"Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych" - powiedział w swoim orędziu premier Mateusz Morawiecki. "Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów" - dodał. Jak mówił, Holokaust "był niewyobrażalną zbrodnią". Podkreślił też, że wolność debaty o Holokauście nigdy nie będzie ograniczana. Szef polskiego rządu zapewnił w swoim oświadczeniu, że "rozumie emocje ze strony Izraela".

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w swoim oświadczeniu, że "nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej". Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych - mówił.

Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów - podkreślił Mateusz Morawiecki w swoim orędziu.

Jak mówił, Holokaust "był niewyobrażalną zbrodnią". Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem - zaznaczył.

Morawiecki wyjaśnił w swoim wystąpieniu, że polskie prawo ściga osoby, które "próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru". 

Premier powiedział również, że "kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii". Wyjaśnił, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest nowelizowana, ponieważ "chcemy walczyć z tym kłamstwem, w każdej jego postaci".

Obozy nie były polskie

Obozy, w których wymordowano miliony Żydów nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holokauście - mówił szef polskiego rządu. Podkreślił jednocześnie, że "nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli".

Walcząc z nieprawdziwymi twierdzeniami o udziale państwa polskiego w niemieckiej machinie zbrodni, Polska staje po stronie prawdy - podkreślił Morawiecki. Przypomniał, że wśród 6 milionów polskich obywateli, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej, 3 miliony pochodziło ze społeczności polskich Żydów.

"Rozumiemy emocje ze strony Izraela"

Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów Polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa - wyjaśnił Prezes Rady Ministrów.

Nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii - podkreślił stanowczo premier.

Zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem

Dziś szef polskiego rządu powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem, na którego czele stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Senat w czwartek przed godziną 2:00 w nocy zaakceptował - bez poprawek - nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

(ł)