"Nie szanują nas, biją, naruszyli konstytucję, więc muszą odejść" - takie głosy Ukraińców na temat władz państwa, zarejestrował nasz wysłannik w Kijowie. Ukraińska opozycja chce rozmawiać przy okrągłym stole, ale stawia te same warunki: rząd musi być zostać odwołany, a winni za użycie przemocy na Majdanie - ukarani. Tymczasem do Kijowa ściągnięte zostały dodatkowe siły wojsk wewnętrznych. Obecnie w stolicy Ukrainy znajduje się około tysiąca żołnierzy tych jednostek, jednak w związku z demonstracjami ta liczba nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Śledziliśmy wydarzenia na Ukrainie minuta po minucie!
20:15 Prezydent Ukrainy zaapelował do uczestników prounijnych i antyrządowych demonstracji w kraju o poszanowanie prawa. Wiktor Janukowycz przyznał jednak, że milicja przesadziła podczas sobotnich pacyfikacji protestów zwolenników integracji europejskiej na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
20:05 Szef milicji w Kijowie Wałerij Koriak został odsunięty od pełnienia obowiązków za użycie siły wobec demonstrantów na Euromajdanie 30 listopada - poinformował premier Ukrainy Mykoła Azarow. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
19:15 Oto nowy hymn protestów na Ukrainie. W czasie Rewolucji Pomarańczowej była pieśń "Razom nas bohato, nas ne podołaty". Teraz grupa Kozak System i znani artyści nagrali pieśń "Brat za Brata".
18:30 Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ocenił, że milicja "przesadziła" podczas pacyfikacji w sobotę nad ranem demonstracji zwolenników integracji europejskiej na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie. Szef państwa wyraził jednak oburzenie zajęciem przez demonstrujących budynków państwowych i zaapelował do władz i opozycji o wspólne wykrycie prowokatorów zamieszek. Zapewnił też, że odpowiednie organy prowadzą śledztwa w sprawie zajść, do których doszło w Kijowie także w niedzielę, m.in. podczas ataków na siedzibę prezydenta na ulicy Bankowej.
Janukowycz zaapelował również do uczestników prounijnych i antyrządowych demonstracji w jego kraju o poszanowanie prawa. Oświadczył przy tym, że zły pokój jest lepszy od najlepszej wojny. Każdy człowiek ma nie tylko prawo, ale i możliwość przedstawienia swego punktu widzenia. Ale bardzo ważne jest to, żeby te akcje miały charakter pokojowy.
18:20 Wydarzenia na Ukrainie noszą oznaki zamachu stanu - oświadczył premier tego kraju Mykoła Azarow po spotkaniu z ambasadorami państw UE, Stanów Zjednoczonych i Kanady w Kijowie. Jest to bardzo poważna sprawa. My okazujemy cierpliwość, ale chcielibyśmy, by nasi partnerzy nie odczuwali, że wszystko im wolno - powiedział Azarow.
18:02 Sekretarz generalny Rady Europy (RE) Thorbjoern Jagland zaapelował w poniedziałek do Ukraińców o wznowienie dialogu w celu zażegnania kryzysu . Zaoferował Ukrainie pomoc swej organizacji w osiągnięciu tego celu. Nawołuję wszystkie strony konfliktu do wyrzeczenia się przemocy i do przystąpienia do dialogu - oświadczył Jagland wyrażając też "wielkie zaniepokojenie" wydarzeniami na Ukrainie.
Rada Europy jest gotowa okazać pomoc Ukrainie i jej obywatelom w wyjściu z tej trudnej sytuacji z poszanowaniem praw, jakie wynikają z Europejskiej konwencji praw człowieka - dodał Jagland.
17:55 Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że akcje protestu na Ukrainie zostały przygotowane raczej z myślą o wyborach w 2015 roku i że są podjętą przez opozycję próbą "zachwiania strukturami obecnych legalnych władz". Zdaniem Putina wydarzenia w ukraińskiej stolicy są bardziej podobne nie do rewolucji, lecz do pogromów.
17:48 Premier Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'em na temat sytuacji na Ukrainie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
17:27 Sytuacja z masowymi akcjami opozycji w Kijowie wymknęła się spod kontroli, a rząd ma informacje, że demonstranci przygotowują się do zajęcia siedziby parlamentu - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow. Szef rządu zaapelował do ambasadorów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, by wpłynęli na opozycję i zapobiegli eskalacji przemocy.
16:54 Tymczasem parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu wezwał prezydenta Wiktora Janukowycza do przywrócenia porządku w kraju - nawet drogą wprowadzenia stanu wyjątkowego.
Jeszcze dalej poszedł Siergiej Smolaninow, deputowany rady miejskiej Sewastopola, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. W lokalnych mediach zamieścił on apel do prezydenta Putina, w którym prosi go o wprowadzenie na Ukrainę rosyjskich wojsk. Prosimy o okazanie pomocy bratniemu narodowi (Ukrainy). Prosimy pana o uzgodnienie z rządem Ukrainy wprowadzenia na terytorium tego państwa sił zbrojnych Rosyjskiej Federacji dla obrony przed armią USA i natowskich agresorów - napisał.
16:30 Ukraińska opozycja może rozmawiać przy okrągłym stole z prezydentem, ale tylko wtedy, gdy zostaną ukarani odpowiedzialni za użycie przemocy w Kijowie, a rząd zostanie odwołany - wyjaśnia Nikołaj Tomenko, deputowany Batkiwszczyny. Opozycja chce także udziału w rozmowach zagranicznych obserwatorów.
