W Łymanie w obwodzie donieckim odnaleziono miejsce pochówku 180 osób - potwierdziła ukraińska policja. Są tam m.in. groby kilkuletnich dzieci. Rosjanie zaczęli przygotowywać swoje społeczeństwo na możliwe użycie broni nuklearnej - ocenił w wywiadzie dla BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Siły ukraińskie zgłaszają problemy z systemem Starlink podczas ofensywy przeciw wojskom rosyjskim; niektóre z urządzeń przestały działać, gdy żołnierze ukraińscy wkroczyli na wyzwolone spod rosyjskiej okupacji tereny - podał dziennik "Financial Times", powołując się na ukraińskich urzędników. Wydarzenia z 226. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę relacjonujemy dla Was w naszym raporcie z 07.10.2022 roku. Informacje w nim są aktualizowane na bieżąco.
W Łymanie w obwodzie donieckim odnaleziono miejsce pochówku 180 osób - potwierdziła ukraińska policja. Są tam m.in. groby kilkuletnich dzieci.
"W zbiorowych grobach leżą tu całe rodziny. Są groby dzieci urodzonych w latach 2019-2021" - napisał przedstawiciel policji ukraińskiej Jewhen Żukow na Telegramie.
Wcześniej o odnalezieniu miejsca pochówku poinformował portal Donbass.Realii, projekt medialny Radia Swoboda. Władze regionalne przekazały zaś, że po wyzwoleniu Łymanu spod okupacji rosyjskiej mieszkańcy poinformowali o 39 miejscach pochówku, gdzie mogą się znajdować zarówno groby pojedynczych osób, jak i groby zbiorowe.
Dwoje dzieci - pięcioletnia dziewczynka i 10-letni chłopiec - zginęło na skutek wybuchu miny w miejscowości Pidhirne na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - przekazała agencja Interfax-Ukraina za regionalną komendą policji.
Dzieci oddaliły się poza rodzinną wieś w poszukiwaniu stabilnego zasięgu telefonii komórkowej. W okolicach cmentarza chłopiec nastąpił na rosyjską minę i zginął na miejscu. Dziewczynkę przewieziono do szpitala, lecz jej życia nie udało się uratować.
Rosja przerzuciła na lotnisko w Łunińcu na południu Białorusi co najmniej 20 irańskich dronów-kamikadze Shahed-136. Oznacza to, że możliwe są ataki przy pomocy tych maszyn w środkowej i zachodniej części Ukrainy - ostrzegło ukraińskie Regionalne Dowództwo Sił Obrony Terytorialnej "Zachód".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że w ciągu tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim. Zapewnił, że również na południu kraju armia ukraińska osiąga "dobre rezultaty".
W Rosji powstaje niebezpieczny dla Putina sojusz dowódcy Gwardii Narodowej Wiktora Zołotowa, właściciela prywatnej firmy wojskowej (Grupy Wagnera) Jewgienija Prigożyna, prokremlowskiego przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa i, być może, bankowego magnata Jurija Kowalczuka - ocenił rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski.
Rosjanie zaczęli przygotowywać swoje społeczeństwo na możliwe użycie broni nuklearnej - ocenił w wywiadzie dla BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oni jeszcze nie wiedzą, czy to zrobią, czy nie. Dla mnie niebezpieczne jest samo mówienie o tym - podkreślał. Putin nie boi się ataku nuklearnego. On boi się jedynie swojego narodu. Tylko on może zastąpić go kimś innym, odebrać mu władzę i przekazać ją w inne ręce - dodał.
Do 14 wzrosła liczba osób zabitych w ostrzałach rakietowych w Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, przeprowadzonych w nocy ze środy na czwartek przez rosyjskie wojska - powiadomił na Telegramie sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew.
W piątek w godzinach porannych ukraińskie służby informowały o 11 ofiarach śmiertelnych.
Najeźdźcy dokonali w nocy ze środy na czwartek siedmiu ataków rakietowych na jedną z dzielnic Zaporoża. Uszkodzono lub zniszczono kilka budynków mieszkalnych.
Siły ukraińskie zgłaszają problemy z systemem Starlink podczas ofensywy przeciw wojskom rosyjskim; niektóre z urządzeń przestały działać, gdy żołnierze ukraińscy wkroczyli na wyzwolone spod rosyjskiej okupacji tereny - podał dziennik "Financial Times", powołując się na ukraińskich urzędników.
