Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje trzeba bardzo uważnie zaplanować swój wyjazd. Unikniemy w ten sposób przepłacania za wynajęcie samochodu, zbyt drogiego hotelu czy nieatrakcyjnej wycieczki.

Wielu polskich turystów decyduje się na wakacyjne zwiedzanie Londynu. Brytyjski korespondent RMF FM podpowiada, jak tanio znaleźć miejsce do spania.

Poszukiwania noclegu najlepiej zacząć od sprawdzenia cen w porównywarce. Po wybraniu konkretnego koniecznie trzeba wejść na jego właściwą stronę w internecie. Sprawdźcie w jakiej dzielnicy się znajduje i obejrzyjcie okolice w Google Street View. Zbyt tania oferta w atrakcyjnej części Londynu może okazać się koszmarem ze wspólną łazienką dla kilku osób. Koniecznie zadzwońcie na recepcję. Brak należytej komunikacji może okazać się zbawiennym ostrzeżeniem. Najlepiej polegajcie na hotelach sprawdzonych i polecanych przez znajomych, a jeśli chcecie doświadczyć innej przygody - można wypróbować serwis Airbnb, dzięki któremu można tanio wynająć mieszkanie lub pokój od indywidualnych właścicieli.

Jak kupować dodatkowe wycieczki na wakacjach?



Nurkowanie, rejs po Nilu, wieczór z greckimi tańcami albo karawana - jeśli kupujecie dodatkowe wyjazdy na zagranicznych wczasach - czytajcie uważnie program, umowę i sprawdzajcie ceny. 

Wycieczkę fakultatywną można kupić przed wyjazdem w biurze podróży, u rezydenta na miejscu, albo bezpośrednio od usługodawców. Zapewne najtaniej będzie na miejscu. W tym ostatnim przypadku nie można jednak liczyć raczej na polskojęzycznego przewodnika. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, co dokładnie jest w ofercie. Czy w cenie są bilety, posiłki i ubezpieczenie. To ostatnie jest bardzo ważne dla amatorów ekstremalnych przeżyć, bo standardowe polisy wakacyjne nie obejmują nurkowania, lotni czy wspinaczki. Kupując wycieczkę na miejscu, warto też sprawdzić w internecie opinie innych turystów i uważnie przeczytać umowę.

Auto za granicą



Wynajem auta w czasie wakacji za granicą może się często łączyć z przykrymi niespodziankami. W letnim sezonie turystycznym lepiej rezerwować samochód z wyprzedzeniem. Na miejscu należy sfotografować pojazd z różnych stron w momencie odebrania go, jak i oddania.

Kiedy oddajemy samochód odradzam zostawianie kluczyków w specjalnie przeznaczonej do tego skrzynce, gdy wypożyczalnia jest zamknięta. Możemy bowiem zostać później oskarżeni o spowodowanie uszkodzeń, choć nie jesteśmy winni. Dodatki takie jak fotelik dla dziecka, lepiej zabrać ze sobą. W wypożyczalni może kosztować nawet 35 euro dziennie - radzi przedstawicielka stowarzyszenia konsumentów.