Protestujący na Majdanie chcą jednak odejścia i rządu i prezydenta Janukowycza. Muszą odejść, bo nie szanują społeczeństwa, bili ludzi, odpowiadają za krwawą przemoc, a obywatele wybierali ich, by bronili interesów społeczeństwa, naruszyli zasady konstytucji - mówią naszemu wysłannikowi Przemysławowi Marcowi.
15:54 Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uzgodnili w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. O spotkanie z ukraińską delegacją w celu "przedyskutowania pewnych aspektów umowy o stowarzyszeniu i pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu" poprosił Janukowycz.
Przewodniczący Barroso potwierdził gotowość Komisji Europejskiej do przyjęcia takiej delegacji (z Ukrainy) na odpowiednim szczeblu. Podkreślił, że Komisja Europejska jest gotowa do dyskutowania o aspektach wdrażania porozumień już parafowanych, ale nie do ponownego otwierania negocjacji - poinformowała KE.
Janukowycz zaakceptował te warunki. Zdecydowano, że termin oraz szczebel konsultacji zostanie uzgodniony poprzez "kanały dyplomatyczne".
15:45: Będzie nowy plan działania Polski wobec Ukrainy - powiedział po posiedzeniu RBN prezydent Bronisław Komorowski. Uzgodniliśmy z panem premierem, że podejmiemy wysiłek na rzecz zbudowania nowego planu działania Polski jako całości na gruncie zarówno europejskim, na gruncie całego świata zachodniego, ale również w stosunku do Ukrainy i do sąsiedztwa polskiego w tej zmienionej rzeczywistości powileńskiej - podkreślił.
15:29 Zakończyło się posiedzenie RBN ws. sytuacji na Ukrainie. Premier Donald Tusk powiedział to spotkaniu podczas konferencji prasowej: Gra o europejską Ukrainę jest skomplikowana. Ważne są dobre relacje z opozycją, ale i z rządzącymi Ukrainą. Prezydent Komorowski dodał: Praca na rzecz Partnerstwa Wschodniego to wielka odpowiedzialność i wielkie wyzwanie. (...) Powinniśmy wspólnym wysiłkiem obronić to, co zdołaliśmy osiągnąć do tej pory ws. Ukrainy.
15:15 Zadaniem m.in. UE i Polski jest zbudowanie pozytywnego scenariusza rozwiązania sytuacji na Ukrainie - uważa wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. Według niego do Kijowa powinni się wybrać czołowi przedstawiciele UE.
14:50 Tylko kilka tysięcy demonstrantów, większość z zachodniej Ukrainy, znajduje się teraz na Majdanie w Kijowie. Wydaje się, że władza czeka, aż wyczerpie się energia antyrządowego protestu. Tymczasem jutro odbędzie się parlamentarna debata nad odwołaniem rządu, o czym więcej możecie przeczytać tutaj. Jak ona może wyglądać? Posłuchajcie relacji naszego reportera Przemysława Marca.
14:35 Tymczasem Unia Europejska wzywa zarówno władze Ukrainy jak i opozycję i uczestników protestów do zachowania umiaru i podjęcia dialogu. Potępiamy każdy akt przemocy oraz ataki na budynki publiczne. Uważamy, że obie strony powinny okazać jak największy umiar i wyjaśniać wszelkie spory w sposób pokojowy, poprzez dialog - powiedziała w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen. Dodała, że - tak jak zapewniono na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w zeszły piątek - Unia będzie gotowa podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, jeśli władze tego kraju okażą "konieczną wolę polityczną, aby dokonać postępów i wypełnić warunki, jakie postawiono Ukrainie".
Według rzeczniczki KE ds. polityki zagranicznej Maji Kocijanczicz UE nie rozważa obecnie wprowadzenia sankcji przeciwko władzom w Kijowie. Na obecnym etapie nie ma dyskusji na ten temat - powiedziała.
14:13 Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że rozmawiał z szefem MSZ Ukrainy Leonidem Kożarą, który potwierdził, że rząd Ukrainy nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego. Ukraina zamierza zintensyfikować dialog z UE - podkreślił Sikorski. Sikorski szczegóły rozmowy z szefem MSZ Ukrainy ma przedstawić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
14:00 W sprawie sytuacji na Ukrainie w Warszawie obraduje Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Głównym tematem posiedzenia zwołanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będą polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego. W posiedzeniu nie biorą udziału szef SLD Leszek Miller, którzy przebywa za granicą oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, który za kadencji prezydenta Komorowskiego zrezygnował z zasiadania w RBN. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
13:45: Dziewięć osób zatrzymano w związku z zamieszkami podczas demonstracji zwolenników integracji europejskiej w Kijowie. Tymczasem w komunikacie służby prasowej wojsk wewnętrznych MSW czytamy: Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, dla ochrony porządku w Kijowie zostaną zaangażowane dodatkowe siły z terytorialnych dowództw wojsk wewnętrznych.
Ukraińskie media i sieci społecznościowe donoszą o kolumnach samochodów milicyjnych, zmierzających do Kijowa z różnych obwodów.
Jednocześnie Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło w wydanym komunikacie, że siły zbrojne nie uczestniczą w żadnych akcjach, związanych z trwającymi w Kijowie protestami. Cały skład osobowy jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy znajduje się w miejscach stałego zakwaterowania i zajmuje się przygotowaniem bojowym zgodnie z zatwierdzonymi planami - czytamy.