"Nasza deklaracja samorządowa to zobowiązanie do służby, ale też zespół postulatów do władz centralnych" - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji samorządowej w Łodzi. "Ta misja może być najkrócej określona tak: słuchać ludzi - służyć ludziom, słuchać Polaków - służyć Polakom. (...) Nasza misja to jest służba" - podkreślił.

Jak mówił prezes PiS, wygranie wyborów oznacza podjęcie misji służenia ludziom.

Ostatnie dwa, trzy lata spędziliśmy (...) na podróżach po Polsce, rozmowach z ludźmi. (...) Słyszeliśmy co ludzie mówią o swoich troskach, problemach, ale także o swoich pomysłach, co swoich marzeniach. Z tego zrodził się nasz program, ale z tego także zrodziła się nasza deklaracja samorządowców - mówił Kaczyński. 

Dodał, że deklaracja samorządowa PiS jest zobowiązaniem do służby zarówno w kwestiach spraw małych, drobnych, wydawałoby się błahych, i tych większych, a nawet wielkich. Według Kaczyńskiego, ta służba to naprawiony chodnik na ulicy, opieka nad dziećmi w przedszkolu i szkole, odpowiednia pomoc w publicznym szpitalu, bezpieczeństwo, za które powinna odpowiadać straż miejska i urzędy szybko załatwiające sprawy obywateli.

Rozwój "małych Ojczyzn"

Jeśli spojrzymy na naszą deklarację to musimy zauważyć także jeszcze jeden problem. Otóż władze samorządowe w jednej gminie mogą bardzo wiele, ale nie mogą wszystkiego (...) Służba w biednej gminie i w gminie bogatej, to jest zupełnie co innego. Tutaj staje problem różnic rozwojowych, różnic bogactwa, a więc problem zrównoważonego rozwoju - zaznaczył. Jak mówił, samorządy w wielu kwestiach są zależne od rządu i Sejmu.

Dokument PiS podkreśla rolę samorządów jako miejsca realizacji demokracji lokalnej, wspierania aktywności gospodarczej i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jako główny cel ich działania wskazuje realizację zadań "odnoszących się do najbardziej podstawowych potrzeb obywateli."

Samorządowcy PiS mają kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju kraju, tzn. niwelować różnice społeczne - tak, aby "miejsce urodzenia, zamieszkania czy pochodzenie nie pozbawiało nikogo warunków do godnego życia". W osiągnięciu tego celu ma pomóc skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych.

"Nie" dla prywatyzacji

PiS deklaruje zatrzymanie procesu prywatyzacji szpitali i placówek ochrony zdrowia. Na swoich kandydatów nakłada obowiązek przeciwdziałania likwidacji lokalnych posterunków policji, szpitali, bibliotek czy placówek pocztowych. Ma to zatrzymać proces "zwijania się państwa", obserwowany - zdaniem PiS - w mniejszych miastach i gminach.

Maksymalnie dwie kadencje

Partia opowiada się za wzmocnieniem pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych gmin oraz za ograniczeniem czasu nieprzerwanego sprawowania tej samej funkcji przez wójta, burmistrza, prezydenta - do dwóch kadencji.

Krytyka PO

W deklaracji znajduje się oskarżenie pod adresem rządzącej koalicji PO - PSL, która "koszty nieudolnego rządzenia przerzuca na samorząd". PiS sprzeciwia się nakładaniu obowiązków na samorządy bez przekazywania dodatkowych środków na finansowanie tych zadań, co - zdaniem autorów dokumentu - prowadzi do zadłużania jednostek samorządowych.

Deklarację kończy nawiązanie do hasła wyborczego PiS "Czas na zmiany. Zacznijmy je od samorządu".

(acz)