Biały Dom poinformował o nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Kijowa. Na Ukrainę przybyły też systemy przeciwrakietowe Patriot - potwierdził minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow. Siły ukraińskie muszą utrzymać Bachmut w obwodzie donieckim, bo jeśli się wycofają, to wojska rosyjskie podejmą ataki na inne miasta Ukrainy - ocenił w oficjalnym komunikacie dowódca brygady walczącej w rejonie Bachmutu pułkownik Dmytro Zaworotniuk. Jens Stoltenberg podejrzewa, że Putin gra na przeczekanie. Rosyjskiemu przywódcy mogą pomagać zabiegi pozwalające ominąć szereg zachodnich sankcji. O imporcie podzespołów do Rosji donosi NYT. Najważniejsze wydarzenia związane z 420. dniem wojny zbieramy w relacji z 19.04.2023.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy uruchomiło stronę internetową z danymi ponad 56 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie agresji na Ukrainę. Informacje pochodzą z publicznie dostępnych źródeł.
Na stronie poternet.site zbierane są potwierdzone publicznie w dostępnych źródłach informacje o żołnierzach armii rosyjskiej oraz formacji samozwańczych republik w Donbasie, którzy zginęli podczas najazdu na Ukrainę. Obecnie znajduje się tam 56 827 nazwisk.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby odparto 40 rosyjskich ataków. Ukraińcy uderzyli też na rosyjskie wojska i dwa magazyny amunicji. Przeciwnik kosztem wielkich strat kontynuuje ataki na kierunkach łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim - podał sztab generalny.
Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 37 lotniczych, w tym z zastosowaniem dronów. Odnotowano też 57 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych.
Rosjanie atakowali m.in. pod Kreminną w obwodzie ługańskim, natomiast w obwodzie donieckim - w Bachmucie, gdzie wciąż trwają ciężkie walki, a także w rejonie miejscowości Awdijiwka, Wodiane, Perwomajske, Marjinka i Pobieda. Siły przeciwnika bezskutecznie próbowały atakować także w rejonie Wuhłedaru.
USA ogłosiły kolejny, 36. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wartość pomocy wyceniono na 325 mln dolarów. Ten pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów artylerii rakietowej HIMARS, systemów przeciwpancernych, jak i dodatkowe pociski artyleryjskie - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
W ramach dotychczasowych 35 zatwierdzonych pakietów USA zadeklarowały przekazanie broni o wartości ponad 35 mld dolarów. Ogłoszenie nowej transzy ma miejsce na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. Odbędzie się ono niemal rok po pierwszym takim spotkaniu ministrów obrony 54 państw w tym samym miejscu.
Jens Stoltenberg powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, że Władimir Putin najprawdopodobniej sądzi, że uda mu się przeczekać Zachód i Ukrainę.
Choć siły rosyjskie nadal ponoszą znaczące straty prezydent Putin nie wysyła żadnych sygnałów, że szykuje się do pokoju. Myśli, że może przeczekać opór Ukraińców i wsparcie Zachodu. Musimy nadal mu udowadniać, że się myli. I zapewniać Ukraińcom to, czego potrzebują, żeby zwyciężyć - stwierdził sekretarz generalny Sojuszu.
Władimir Putin nie stoi jednak na straconej pozycji. Wciąż pojawiają się doniesienia o kolejnych sposobach, dzięki którym Moskwa omija zachodnie sankcje.
Instytucje handlowe w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej odnotowały gwałtowny wzrost ilości chipów i innych komponentów elektronicznych wysyłanych do Rosji przede wszystkim przez Armenię, Kazachstan i kilka innych krajów - podał "New York Times".
Technologie te są uznawane za krytyczne dla rozwoju broni, w tym rosyjskich pocisków manewrujących, którymi Rosja ostrzeliwuje Ukrainę.
Jak pisze "NYT", wprawdzie zdolność Rosji do produkcji broni została zmniejszona z powodu zachodnich sankcji, nałożonych ponad rok temu, ale Moskwa wciąż uzyskuje dostęp do wielu komponentów elektronicznych okrężną drogą.
"Działania kontrofensywy ukraińskiej już trwają" - zapewnia wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Według niej na wschodzie kraju prowadzone są już działania, które mają przygotować grunt pod właściwe uderzenie. Naszym celem jest wyzwolenie terytorium i naszym celem jest powstrzymanie wroga w swoich ofensywnych akcjach - twierdzi Malar cytowana przez Ukraińską Prawdę, dodając, że nie ma potrzeby publicznego ogłaszania niektórych działań kontrofensywy.
"To rosyjska prowokacja" - stwierdził rzecznik ukraińskich Sił Zbrojnych odpierając zarzuty Moskwy. Rosjanie utrzymują, że ukraińscy żołnierze wysadzili w Bachmucie 4 budynki mieszkalne, zabijając przy tym 20 cywilów. Kijów odpowiada, że te oskarżenia są jedynie próbą odwrócenia uwagi publicznej od zbrodni popełnianych przez najemników z grupy Wagnera.
Rzeczywiście w ostatnich dniach głośno o taktyce ukraińskich żołnierzy, którzy wycofując się na bezpieczniejsze pozycje, wysadzają w powietrze całe bloki mieszkalne, które zajmują siły okupanta.
-
Tagi:Ukraina