Nie widać końca skandalu z awarią systemu Państwowej Komisji Wyborczej. Są już wyniki do części rad gmin i powiatów, ale nadal nie ma wyników wyborów do sejmików województw. Szef PKW Stefan Jaworski już teraz nie wyklucza ręcznego liczenia głosów. "Niezależnie od systemu informatycznego wprowadzamy alternatywne sposoby podsumowania wyników" - podkreśla.

Decyzja dotycząca ewentualnego ręcznego liczenia głosu zapadnie w ciągu kilku godzin. Wszystko zależy od tego, czy system informatyczny zacznie wreszcie dobrze działać.

PKW brakuje łącznie 19 tysięcy protokołów z całego kraju. Jeśli system udałoby się naprawić teraz, wyniki poznalibyśmy w ciągu kilku godzin. Jeśli tak się nie stanie, i trzeba będzie liczyć głosy ręcznie, to według przedstawicieli PKW cała procedura może się przeciągnąć nawet do środy. I to właśnie wtedy będzie można mówić o ostatecznych wynikach. 

"System działa, ale nie można dokonywać wydruków wyników"

Przedstawiciele PKW zapewniali na konferencji prasowej, że system informatyczny działa na poziomie podstawowym, czyli komisje obwodowe wprowadzają dane do systemu. Problem pojawia się później na poziomie komisji terytorialnych (czyli miejskich, powiatowych lub wojewódzkich), gdzie nie można dokonywać wydruków z systemu.

PKW w związku z sytuacją zaistniałą podjęła decyzję, że niezależnie od funkcjonowania systemu informatycznego - który pracuje, chociaż niezbyt wydajnie (...) i nie zawsze liczy to, co nas interesuje - wprowadzamy pewne alternatywne sposoby podsumowywania wyników wyborów - powiedział szef PKW Stefan Jaworski.

Ręczne zliczanie głosów będzie nieco trudniejsze w przypadku wyborów do rad powiatów i sejmików wojewódzkich, gdzie wybory są proporcjonalne, i łatwiejsze w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do rad gmin, gdzie wybory są większościowe.

Bez wyników do sejmików województw

Przewodniczący PKW podał, że na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1094 gminach i miastach. Powiedział, że w wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 700 radach gmin oraz wyniki w 63 radach powiatów - na ogólną liczbę 314 powiatów. Nie mamy nadal wyników wyborów do sejmików województw - zaznaczył.

PKW o kontroli NIK: To autonomiczna decyzja Izby

Szef PKW Stefan Jaworski - odnosząc się do planowanej przez NIK kontroli ws. systemu informatycznego PKW - powiedział, że to autonomiczna decyzja Najwyższej Izby Kontroli. Jesteśmy poddawani corocznej kontroli wykonania budżetu i ta kontrola trwa po pierwszym stycznia do końca kwartału następnego roku - powiedział Jaworski. Dodał, że zakres kontroli zależy od ustawowych uprawnień NIK i od decyzji podjętej przez prezesa Izby.

PiS najlepiej wypadł w Małopolsce i na Podkarpaciu, PO na Pomorzu

Szef PKW poinformował, że frekwencja w wyborach wyniosła 47,42 procent.

Podczas konferencji podano, że w wyborach do sejmików wojewódzkich komitet wyborczy PSL najwięcej głosów uzyskał w województwie mazowieckim (35,71 proc.), PiS - małopolskim (40 proc.), PO - pomorskim (35,63 proc.), SLD Lewica Razem - lubuskim (15,66 proc.), a Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - opolskim (4,15 proc.).

Procentowe wyniki głosowania do rad powiatów wskazują, że PSL największe poparcie uzyskał w województwie lubelskim (38,15 proc.), PiS - podkarpackim (36,41 proc.), PO - pomorskim (22,49 proc.), SLD Lewica Razem - lubuskim (10,38 proc.), zaś Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - małopolskim (1,44 proc.).

(mal)