Francuski gigant farmaceutyczny Sanofi i amerykańska firma biotechnologiczna Translate Bio ogłosiły w piątek rozpoczęcie badań klinicznych - z udziałem ludzi - nad nową potencjalną szczepionką przeciw Covid-19 bazującą na technologii mRNA.

W pierwszym badaniu preparatu na ludziach ma wziąć udział 415 ochotników, a wyniki spodziewane są w trzecim kwartale 2021 r.

Jest to już druga potencjalna szczepionka Sanofi. Pierwsza to szczepionka białkowa stworzona wspólnie z brytyjskim koncernem GSK, której wdrożenie opóźniło się o wiele miesięcy ze względu na błąd w badaniach, który zmusił firmę w lutym do ponownego rozpoczęcia badań II fazy, zaś spodziewany termin wejścia preparatu to końcówka tego roku.

Nowy środek to szczepionka w najnowszej technologii mRNA, na której oparte są preparaty Pfizer-BioNTech i Moderna. Były to pierwsze w historii preparaty tego typu dopuszczone do użytku. W drugim kwartale roku spodziewana jest autoryzacja kolejnej szczepionki mRNA, niemieckiej firmy CureVac.

W piątkowym komunikacie Sanofi i Translate Bio podały, że prowadzą równoczesne badania laboratoryjne nad skutecznością swojego i innych preparatów mRNA wobec nowych wariantów koronawirusa.

Unia Europejska szczepi przeciw Covid-19 czterema preparatami

21 grudnia zatwierdzona została szczepionka amerykańskiego Pfizera i niemieckiego BioNTechu, a 6 stycznia preparat amerykańskiej Moderny.

Szczepionki Pfizera i Moderny oparte są na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania naturalnym infekcjom lub zwalczania ich.

Szczepionki różnią się natomiast pod względem sposobu przechowywania i dystrybucji.

Preparat firmy Moderna może być przechowywany w wyższej temperaturze: wystarczy minus 15 stopni Celsjusza, podczas gdy w przypadku preparatu firmy Pfizer konieczne jest minus 70 stopni.

Co więcej, szczepionkę Moderny można przechowywać w lodówce przez miesiąc, preparat Pfizera trzeba wykorzystać w ciągu maksymalnie pięciu dni.

29 stycznia zaś Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła szczepionkę AstraZeneca/Oxford dla ludzi powyżej 18. roku życia. 

11 marca 
Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Wcześniej zielone światło do stosowania preparatu dała Europejska Agencja Leków. Szczepionka jest jednodawkowa i można ją przechowywać w zwykłej lodówce.