Instytut Pamięci Narodowej przygotuje publikację o historii Polski dla pielgrzymów, którzy w lipcu przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Broszurę otrzymają m.in. relacjonujący to wydarzenie dziennikarze oraz zarejestrowani uczestnicy ŚDM.

Jak poinformowała rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak, autorami broszury będą prezes IPN Łukasz Kamiński i dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN. Dodała, że broszura ma przedstawiać w syntetycznej formie całą historię Polski. Prawdopodobnie będzie mieć ok. 80 stron i ma być bogato ilustrowana. Zostanie wydrukowana w 9 oficjalnych językach ŚDM.

Obecnie trwa przygotowywanie tekstu, potem zostanie wybrana szata graficzna. Wysokość nakładu nie została na razie ustalona.

"Chcemy wykorzystać tę okazję do podjęcia akcji przeciwko sformułowaniem typu 'polskie SS' "

Pomysł przygotowania broszury zrodził się w Krakowie przed rokiem. Zależy nam, by była to historia Polski, z dobitnym podkreśleniem historii XX wieku. Chcemy wykorzystać tę okazję do podjęcia akcji przeciwko sformułowaniem typu "polskie SS" - mówił PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota. Dodał, że jest to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Sprawa Zagranicznych i IPN.

Potwierdziło to także biuro rzecznika prasowego MSZ. "Prezes IPN jest współautorem publikacji, poświęconej w całości dziejom Polski, w tym roli naszego kraju w rozwoju chrześcijaństwa. Publikacja, mająca promować Polskę wśród młodych ludzi z całego świata, jest wspólnym - także w aspekcie finansowym - przedsięwzięciem MSZ i IPN" - poinformowano PAP.

Ustalony ma być jeszcze sposób dystrybucji broszury. Chcielibyśmy, żeby dotarła ona do dziennikarzy relacjonujących ŚDM, hierarchów, koordynatorów grup i pielgrzymów - powiedział Lasota.

"Kraków - Nowa Huta. Enter"

Krakowski oddział IPN przygotowuje dla pielgrzymów także publikację "Kraków - Nowa Huta. Enter", poświęconą dziejom Nowej Huty. Ze względu na międzynarodową rangę ŚDM ukaże się ona w języku: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Będzie to poszerzona wersja broszury przygotowywanej dla szkół w ramach projektu "Nowa Huta - Miasto Pracy i Walki Pamięci i "Solidarności". Krakowski oddział IPN realizował ten projekt we współpracy z Radami Dzielnic Nowej Huty, naukowcami i opozycjonistami z czasów PRL.

Broszura przybliży pielgrzymom specyfikę Nowej Huty, której dzieje są obrazem przemian ideologicznych, społecznych i gospodarczych XX wieku. Publikacja będzie wzbogacona informacjami o roli Krakowa w Europie, wydarzeniach II wojny światowej i zmianach na arenie międzynarodowej po 1945 r. Na przełomie roku media informowały, że MSZ chciał zlecić przygotowanie takiej broszury historykowi z UJ prof. Andrzejowi Nowakowi. Ostatecznie jednak zajmie się tym IPN - poinformowało biuro prasowe MSZ.

(mn)