Przerwy w dostępie do usług, oferowanych przez systemy łączności satelitarnej firmy SpaceX Elona Muska, hamują ofensywę przeciwko rosyjskim wojskom okupacyjnym - wskazali ukraińscy żołnierze i urzędnicy.
Co się dzieje na froncie? Jak duże sukcesy w ostatnich dniach udało się odnieść wojskom ukraińskim, wyzwalającym kraj spod rosyjskiej okupacji?
To jest tematem "Rzutu na mapę" - nowego interaktywnego programu informacyjnego RMF24.pl. Razem z generałem Mirosławem Różańskim przy mapie analizujemy, co przez ostatni tydzień wydarzyło się na froncie.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi potwierdził, że agencja przeprowadziła rotację swych ekspertów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. MAEA dodała, że Grossi w przyszłym tygodniu uda się do Rosji.
Jak podaje agencja Reutera, czterej eksperci MAEA zastąpili teraz dwóch specjalistów, którzy przebywali w elektrowni od 1 września.
W osobnym oświadczeniu MAEA zapowiedziała, że Grossi uda się do Moskwy w przyszłym tygodniu na rozmowy na temat ustanowienia strefy ochronnej wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Siłownia jest okupowana przez wojska rosyjskie.
Wizyta Grossiego była najpierw zapowiadana na ten tydzień. Szef MAEA miał udać się kolejno do Kijowa i do Moskwy; w Kijowie był w czwartek.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
Zespół Guterresa zamierza nie tylko przedłużyć, ale też poszerzyć tę umowę, a ponadto "pracuje również nad usunięciem przeszkód w eksporcie rosyjskich zbóż i nawozów" - dodał Dujarric. W związku z tym dyrektor ONZ do spraw pomocy humanitarnej Martin Griffiths i przedstawicielka organizacji do spraw handlu Rebeca Grynspan udadzą się za około tydzień do Moskwy, by omówić te kwestie.
Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją - powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.
Parlament wezwał społeczność międzynarodową do "dalszego podejmowania wszelkich możliwych kroków w celu sformalizowania prawnego statusu Terytoriów Północnych Japonii (termin stosowany przez Tokio na określenie spornego archipelagu - PAP)".
Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za "integralną część terytorium Japonii". Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.
W Łymanie, mieście w północnej części obwodu donieckiego, wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej, mieszkańcy poinformowali o 39 miejscach pochówku. Mogą być to groby pojedynczych osób, jak i groby zbiorowe - poinformowała policja.
Krótko po tym oświadczeniu portal Donbass.Realii, projekt medialny Radia Swoboda (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, RFE/RL), podał, że w Łymanie znajduje się masowy grób, w którym spoczywać może nawet 180 osób.
Portal Hromadske podał w środę, że w Łymanie znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał zamordowanych cywilów. Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin powiedział w piątek, że "faktycznie w każdym mieście czy wsi", skąd wyparto wojska rosyjskie działała rosyjska "katownia w tej czy innej formie".
Rosyjskie władze mają duże trudności, by wyposażyć zmobilizowanych żołnierzy nawet w ubrania; mężczyźni powołani do wojska są zmuszeni kupować wiele elementów ekwipunku na własny koszt - powiadomił komunikacie ukraiński sztab generalny.
Rosyjskie władze zdymisjonowały dowódcę Wschodniego Okręgu Wojskowego, generała pułkownika Aleksandra Czajko - informuje rosyjski serwis informacyjny RBC. To kolejna w ostatnim czasie zmiana w kadrze dowódczej rosyjskiego wojska.
Pracownicy sfery budżetowej na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zapisywania się do kremlowskiej partii Jedna Rosja; jeśli ktoś odmawia, grozi mu się zwolnieniem z pracy, a nawet mobilizacją na wojnę - powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Członek wewnętrznego kręgu współpracowników Putina wygłosił w rozmowie z prezydentem krytykę wojny w Ukrainie i popełnianych w niej błędów - podał "Washington Post", powołując się na informacje służb wywiadowczych. Ma to być sygnał świadczący o rosnących napięciach w kręgu rosyjskich władz.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wręczył Władimirowi Putinowi bon podarunkowy na ciągnik. Wszystko to z okazji 70. urodzin.
Aktywiści w Pradze przynieśli przed ambasadę Rosji trumnę z lalką przypominającą Władimira Putina. Rosyjski prezydent kończy dziś 70 lat. Uczestnicy akcji życzyli mu "długiego życia w więzieniu".