstawiciela okupacyjnej administracji rosyjskiej w Doniecku".

08:55

Ukraina wkrótce może zyskać potężnego sojusznika militarnego. W wywiadzie z agencją Reutera prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol powiedział bowiem, że "w przypadku dużego rosyjskiego ataku na ludność cywilną możemy rozszerzyć swoje wsparcie dla Ukrainy ponad pomoc humanitarną i finansową". To sygnalizuje zmianę stanowiska Seulu w tej sprawie.

08:54

Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę państwo rosyjskie systematycznie wykorzystuje operacje informacyjne do zdyskredytowania ukraińskiego rządu i zmniejszenia międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że Rosja wykorzystuje wiele kanałów i pełnomocników do szerzenia dezinformacji: celowego tworzenia i udostępniania fałszywych lub zmanipulowanych informacji.

08:53

Rosja przez kilka miesięcy eksperymentowała z systemem walki elektronicznej Toboł, aby zakłócać transmisje satelitów Starlink, wykorzystywanych przez Ukrainę - pisze "Washington Post" omawiając kolejne dokumenty amerykańskiego wywiadu, które wyciekły do internetu.

08:51

Siły ukraińskie muszą utrzymać Bachmut w obwodzie donieckim, bo jeśli się wycofają, to wojska rosyjskie podejmą ataki na inne miasta Ukrainy - ocenił w oficjalnym komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk.

Dodał, że oddziały podległej mu samodzielnej brygady Sił Obrony Terytorialnej armii ukraińskiej "wykonują zadania bojowe w samym Bachmucie i w okolicach". 

08:48

W 2023 roku nie odbędą się Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe - podała rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na dwa źródła zbliżone do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zawody, dotychczas organizowane co roku, od teraz będą rozgrywane co dwa lata.

07:47

Celem domniemanej wizyty Władimira Putina na froncie było przedstawienie go jako rosyjskiego lidera wojennego oraz publiczne wskazanie "potencjalnych kozłów ofiarnych" przed planowaną kontrofensywą ukraińską - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"(...) Putin zapewne rozmyślnie wyróżnił (generała Michaiła) Tieplinskiego i (generała Olega) Makarewicza jako dowódców odpowiedzialnych za południową Ukrainę oraz (generała Aleksandra) Łapina jako dowódcę nadzorującego kierunek Ługańska. Putin, źródła na Kremlu i blogerzy wojenni coraz intensywniej rozważają perspektywy kontrofensywy ukraińskiej i jest prawdopodobne, że Kreml przygotowuje przestrzeń informacyjną w kraju albo na klęski militarne, albo na pokonanie zagrożenia kontrofensywą" - oceniają analitycy.

07:20

Rosyjskie drony zaatakowały w nocy Odessę. Słychać było eksplozje. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.

05:13

Rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer przekazała, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Polski i Ukrainy ws. ukraińskiego zboża.

"Z zadowoleniem przyjmujemy to ogłoszenie jako pierwszy krok do rozwiązania obecnej sytuacji. Nie zmieniamy jednak naszego stanowiska, że działania jednostronne są nie do przyjęcia. Kontynuujemy współpracę z zainteresowanymi państwami członkowskimi, a także z władzami ukraińskimi. Wiceszef KE Valdis Dombrovskis omówi to podczas swoich rozmów 19 kwietnia z władzami ukraińskimi i pięcioma państwami członkowskimi" - przekazała Ferrer.

05:12

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie wojny agresji Rosji na Ukrainie. Mój rząd potępia naruszenie terytorium Ukrainy, ale bronimy (idei) negocjacji dla rozwiązania politycznego - powiedział lokalnym mediom.

Prezydent Brazylii kilkukrotnie podnosił, że pokój powinien zostać wynegocjowany przez "grupę państw", przypomniała we wtorek agencja Reutera.

Wtorkowa wypowiedź prezydenta była zaskoczeniem, wcześniej twierdził bowiem, że "wojna wybuchła w wyniku decyzji podjętych przez dwa państwa", wzywał Unię i USA, by "przestały zachęcać Ukrainę do wojny", dostarczając jej broń, i przekonywał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "jest tak samo winny wojny jak Putin".

05:10

Nie uważam, aby w wojnie rosyjsko-ukraińskiej byli zwycięzcy. W tej wojnie są tylko przegrani - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w programie publicystycznym BBC HARDtalk, pytany przez prowadzącego czy chce, aby Ukraina wygrała wojnę. Mówienie o zwycięzcach w tym konflikcie nie ma sensu  - powiedział polityk.

Szijjarto podkreślił, że Węgry popierają natychmiastowe zawieszenie broni i rozpoczęcie rozmów pokojowych. Dodał, że Budapeszt popiera suwerenność i integralność Ukrainy, a także wszystkich innych krajów na świecie.

To, że nastąpią rozmowy pokojowe nie oznacza, że obecna linia frontu będzie równa z ustaleniami porozumienia pokojowego"- powiedział Szijjarto.